WASHINGTON, BRATISLAVA. Zlatý vek Ameriky sa začína dnes. Inauguračný prejav znovuzvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa bol plný slov o novom, zlatom veku, svetlých zajtrajškoch či nových horizontoch - no aj o zrade, Bohu či americkej nadvláde.
O tom, ako budú Spojené štáty znova uznávaným a slobodným národom, ktorý jeho doterajšie vlády zradili a ožobračili.
Trump svoj plamenný prejav prednášal pred svojím predchodcom Joeom Bidenom, jeho viceprezidentkou a svojou neúspešnou súperkou Kamalou Harrisovou, ale aj pred bývalými prezidentmi Obamom, Clintonom či Bushom mladším.
"Nezlyháme. Od dneška budú Spojené štáty slobodným, zvrchovaným a nezávislým národom. Budúcnosť je naša a náš zlatý vek sa práve začal," vyhlásil v budove Kongresu.
V jeho bezprostrednom okolí sedela jeho rodina, nový viceprezident James David Vance s rodinou a technologickí veľkopodnikatelia Elon Musk (X, Tesla), Mark Zuckerberg (Meta), Jeff Bezos (Amazon) a Sundar Pichai (Google).
Väčšina z Trumpovho prejavu neprekvapila, zavedenie ciel, konzervatívnu agendu v ozbrojených silách či v školstve alebo viac ťažby a menej ochrany prírody sľuboval už počas kampane.
Pri ozbrojených silách spomínal "vojny, ktoré treba ukončiť" a "vojny, do ktorých netreba ani vstúpiť", no nespomenul výslovne ruskú agresiu na Ukrajine.
Povedal však, že prenechanie Panamského prieplavu Paname bola hlúposť a sľúbil, že Spojené štáty si ho vezmú späť. Zatiaľ nepovedal ako.
"Trump už nie je len populista, nacionalistická odchýlka v dlhom rade povojnových prezidentov, ktorí mali zhruba rovnakú predstavu o americkej role vo svete. Jeho novembrové víťazstvo znamená, že je historicky významnou osobou - nech už sa počas nasledujúcich štyroch rokov stane čokoľvek," zhodnotil Trumpov nástup analytik CNN Stephen Collinson.

"Bol to Trump, akého si pamätáme z kampane. Triumfalistický. Bombastické vyjadrenia ohľadom svojej vlastnej osoby, ohľadom Ameriky, ktorá vo svete nemá páru," komentoval prejav v podcaste Dobré ráno denníka SME Pavol Demeš, bývalý diplomat a minister zahraničia.
"Mesianistickým momentom bolo, keď Trump povedal, že ho zachránil Boh. Neviem si taký príhovor predstaviť od prezidenta žiadnej inej krajiny," dodal.
V prvý deň svojho úradovania, teda už v pondelok, by mal Trump podpísať až stovku exekutívnych príkazov, ktorými chce rozbehnúť najrýchlejšie zmeny.
Najdôležitejšie momenty Trumpovho prejavu:
- Vyhlási stav núdze na južnej hranici USA
- Vyhlási stav energetickej núdze
- Zavedie clá a prirážky, osobitne pre ne vznikne nový úrad
- Vznikne úrad na efektivitu štátnej správy
- "Zastavenie cenzúry a politického prenasledovania"
- Vláda oficiálne uznáva iba dve pohlavia. Mužské a ženské
- Ozbrojené sily: Rusko osobitne nespomenul
- Premenovať Mexický záliv a horu Denali
- Prevziať Panamský prieplav
Stav núdze na južnej hranici USA
Problém migrácie a kriminality bol jednou z nosných častí Trumpovej kampane a popularity.
Keď Trump po úvode o svetlých zajtrajškoch a novej spravodlivosti prešiel k vecnému obsahu svojej politiky, vyhlásenie núdzového stavu na hranici USA s Mexikom spomenul ako prvé. Okamžite ho prerušil aplauz v stoji.