WASHINGTON, BRATISLAVA. V roku 2016 pred prezidentskými voľbami Elon Musk v rozhovore pre CNBC tvrdil, že Donalda Trumpa nepovažuje za správnu voľbu, keďže „jeho charakter nevrhá dobré svetlo na Spojené štáty“. Úspešný biznismen, miliardár a inovátor v predchádzajúcich voľbách podporoval kandidátov Demokratickej strany, Hillary Clintonovú a Joea Bidena. Ešte aj na jeseň 2021 vravel, že by sa radšej držal mimo politiky.
Dnes sa sám označuje za „temného a gotického [člena] MAGA“. Hnutie Make America Great Again (Urobme Ameriku opäť veľkou) zahŕňa oddaných podporovateľov Donalda Trumpa.
Keď v roku 2022 Musk odkúpil sociálnu sieť twitter, dnes známu ako X, chcel z nej spraviť priestor na slobodnú výmenu ideí a názorov. Chcel tým podľa vlastných slov „pomôcť ľudstvu“. Sociálna sieť X sa však stala priestorom na šírenie krajne pravicových naratívov a konšpirácií, čím Musk dopomohol k zvoleniu Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov. Majiteľ Tesly a spoločnosti SpaceX teraz bude aj súčasťou Trumpovej administratívy.
Teraz sa Musk zameriava na Európu. Jeho motiváciou je nielen ideologický príklon ku krajnej pravici, ale aj obchodné záujmy.
V článku sa dočítate:
- ako sa z Muska stal propagátor krajnej pravice,
- aký môže mať Musk vplyv na budúci politický vývoj v Európe,
- čo motivuje technologických miliardárov podporovať krajnú pravicu.
Odhodlaný zachrániť západnú civilizáciu
Počas prezidentskej kampane sa najbohatší muž sveta vyjadril, že by preferoval „nevstupovať do politického boja, ... ale v stávke je príliš veľa“. Hrozbou je podľa neho domnelý radikálny politický posun vľavo, ktorý sa neriadene šíri ako „vírus woke myslenia“.
Krajne pravicoví politici a komentátori používajú „woke“ ako termín zastrešujúci progresívne hodnoty, ktoré vinia z rozkladu spoločnosti. Tento vírus má podľa Muska pretláčať neriadenú migráciu, nadmerné štátne výdavky a potlačenie slobody slova, čoho následkom je koniec západnej civilizácie. Kým on tento vírus prirovnáva ku komunizmu, guvernér Floridy Ron DeSantis, ktorý odštartoval svoju prezidentskú kampaň na sieti X, ho označil za formu kultúrneho marxizmu.
Muskova radikalizácia má aj osobný rozmer. Počas pandémie covid-19 prešla jeho dcéra Vivian Jenna Wilson tranzíciou a prerušila s ním kontakt pre jeho transfóbne vyjadrenia. Musk viní „woke myslenie“ zo „zabitia jeho dcéry“ a rozpadu ich vzťahu. „Práve formatívna osobná skúsenosť vytvára pre mnohých ľudí kognitívny priestor na budúcu radikalizáciu,“ uvádza pre denník Guardian expert na radikalizáciu, ktorý nechcel byť menovaný.
X ako nástroj šírenia propagandy
Pod Muskovým vedením sa sociálna sieť X stala platformou masového šírenia krajne pravicového obsahu. Po Muskovom prevzatí twitteru získali k sieti opätovný prístup desaťtisíce p„užívateľov, ktorých účty predtým z dôvodu porušenia pravidiel sieť pozastavila. Pod záštitou „masovej amnestie“ Musk na sieti X obnovil účet prezidenta Donalda Trumpa, známeho konšpirátora Alexa Jonesa, ale aj mnohých extrémistických a neonacistických používateľov.
Podľa Jana Charváta, experta na politický extrémizmus z Karlovej univerzity, môže prítomnosť krajne pravicových účtov na sociálnych sieťach legitimizovať tieto postoje a výrazne ovplyvniť ich prijateľnosť v širšej spoločnosti.
„Tento efekt je výraznejší, pokiaľ krajne pravicové postoje nie sú spochybňované. Sociálne siete navyše prostredníctvom algoritmov zvyšujú ich viditelnosť a atraktivitu pre užívateľov,“ dodáva Charvát.
Samotný majiteľ Tesly zohráva kľúčovú úlohu v sprostredkovaní konšpiračného obsahu. Muskov profil je najsledovanejším účtom na X. Odoberá ho vyše 200 miliónov používateľov a zjavuje sa miliónom ďalších vďaka algoritmu stránky „pre vás“.
Samotný Musk dáva väčší priestor konšpiračným a krajne pravicovým myšlienkam tým, že ich ľubovoľne zdieľa cez svoj profil.