GAZA. Palestínčania začali v Pásme Gazy, v druhý deň prímeria medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, s prehľadávaním zničených budov.
Úrad civilnej palestínskej ochrany odhaduje, že pod hromadou trosiek sa nachádza približne 10-tisíc ľudí.
Informuje o tom agentúra Reuters.
Pátrajú po možných obetiach
V nedeľu predpoludním vstúpilo do platnosti prímerie v Pásme Gazy, ktoré pozastavilo boje vo viac ako 15-mesiacov trvajúcej vojne, ktorá začala útokom Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023.
Počas prvého dňa prímeria si obe strany vymenili prvých rukojemníkov a väzňov. V pondelok Palestínčania začali pátranie po možných obetiach zasypaných hromadou trosiek budov zničených bojmi.

Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy riadené Hamasom uviedlo, že vojna si vyžiadala 46 913 obetí. Predpokladá sa, že počet obetí je vyšší a mnoho tiel je pochovaných práve pod zrútenými budovami.
"Hľadáme 10-tisíc mučeníkov, ktorých telá zostávajú pod troskami," povedal hovorca palestínskeho úradu Mahmúd Bassal.
Kamióny s humanitárnou pomocou
V rámci prímeria začali do Pásma Gazy prichádzať kamióny s humanitárnou pomocou, píše Reuters. S rastúcim prílevom pomoci sa obyvatelia hrnú na trhy, pričom niektorí podľa Reuters vyjadrujú radosť z nižších cien a prítomnosti nových potravín, ako napríklad dovážaných čokolád.
Dohoda vyžaduje, aby sa do palestínskej enklávy každý deň počas prvej 42-dňovej fázy prímeria dostalo 600 nákladných áut s pomocou, z toho 50 s palivom. Polovica nákladných áut s pomocou by mala smerovať na sever enklávy, kde odborníci varovali pred hroziacim hladomorom, píše Reuters.
Na obnovu Pásma Gazy sú podľa odhadov OSN potrebné miliardy dolárov. Odstránenie viac ako 50 miliónov ton trosiek by mohlo trvať 21 rokov a stáť až 1,2 miliardy dolárov.
Minuloročná správa OSN uviedla, že obnova zničených domov v Pásme Gazy by mohla trvať až do roku 2040, ale mohla by sa predĺžiť aj na mnoho desaťročí. Odborníci predpokladajú, že trosky sú kontaminované azbestom, pričom je známe, že niektoré utečenecké tábory zasiahnuté počas vojny boli postavené z tohto materiálu.
Predstaviteľ Rozvojového programu OSN v nedeľu uviedol, že rozvoj v Pásme Gazy sa v dôsledku konfliktu vrátil o 69 rokov späť, píše Reuters.
Hliadky Hamasu v uliciach
Bezpečnostné zložky militantného palestínskeho hnutia Hamas operovali v Gaze počas druhého dňa prímeria s Izraelom, informuje agentúra AFP.
Ozbrojení policajti, niektorí oblečení v uniformách a ďalší oblečení v čiernom, hliadkovali v rozbombardovaných uliciach mesta Gaza.
"Dbáme o pohodlie a ochranu tých, ktorí sa obetovali a svojím odporom zaplatili vysokú cenu za túto krvavú vojnu," uviedol námestník tamojšieho ministra vnútra Mahmúd abú Watfa.
Ako dodal, bezpečnostné zložky Hamasu chcú dohliadať na situáciu v teréne v prípade vzniku chaosu.
Izraelskí lídri vrátane premiéra Benjamina Netanjahua opakovane uvádzali, že hlavným cieľom vojny v Gaze bolo rozložiť vojenské i politické kapacity Hamasu, píše AFP.
Tvrdia, že tieto ciele budú splnené napriek dohode o prímerí, ktoré sa zišlo s ostrou kritikou od krajne pravicovo orientovaných členov Netanjahuovej vládnucej koalície.
Tí požadujú, aby sa po prvej šesťtýždňovej fáze prímeria vojenské operácie obnovili.
Prímerím sa zastavili viac než 15 mesiacov trvajúce boje, ktoré vyvolal bezprecedentný útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023.