WASHINGTON, BRATISLAVA. Víkend stelesňoval pre mnohých amerických používateľov populárnej sociálnej siete tiktok katastrofu. V uplynulých dňoch mal totiž začať platiť zákon o zákaze tejto čínskej aplikácie na americkej pôde.
Situáciu v priebehu dní však nakoniec zvrátil zásah staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sľúbil, že firmu ByteDance, ktorá tiktok vlastní, nepostihne žiadny trest za obnovenie prevádzky aplikácie.
„Ďakujeme ti ocko Trump, že si USA opäť vrátil tiktok,“ povedala istá používateľka sociálnej siete. „Už môžete prestať plakať, ocko Trump nám opravil tiktok,“ uviedol ďalší používateľ.
Iní zase upozorňovali na to, že celý problém v skutočnosti vznikol ešte počas pandémie koronavírusu kvôli samotnému Trumpovi, ktorý vtedy na tiktok útočil. Podobné príspevky boli dokonca podľa niektorých používateľov zo sociálnej siete odstraňované. Ich tvrdenia však denník SME nedokáže nezávisle overiť.
Používatelia sa v sobotu po otvorení aplikácie stretli s dlho očakávaným oznamom. „Prepáčte, ale tiktok momentálne nie je k dispozícii, pretože v USA bol prijatý zákon, ktorý aplikáciu zakazuje. Bohužiaľ, to znamená, že tiktok zatiaľ nemôžete používať.“
Už v nedeľu sa však v aplikácii objavil nový oznam. „Ďakujeme za vašu trpezlivosť a podporu. Výsledkom úsilia prezidenta Donalda Trumpa je, že tiktok je späť v USA!“
Staronový prezident v pondelok po nástupe do úradu podpísal dekrét, ktorý odkladá zákaz sociálnej siete tiktok o 75 dní. Za ten čas by sa malo doriešiť vlastníctvo aplikácie, aby mohla ďalej fungovať aj na americkom trhu.
Výpadok služby je tak najnovším zvratom v ságe, ktorá sa ťahá už niekoľko rokov, pričom osud aplikácie zostáva v neistote, uvádza televízia CNN. Problém okolo sociálnej siete v minulosti vznikol predovšetkým pre šíriace sa obavy z toho, že tiktok predstavuje bezpečnostné riziko, čo aplikácia doteraz neustále popiera.
Avšak bezpečnostné obavy panujú aj v Európskej únii, kde Európska komisia zakázala tiktok na úradníckych zariadeniach. Podobné kroky následne zaviedli aj členské štáty EÚ vrátane Švédska, Francúzska, Írska, Rakúska a Belgicka. V iných krajinách ho dokonca zakázali úplne.
V článku sa dočítate:
- prečo Trump zmenil názor na tiktok,
- ako si Čína zabezpečila vlastníctvo algoritmov aplikácie,
- koľko ľudí používa v Spojených štátoch tiktok,
- či Európska únia plánuje zakázať tiktok,
- kde na svete je tiktok zakázaný.
Prečo vznikol zákon o zákaze aplikácie tiktok?
Kontroverzný zákon, ktorý predstavitelia Kongresu schválili v apríli 2024, núti čínsku spoločnosť ByteDance so sídlom v Pekingu k tomu, aby aplikáciu predala Američanom.
V opačnom prípade bude totiž tiktok v USA odstavený do jedného roka, keďže americká vláda sa otvorene obáva, že aplikácia je potenciálnym čínskym špionážnym nástrojom.
ByteDance v reakcii na americký zákaz uviedla, že zákon je protiústavný, pretože obmedzuje slobodu slova. S americkými úradmi sa zároveň v minulosti často z rôznych dôvodov súdila.
Čína v každom prípade podľa denníka The Washington Post vo všeobecnosti nevylúčila predaj sociálnej siete, ale odmieta odovzdať Američanom algoritmy, ktoré robia z aplikácie zameranej na videá to, čím je. Čínska vláda zároveň v minulosti schválila zákon, ktorý jej zaručuje právo veta pri prevode základných algoritmov aplikácie.
Zákon schválený minulý rok dodatočne umožňuje americkému prezidentovi odložiť platnosť zákazu o 90 dní, ale vyžaduje dôkaz o tom, že strany pracujúce na predaji aplikácie tiktok spoločnosti, ktorá je vo vlastníctve USA, dosiahli významný pokrok.
ByteDance zatiaľ odmietla potenciálnych kupcov, pričom chce zostať dostupná pre Američanov bez akejkoľvek zmeny vlastníctva.
Richard Greenfield, analytik, ktorý dlho sleduje ságu tiktok, podľa CNN predpokladá, že tiktok nakoniec zostane v USA prístupný.

Prečo staronový prezident zmenil názor na tiktok?
Tiktok v Spojených štátoch používa zhruba 170 miliónov používateľov, pričom USA majú 334 miliónov obyvateľov.
Trump v minulosti povedal, že tiktok predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť a sociálnu sieť chcel zakázať. Nevraživosť novozvoleného prezidenta voči aplikácii podľa The New York Times pramenila najmä z hnevu na Čínu pre nedostatočné riešenie pandémie koronavírusu. „Zakážeme to,“ opakoval v roku 2020.
O niekoľko mesiacov neskôr skutočne vydal príkaz, ktorý nariadil zákaz aplikácie v USA najprv do 45 dní a potom do 90 dní, ak ju ByteDance nepredá.
Trumpove plány sa vo všeobecnosti zmenili v bode, keď zistil, že čoraz viac Američanov pravidelne získava informácie o politickom dianí priamo z aplikácie.
Časom si získal na platforme fanúšikov a v súčasnosti ho tam sleduje 14,9 milióna používateľov. Týždeň pred novembrovými americkými prezidentskými voľbami tiktok prirovnal k „jedinečnému médiu pre slobodu prejavu“ a platformu sa zaviazal zachrániť.
„Teraz som na tiktoku hviezda,“ povedal v septembri na svojej sociálnej sieti Truth Social a pochválil sa, že v aplikácii láme rekordy.
The New York Times však upozorňuje, že Trumpov prevrat prekáža mnohým demokratickým, ale aj republikánskym politikom, ktorí sa aj naďalej obávajú čínskeho vplyvu v Spojených štátoch, čo by sa mohlo v najbližšom období pretaviť do potenciálneho problému.
Generálny riaditeľ aplikácie Čou Šou-c’ sa v uplynulých týždňoch stretol s Trumpom v jeho sídle Mar-a-Lago na Floride a v pondelok sa zúčastnil aj na Trumpovej inaugurácii.
„Máme šťastie, že prezident Trump naznačil, že s nami bude spolupracovať na riešení, ako obnoviť tiktok, keď nastúpi do úradu,“ uviedla spoločnosť v správe adresovanej svojim používateľom. „Prosím, zostaňte naladení!“
Vrátia sa Američania na tiktok?
Keď skutočne hrozilo, že Kongres zablokuje tiktok deň pred Trumpovou inauguráciou, zamierila vlna mladých Američanov na čínsku sociálnu sieť RedNote.
Čínsky názov aplikácie „xiaohongshu“ teda „malá červená kniha“ odkazuje na výroky diktátora Mao Ce-Tunga.
Američania sa v posledných týždňoch s Číňanmi zbližovali - vymieňali si navzájom slovnú zásobu a rozprávali sa o svojich rozdielnych životoch. Ani jedna z vlád však z podobného vývoja nebola nadšená - USA sa obávali čínskej špionáže, zatiaľ čo Čína sa obávala ochromenia cenzúry.
V každom prípade išlo zrejme o prechodné obdobie, v ktorom sa americkí tínedžeri búrili proti zákazu aplikácie tiktok. Očakáva sa, že s obnovením sociálnej siete prídu späť.

Plánuje zakázať Európska únia tiktok?
Európski predstavitelia sa v posledných rokoch aktívne zameriavajú na sledovanie čínskej technológie. Vyšetrovatelia napríklad v máji 2024 zasiahli v holandských a poľských kanceláriách firmy Nuctech, ktorá vyrába bezpečnostné systémy a v hľadáčiku bezpečnostných predstaviteľov je už roky aj čínsky technologický gigant Huawei.
Európska únia má v každom prípade podľa magazínu Politico vlastné spôsoby, ako si poradiť s aplikáciou, ale plošný zákaz medzi ne zatiaľ nepatrí - a to aj napriek tomu, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v minulosti uviedla, že zákaz sociálnej siete v americkom štýle v EÚ nie je vylúčený.
Medzi politikmi však už pred rokom panovalo rozpoltenie. „Som proti zákazu aplikácie tiktok,“ povedala pre Politico zákonodarkyňa Kim van Sparrentaková, ktorá sa podieľala aj na príprave niekoľkých hlavných technických pravidiel EÚ, ako je napríklad zákon o umelej inteligencii.
„Zakázať nejakú platformu, zatiaľ čo ostatné platformy to robia tiež, je zvláštna forma riadenia,“ uviedla. Dodala, že obavy z dizajnu aplikácie tiktok, ktorý podľa kritikov drží mladých ľudí prilepených k obrazovkám ich telefónov, sú prítomné tiež na instagrame či facebooku.
Bývalá podpredsedníčka Európskeho parlamentu Dita Charanzová zase uviedla, že EÚ je v odlišnej situácii ako USA. „Podobné výzvy sme si uvedomili už pred mnohými rokmi, a preto máme zákon o digitálnych službách (DSA), ktorý zaväzuje platformy správať sa inak.“
Predchádzajúce kroky na potlačenie rozpínania Huawei však ukázali, že implementovanie technických pravidiel EÚ si vyžaduje roky diplomacie. Výsledok rokovaní sa zároveň v rôznych členských štátoch aplikuje rôzne, upozorňuje Politico.
V minulosti EÚ napríklad využila DSA proti aplikácii tiktok, v dôsledku čoho čínske internetové médium pozastavilo funkciu, ktorá používateľov odmeňovala za interakciu. EÚ sa totiž obávala, že funkcia podporí závislosť používateľov.
DSA vo všeobecnosti dokáže dočasne pozastaviť platformy, ako je tiktok, ale podľa Politico by išlo o poslednú možnosť v prípade vážnych porušení týkajúcich sa obsahu na platforme.
Chorvátsky prezident Zoran Milanović odmietol plošný zákaz týkajúci sa všetkých členských štátov EÚ. „Tiktok pre mňa síce nič neznamená, ale pre moje deti predstavuje používanie aplikácie slobodu,“ povedal Milanović. „Prečo by sme ho mali zakazovať v Chorvátsku, Maďarsku alebo v Poľsku, ak nechceme?“
Politico dopĺňa, že problém s návrhmi zákazu v celej EÚ je predovšetkým v tom, že blok nemá formálne slovo v otázkach národnej bezpečnosti.

Kde na svete je tiktok zakázaný?
Aplikácia je z „morálnych dôvodov“ zakázaná napríklad v Afganistane, ale často ju pravidelne zakazuje a opätovne povoľuje z obdobných dôvodov aj Pakistan. Tiktok zakázala tiež India, ktorá s Čínou bojuje o vplyv v regióne.
V novembri 2024 zase zakázala kanadská vláda pôsobenie spoločnosti ByteDance v krajine z dôvodu obáv zo zahraničných zásahov. Kanaďania síce môžu stále využívať aplikáciu tiktok a vytvárať na platforme obsah, ale kanadskí úradníci ľudí varujú, aby to robili s vedomím, že ich používateľské údaje by mohla zhromažďovať čínska vláda.
A v neposlednom rade albánsky premiér Edi Rama povedal, že tiktok bude v roku 2025 v Albánsku zablokovaný, pričom platformu obvinil z rastúceho počtu prípadov násilia, najmä medzi mladými ľuďmi.
Zákaz však vyvolal medzi albánskymi používateľmi, podobne ako medzi americkými, hnev. „Tiktok vnímame ako aplikáciu na zábavu,“ povedala podľa Euronews používateľka sociálnej siete Laura Legisi.
Albánske úrady zorganizovali cez 1300 stretnutí s učiteľmi a rodičmi po smrti tínedžera zavraždeného jeho rovesníkom po hádke, ktorá údajne vznikla na platforme.
„V republike nebude žiadny tiktok,“ povedal Rama s tým, že krok podporuje až 90 percent rodičov a učiteľov, s ktorými vláda hovorila.
Vyjadrenia albánskeho premiéra však mladých Albáncov nepresvedčili. „Tiktok nemá vplyv na každodenný život. Nemá žiadnu súvislosť s udalosťami, ku ktorým došlo,“ dodala podľa Euronews ďalšia používateľka Dajana Marku.
Rama nešpecifikoval dátum zablokovania sociálnej siete. Okrem európskych krajín zablokovali tiktok na úradníckych zariadeniach aj Austrália či Taiwan.