WASHINGTON, BRATISLAVA. Svetová zdravotnícka organizácia nedokázala konať nezávisle od politických vplyvov členských štátov, od Spojených štátov vyberá nehorázne sumy peňazí, neúmerné oproti tomu, čo platia iné štáty, napríklad Čína.
Jedným z prvých krokov staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa je rozhodnutie vystúpiť z WHO - Svetovej zdravotníckej organizácie patriacej pod OSN.
"WHO nás okráda, Spojené štáty každý len okráda. Už sa to nebude diať," povedal Trump, keď podpisoval rozhodnutie.

Vystúpenie USA z organizácie nenadobudne účinnosť okamžite, aspoň podľa práva by Washington mal rok pred formálnym ukončením členstva organizácii poslať list, v ktorom oznámi úmysel vystúpiť, poukázal v analýze britský denník Guardian.
Americké peniaze pre WHO však podľa analýzy dokáže Trump zastaviť prakticky hneď.
Trump chcel Spojené štáty z organizácie vyviesť už počas svojho prvého funkčného obdobia. Vyčítal jej zlé rozhodnutia a podliehanie politickým (osobitne čínskym) vplyvom počas pandémie covidu-19. Vtedy proces nestihol dokončiť a jeho nástupca Joe Biden ho zvrátil.
Dnes začal od prvého dňa svojho nového mandátu a má tak štyri roky, aby proces dotiahol.
Republikáni na čele s Trumpom od odchodu očakávajú okrem finančných úspor aj viac slobody v rozhodovaní vo Washingtone, napríklad pri distribúcii vakcín.
Niektorí experti varujú, že Spojené štáty môžu prísť o prístup k dôležitým informáciám pre prípad budúcej pandémie alebo inej mimoriadnej udalosti.
V článku sa dočítate:
- prečo chce Trump vyviesť USA z WHO,
- ako vyzerá financovanie organizácie,
- čo by mohla Amerika získať a čo stratiť, keď sa odchod zavŕši.
WHO kritizuje aj Bidenov človek
Bývalý prezidentský koordinátor pre pandémiu z čias Bidenovej administratívy Ashish Jha v článku pre zdravotnícky magazín Stat News pripustil, že republikáni majú pravdu, ak obviňujú WHO zo zlého manažmentu pandémie.
Citoval niekdajšieho senátora, dnes nového ministra zahraničia Marca Rubia, ktorý ešte v roku 2022 označil WHO za skorumpovanú a radikálnu inštitúciu, ktorá nedokázala zastaviť šírenie covidu-19 z Číny.
"Rubio má vo svojom hodnotení pravdu. Ale opustiť WHO je nesprávnou odpoveďou na správnu otázku - ako z WHO urobiť efektívnu organizáciu, ktorá slúži verejnému zdraviu na celom svete. Pretože dnes to nerobí," píše bývalý Bidenov splnomocnenec.
Za hlavný problém organizácie označuje, že jej chýba základná filozofia. "Je to organizácia pozostávajúca zo 139 členských štátov, z ktorých väčšina je stredne alebo nízkopríjmová? Alebo je to svetová organizácia pre verejné zdravie," pýta sa v texte Jha.
Odpovedá si sám. Keď sa tieto dve filozofie zrazia, WHO pracuje ako organizácia pozostávajúca z členov, a vlastných členov nerada kritizuje, pokiaľ to niekomu politicky nevyhovuje, myslí si.
"To vysvetľuje, prečo WHO nikdy poriadne nekritizovala Čínu za jej reakciu na pandémiu, ale často neváha kritizovať USA".
Jha dodáva, že v úvodných fázach pandémie covidu sa WHO snažila popierať, že sa šíri kvapôčkovou infekciou, čím poškodila úsilie o spomalenie jeho šírenia.
"Chyby sa stávajú. Ale keď sa hromadili dôkazy, že vírus sa šíri vzduchom a WHO odmietla svoju chybu opraviť, trvalo roky, kým priznala, čo všetci ostatní už vedeli," poznamenáva.
Organizácii vyčíta aj pomalú reakciu pri šírení opičích kiahní (mpox) v Demokratickej republike Kongo začiatkom roka 2023. Tvrdí, že schváliť vakcínu organizácii trvalo do roku 2024 a choroba sa šírila.
Denník New York Times ešte v roku 2020 napísal, že Trump sa na WHO hneval, keď sa postavila proti jeho nápadu obmedziť pre covid cestovanie medzi USA a Čínou. WHO obvinil, že je veľmi "číno-centrická", a že pred šírením koronavírusu nevarovala.
Noviny pritom v článku Trumpovi vytkli, že WHO opakovane vydávala varovné správy o novom víruse v Číne a jeho šírení.

WHO príde o peniaze, USA o informácie
Svetová zdravotnícka organizácia je financovaná pomerne zložitým systémom, ktorý je detailne rozpísaný na jej webstránke. Medzi prispievateľmi sú štáty, súkromné nadácie aj medzinárodné organizácie.
Prvým v poradí sú spojené štáty (14,53 percenta), druhým Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (13,67 percenta), tretím globálna vakcinačná aliancia GAVI (10,49 percenta). V rokoch 2022-23 USA do rozpočtu WHO prispeli sumou 1,284 miliardy dolárov.
WHO na Trumpovo rozhodnutie reagovala s poľutovaním, nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach chce prezidenta presvedčiť, aby svoje rozhodnutie ešte zvážil. Označil ho za "vážny úder medzinárodnému boju so zdravotníckymi krízami".
New York Times upozornili, že ani pre USA nebude odchod z WHO zadarmo a americké štátne Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb by mohlo prísť o dáta, ktoré WHO poskytuje. Ako príklad spomenul práve Čínu, ktorá zostavila genetickú sekvenciu nového koronavírusu a dáta cez WHO poskytla iným štátom.
Ashish Jha zdôrazňuje aj globálnu úlohu organizácie, podľa neho je nenahraditeľná pri koordinácii a spolupráci. Osobitne pri strednopríjmových a chudobných krajinách, ktoré často nemajú štátny zdravotný úrad, a v čase krízy im slúži práve WHO.
"Oslabenie WHO skomplikuje boj proti epidémiám na celom svete a zvýši riziko, že z miestnej epidémie sa stane svetová," napísal.
Okrem toho je presvedčený, že prázdne miesto po USA veľmi rýchlo zaplní Čína. WHO by podľa neho mala prejsť hlbokou reformou od financovania cez procesy až po ich auditovanie, no odchod USA považuje za chybu.
Podobne krok zhodnotil aj Lawrence Gostin, zdravotnícky expert z Georgetownskej univerzity. "Odchod samotný oslabí Spojené štáty. Izoluje nás diplomaticky aj pri reakciách na ďalšie pandémie," povedal pre USA Today.
Výmena medicínskych informácií medzi USA a WHO podľa neho prispela k vývoju dôležitých očkovacích látok, ktoré pomohli zabrániť šíreniu chorôb z iných miest sveta a tak chránili aj Spojené štáty.
Pripomenul aj urýchlený vývoj vakcíny proti covidu-19, pri ktorom Spojené štáty pod Trumpom uprednostnili zásobovanie celej vlastnej populácie, a až potom poskytli vakcíny zraniteľnejším ľuďom inde vo svete. "Pri najbližšej pandémii môžeme za kratší koniec ťahať my," tvrdí.