Moskva 17. augusta (TASR) - Ruskí veterinári pokračovali dnes v sibírskych a uralských regiónoch v likvidácii tisícov kusov hydiny z obáv pred rozšírením vírusu vtáčej chrípky do európskych častí Ruskej federácie.
Ministerstvo pre mimoriadne situácie oznámilo, že viac ako 13.000 vtákov uhynulo na následky vírusu kmeňa H5N1, ktorý smrteľne postihuje aj ľudskú populáciu, a viac ako 112.000 kusov museli zabiť, aby zabránili rozšíreniu nákazy.
Nebezpečnú epidémiu, ktorú po prvý raz zaznamenali v júli na západe Sibíri, majú na svedomí dva vtáčie druhy migrujúce z juhovýchodnej Číny, informoval hovorca ministerstva Sergej Vlasov.
Ruská televízia ukázala snímky z Čeľabinskej oblasti, kde veterinári, odetí v dlhých bielych plášťoch, rukaviciach a maskách, ukladali zabitú hydinu do čiernych plastických vriec a následne do kovových kontajnerov na spálenie.
Kým epidémia vyčíňala po pohorí Uralu, ktorý oddeľuje Áziu a Európu, obavy dnes spôsobil výskyt vírusu na juhu Ruska.
Podľa štátneho zdravotníctva k masovému úhynu vtákov došlo na farme v kaspickej Kalmyckej republike, 2000 kilometrov vzdialenej od oblasti, kde úrady zaznamenali v polovici júla prepuknutie vtáčej chrípky. Avšak nie je ešte jasné, či za úhynom vtákov stojí nebezpečný vírus a úrady sa prípadom zaoberajú. Kalmycká republika sa nachádza 1800 kilometrov od Moskvy a je jediným budhistickým regiónom v Európe.
Epidémiu oficiálne zaznamenali v šiestich sibírskych regiónoch. Úrady sa obávajú, že by vírus mohol migrovať do aj západnej Európy, Afriky či na Blízky východ.
Ruská agentúra Interfax oznámila, že v Čeľabinskej oblasti, kde tento týždeň zaregistrovali životunebezpečný kmeň vírusu H5N1, zasiahla nákaza aj dedinu Barsučje. Ide o ten istý kmeň, ktorý od roku 2003 usmrtil v Ázii najmenej 50 ľudí.
Perspektíva rozšírenia vírusu vtáčej chrípky varuje, že nákaza môže zmutovať na človeka a rozpútať globálnu pandémiu chrípky s miliónmi obetí.