WASHINGTON, BRATISLAVA. Rozprestiera sa od východného pobrežia Mexika a južného pobrežia Spojených štátov až po západný cíp Kuby. Svoj názov, ktorý zaviedli ešte európski moreplavci, nesie oceánska panva už minimálne 400 rokov, ale teraz hrozí, že s ním budú mať americkí kartografi čoskoro kopec práce.
Staronový prezident Donald Trump totiž v pondelok podpísal dokument, ktorým sa zaviazal k premenovaniu „Mexického zálivu“ na „Americký záliv“ – nápad, ktorý pôvodne vyjadril ešte pred dvoma týždňami počas tlačovej konferencie vo svojom sídle Mar-a-Lago na Floride.

Avšak na rozdiel od iných opatrení, ktoré Trump podpísal v prvý deň vo funkcii 47. prezidenta USA, nešlo v prípade názvu vodnej plochy o predmet exekutívneho príkazu – hoci dodal, že zmena na seba nenechá dlho čakať, upozorňuje denník The Guardian.
„O krátky čas zmeníme názov Mexického zálivu na Americký záliv,“ povedal Trump v pondelok krátko po zložení prísahy.
Trump vo všeobecnosti neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti o tom, ako plánuje zmenu názvu vo svete implementovať, ale jeho komentáre medzi ľuďmi vyvolali okamžité skúmanie právomocí amerického prezidenta.
Môže teda Trump skutočne premenovať medzinárodnú vodnú plochu s rozlohou 1,7 milióna štvorcových kilometrov?
V článku sa dočítate:
- ako na Trumpove slová reagovalo Mexiko,
- čo Trump plánuje robiť v Mexickom zálive,
- kto môže premenovať vodné plochy,
- že štáty sa doťahujú o názvoch vodných plôch bežne,
- prečo chce Trump premenovať aj horu McKinley.
Ideme to využiť
Zatiaľ čo medzi Trumpovými prívržencami panuje nadšenie, Mexičania sa pozerajú na vyjadrenia americkej hlavy štátu pomerne kyslo.
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová ešte začiatkom januára sarkasticky reagovala na Trumpove výroky, keď stála pred mapou a navrhla, aby sa „Severná Amerika“ premenovala na „América Mexicana“, teda „Mexická Amerika“ podľa dokumentu z roku 1814, ktorý predchádzal mexickej ústave.
„To znie pekne, nie?“ dodala Sheinbaumová s úsmevom.
Mexický záliv je v každom prípade známy aj pod inými názvami, medzi ktoré patria tiež „Záliv Nového Španielska“ či „Španielske more“ – žiadny z nich sa však z dlhodobého hľadiska neujal.

Názov vodnej plochy pochádza zo slova „Mexica“ – nahuatlský výraz pre Aztékov, ktorý hovorili jazykom Nahuatl, upozorňuje denník The Washington Post.
Podľa médií sa dodatočne zdá, že staronový prezident spojil zmenu názvu so svojimi sťažnosťami na Mexiko v rámci migrácie a obchodu s drogami. Trump totiž v pondelok okrem iného podpísal aj exekutívny príkaz, ktorý USA umožňuje vojenské ťaženie na území Mexika, keďže dekrét označuje kartely za zahraničné „teroristické“ organizácie.