LONDÝN, BRATISLAVA. Viete, pre koho pracujete? Túto otázku kladie v oficiálnom dokumente britské ministerstvo vnútra profesionálom zo súkromných detektívnych a spravodajských služieb.
Britská vláda vydala varovanie firmám, ktoré zamestnávajú bývalých vyšetrovateľov či spravodajských dôstojníkov a ponúkajú ich služby súkromným osobám. Títo ľudia majú zo svojich bývalých pôsobísk množstvo informácií, za ktoré sú zákazníci ochotní platiť.
Odvetvie súkromných spravodajských firiem začalo britským tajným službám v posledných mesiacoch spôsobovať výrazné obavy, píše magazín Politico.
Dokument, ktorým britská vláda inštruuje bezpečnostné firmy, menuje aj konkrétne štáty, ktoré vníma ako zdroje hrozieb: Rusko, Čínu a Irán. Zákon však formálne nevidí rozdiely medzi štátmi, ktoré by sa mohli snažiť najať si súkromné firmy, aby získavali informácie alebo ovplyvňovali britskú politiku.
„Súkromní detektívi, spravodajcovia a osobní strážcovia majú špeciálne schopnosti, prístup k informáciám a k záujmovým jednotlivcom. Nepriateľskí aktéri sa to pokúšajú zneužiť,“ napísal v článku pre odborný časopis City Security Magazine Dan Jarvis, britský ministerský tajomník pre domácu bezpečnosť.
V článku sa dočítate:
- prečo Londýn varuje súkromné firmy a čo im hrozí,
- ako sa už v Británii prejavili ruské spravodajské aktivity,
- čo o tom hovoria vládne dokumenty a ako má vyzerať britský register osôb so zahraničným vplyvom.
Hrozí im väzenie
Vláda firmy varuje, že sú samy zodpovedné za vykonanie „due diligence“, teda previerky svojich obchodných partnerov, ich pozadia alebo úmyslov. Tento termín sa bežne používa aj v obchodnom styku, keď si firmy pred podpísaním dôležitých zmlúv preverujú pozadia navzájom.