Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Inauguráciu prezidenta Donalda Trumpa poznačil ukrutný chlad. Počasie prinútilo desaťtisíce jeho priaznivcov, ktorí sa zišli vo Washingtone, bojovať o teplo (a televíznu obrazovku), na ktorej mohli ceremoniál sledovať.
Mrazivý vzduch a Trumpovo rozhodnutie v poslednej chvíli presunúť ceremoniál do amerického Kapitolu obmedzili celodenné oslavy, ktoré boli v pondelok oveľa tlmenejšie ako pred ôsmimi rokmi, keď jeho prvá inaugurácia vyvolala okrem radovánok aj búrlivé demonštrácie.
Napriek krutej zime a nepríjemnostiam však Trumpovi priaznivci, z ktorých mnohí mali na odeve logo MAGA („Make America Great Again“ teda „nech je Amerika opäť veľká“), oslavovali. V rade čakali aj niekoľko hodín, aby sa dostali na štadión Capital One Arena, kde sledovali prísahu nového prezidenta.
„Panebože, mám zimomriavky. Asi budem plakať,“ povedala 50-ročná Martha Cruzová, zdravotná sestra, ktorá pricestovala z mesta Laredo v Texase, a popri čakaní pred štadiónom sledovala ceremoniál na smartfóne.
Pri pohľade na Trumpa, ako skladá prísahu, zalapala po dychu.
„Wow,“ povedala Cruzová. „Máme úplne nového prezidenta. Iný život! Iný svet!“
V článku sa dočítate:
- ako Američania v Kapitole oslavovali,
- že počasie ovplyvnilo inaugurácie aj v minulosti,
- ako prebiehala Trumpova inaugurácia pred ôsmimi rokmi,
- že na mieste boli aj demonštrácie.
Je to úľava
O niekoľko ulíc ďalej sa 67-ročná Pam Vilmarová, ktorá pricestovala s kamarátkou zo štátu New York, tešila z toho, že je súčasťou davu Trumpových priaznivcov. Konečne nemala pocit, že by musela krotiť nadšenie. „Sme hrdí, že sme toho súčasťou,“ povedala. „Je to pre nás všetkých úľava, máme niekoho, kto bude riadiť Ameriku.“
V aréne, kde sa inaugurácia vysielala na veľkoplošných obrazovkách, dav zaburácal, keď sa Trump formálne stal prezidentom. Chvíľu predtým sa aréna zaplnila bučaním, keď obrazovky ukazovali vtedajšieho prezidenta Joea Bidena, ako vstupuje do Rotundy na ceremóniu.
Napriek tomu sa zdalo, že tento deň v uliciach mesta vyvolal oveľa menej rozporov ako v roku 2017, keď sa demonštranti proti Trumpovi dostali do zrážok s políciou.

Vo washingtonskom Metropolitnom kostole sa reverend Al Sharpton pripojil k davu oslavujúcemu Deň Martina Luthera Kinga mladšieho, ktorý tento rok pripadol na rovnaký deň ako inaugurácia. Žiadny rečník v kostole sa však nezmienil o tom, že krajne pravicová skupina Proud Boys, ktorá podporuje Trumpa, tam v roku 2020 zdemolovala nápis „Black Lives Matter“ („na životoch černochov záleží“).
Nakoniec bola zmena v Bielom dome zrejmá predovšetkým pred washingtonskou väznicou, kde dav Trumpových priaznivcov jasal, keď sa dozvedel, že prezident omilostil takmer všetkých obvinených spojených s vtrhnutím do Kapitolu 6. januára 2021.
„Sloboda!“ kričala krátko pred oznámením Bieleho domu žena, ktorá čakala na oficiálne potvrdenie milosti. Ďalší mávali americkými vlajkami.

Posledné funkčné obdobie
Inaugurácia sa konala prvýkrát od roku 1985 v interiéri – aj pred 40 rokmi prinútili klesajúce teploty prezidenta Ronalda Reagana nariadiť, aby sa jeho prísaha konala v Rotunde. Reagan vtedy zrušil aj inauguračný sprievod – a to prvýkrát od jeho vzniku v roku 1789.
V okamihu, keď Reagan položil ruku na Bibliu, bola teplota -13 stupňov Celzia, čo je o päť stupňov menej ako predchádzajúce minimum -8 stupňov Celzia pri inaugurácii prezidenta Ulyssesa S. Granta v roku 1873.
V Trumpovom prípade boli na poludnie pomerne príjemné -4 stupne, hoci pocitovo bolo podstatne chladnejšie. Západné priečelie Kapitolu, tradičné dejisko inaugurácií, bolo na poludnie, keď Trump skladal prísahu, prázdne. Rovnako ako ulice National Mall a Pennsylvania Avenue, kde sa zvyčajne koná inauguračný sprievod.
Namiesto toho bolo centrum verejných osláv Capital One, kde ľudia, ktorí vonku čakali celé hodiny, skandovali „USA! USA!“ a vydýchli si, keď sa konečne dostali do tepla arény.

Zmena miesta inaugurácie, ktorú Trump nečakane oznámil v piatok, spôsobila zmätok medzi ľuďmi, ktorí dúfali, že nového prezidenta uvidia naživo. Zrazu sa totiž stretli s množstvom bezpečnostných opatrení v centre mesta a prechádzali cez bezpečnostný plot, ktorý obkolesuje Kapitol a National Mall.
„Tieto lístky sme dostali od nášho senátora,“ prosila žena na jednom kontrolnom stanovišti neďaleko parku Johna Marshalla. Policajtovi ukazovala telefón.
Muža zase zaujímalo: „Môžeme odtiaľto aspoň vidieť kolónu?“
Trojica návštevníkov z Minnesoty - každý z nich mal na sebe lesklý zlatý kabát po kolená s vyšitým nápisom „T-R-U-M-P“ - riešila množstvo nepríjemností vrátane toho, že ich hotelová izba v Hampton Inn stála tisíc dolárov za noc a ich vstupenky na inauguráciu boli zbytočné.
Keď sa dostali do arény, rad bol taký dlhý, že sa rozhodli ísť inam. „Stále to však stálo zato,“ povedala Diane Gallagherová. „Pozreli sme si aspoň nejaké pamiatky.“
K hlavybôľom dňa patril predovšetkým prechod cez bezpečnostné stanovište pred arénou, kde strážnici vyžadovali, aby sa ľudia zbavili tašiek, ktoré chceli preniesť dovnútra.
Do neskorého rána sa na mieste nahromadil skutočný cintorín kabeliek a batohov.
„Mám toho muža rada, ale svojich vecí sa nevzdám,“ povedala 47-ročná Kesho Leachová o Trumpovi, keď zvierala svoju kabelku a plastovú tašku so zimnými rukavicami a občerstvením.
Leachová sa od pol siedmej ráno potulovala po centre mesta a snažila sa zistiť, kde bude inauguráciu sledovať. „Musela som prísť. Je to jeho posledné funkčné obdobie,“ povedala predtým, ako sa vydala hľadať iné miesto na sledovanie.

Joshua Lopez, 26-ročný policajt z Albuquerque, povedal, že cestu do Washingtonu chcel zrušiť, keď sa dozvedel, že inauguráciu presunuli do interiéru. Mal však už rezervovanú letenku aj hotel, takže bol na svojom mieste v aréne Capital One viac ako štyri hodiny po tom, čo sa o 5.30 postavil do radu.
„Trump sa mi naozaj páči. A veľmi sa mi páči jeho politika,“ povedal Lopez.
V rade sa Lopez spriatelil s 26-ročným Brandonom Andersonom z Alexandrie vo Virgínii, ktorý mal na sebe tričko s nápisom „Make America Healthy Again“ („nech je Amerika znova zdravá“). Je to slogan Roberta F. Kennedyho mladšieho, ktorého Trump nominoval na post ministra zdravotníctva a sociálnych služieb.
„Som Kennedyho človek,“ povedal Anderson.
Ocko je späť
Brenda Shrevová, ktorá pricestovala z Georgie s manželom, zostala sklamaná, keď sa dozvedela, že vstupenky na inauguráciu, ktoré získali od kongresmana, sú nanič. Napriek tomu sa ráno o 5.15 postavili do radu pred arénou a keď sa dostali dovnútra, oslavovali.
„Mali sme pocit, že niečo také sa stane raz za život,“ povedala.
Po hodinách čakania v chlade sa 53-ročná Karen Raylová, ktorá pricestovala z predmestia Nashvillu, dostala do arény o 10.30. Nakoniec jej fakt, že sa inauguračný ceremoniál presunul do interiéru, zlepšil náladu.
„Sme tu, dostali sme sa dnu, takže hurá!“ povedala Raylová, ktorá mala na sebe huňatý zimný kabát a džínsovú bejzbalovú čiapku s trblietavým červeným, bielym a modrým slonom republikánskej strany. Verí, že vďaka Trumpovi budú Spojené štáty vyzerať pred svetom lepšie.

„Štyri roky sme boli na smiech,“ povedala Raylová. „Niektorí ľudia Trumpa nenávidia, ale ak ste nehlasovali za Trumpa, nenávidíte našu krajinu.“
Dawn DaParmová, 42-ročná estetička z New Jersey, sa do arény neobťažovala, bola tam už v nedeľu na Trumpovom mítingu. Namiesto toho si zaplatila vstup na párty v podniku Bobby Van's Grill.
Vnútri mohla spokojne predviesť svoj outfit - žlté legíny s kreslenými dolárovými bankovkami, na ktorých bola Trumpova tvár a krátky top s nápisom „Trump je opäť tvoj ocko“.
„Vždy sa obliekam do Trumpových doplnkov,“ povedala predtým, ako ukázala svoj vlastnoručne vyrobený nápis – „ocko je späť, aby vás poslal preč“ nad jedným slovom: „deportácie“.

Pre ľudí
Na mieste boli aj ojedinelé ohniská nesúhlasu vrátane desiatok protestujúcich, ktorí pochodovali z parku Meridian Hill do Dupont Circle s transparentmi požadujúcimi štátnosť Washingtonu D. C. a obhajujúcimi práva LGBTQ ľudí či práva migrujúcich pracovníkov.
Na inom mieste stál 19-ročný Ryan Connelly. Bola to jeho prvá prezidentská inaugurácia a v oblasti bol jediným hlasom opozície. Niesol kartónový nápis, ktorý každému, kto si ho prečítal, pripomínal, že Trump mal údajne pomer s herečkou filmov pre dospelých Stormy Danielsovou.
„Chcel som tu byť, pretože je to historické,“ povedal študent Georgetownskej univerzity. „Chcel som byť svedkom kolapsu americkej demokracie v reálnom čase.“
Na inej ulici zase pochodoval ďalší zhluk protestujúcich proti Trumpovi, za ktorým nasledovala skupina Proud Boys, z ktorých jeden vyvesil transparent „Trump 2024“.
Kordón policajtov obe skupiny oddelil.
„Zradcovia,“ kričala do megafónu na Proud Boys jedna žena z protitrumpovského davu.
Proud Boys zase skandovali: „Čie sú to ulice? Naše ulice!“
Do poludnia boli niektoré časti meste zväčša prázdne, pretože dav v aréne čakal na Trumpov príchod.
V iných častiach mesta však bary zaplnili zabávajúci sa ľudia a vonku sa zhromažďovali davy dúfajúc, že zahliadnu prezidentovu kolónu.

David Cast, 28-ročný predavač, ktorý spolu s tímom piatich ďalších ľudí predával pod veľkým stanom čiapky, mikiny a odznaky, odhadol, že teraz predal dvakrát viac tovaru ako na Trumpovej prvej inaugurácii.
Chladné počasie a zmena plánov na poslednú chvíľu však oslavám „veľmi ublížili“, povedal Cast, ktorý pricestoval z Floridy. „Veľa ľudí bolo zmätených. Nevedeli, kam majú ísť.“
Práve vtedy k jeho stolu pristúpila žena a vzala si červenú Trumpovu čiapku.
„Pätnásť dolárov,“ povedal jej.
„Desať dolárov,“ odpovedala.
„Dobre,“ povedal. „Pre ľudí.“
Na článku spolupracovali aj Joe Heim, Olivia George, Jenny Gathright, Jasmine Hilton, Kyle Swenson, Rachel Weiner, Meagan Flynn, Emily Davies, Keith L. Alexander, Ellie Silverman, Katie Mettler a Daniel Rosenzweig-Ziff.