KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajinský veliteľ s krycím menom Karl velí 12. brigáde špeciálneho určenia Azov, ktorý nazýva „jednou z najschopnejších jednotiek bezpečnostných a obranných síl Ukrajiny". Najnovšie chce, aby sa k nemu pripojili aj zahraniční bojovníci.
V náborovom videu, ktoré brigáda zverejnila na sociálnych sieťach 23. decembra, stojí spolu s ozbrojenými kolegami pred dvoma vojenskými vozidlami a v pozadí hrá akčná hudba. Záujemcom sľubuje moderné zbrane, kvalitný výcvik a prácu vo vysoko motivovanom tíme.
„Už viac ako desať rokov sa staviame proti pokusom Ruskej federácie o inváziu do slobodného civilizovaného sveta. Ak chcete podporiť Ukrajinu v jej boji, pridajte sa k Azovu,“ hovorí.
V článku sa dočítate aj:
- čo treba pred vstupom splniť,
- ako dlho trvá výcvik,
- kde v súčasnosti Azov bojuje,
- ako Kremeľ využíva jednotku na propagandu,
- kde v ukrajinskej armáde už cudzinci sú.
Psychológ aj detektor lži
Cudzinci, ktorí sa chcú pridať k Azovu, musia absolvovať náborový proces vrátane pohovoru v Kyjeve. Ten zahŕňa psychologický posudok a detektor lži, „aby sme si overili, že nepracujú v utajení pre ruské špeciálne jednotky“, priblížil veliteľ Karl.
Počiatočný výcvik bude trvať dva až tri mesiace. Výcvik absolvujú v skupinách približne 80 osôb, aby odrážal realitu ukrajinského bojiska, kde vojaci vo veľkej miere používajú bezpilotné lietadlá a delostrelectvo.
Prejsť si ním budú musieť aj tí, ktorí už skúsenosti na bojisku majú. „Výcvik niektorých vojakov v Európe sa totiž od druhej svetovej vojny veľmi nezmenil,“ vysvetľuje Karl.
Tí, ktorí budú chcieť po výcviku zostať, sa pripoja k pechotným útočným jednotkám. Karl pripúšťa, že každý z nich sa môže nakoniec dostať do nebezpečenstva. „Realita môže byť dosť zlá, je to vojna,“ povedal veliteľ.