SME

Nezhoreli len haciendy. Návrat do Los Angeles si po požiaroch nemôžu dovoliť tisíce ľudí

Požiare zničili približne 12-tisíc stavieb.

Obyvatelia Altadeny v Kalifornii zachraňujú, čo sa dá, zo svojho domu, ktorý zhorel pri požiari Eaton.Obyvatelia Altadeny v Kalifornii zachraňujú, čo sa dá, zo svojho domu, ktorý zhorel pri požiari Eaton. (Zdroj: Sean Scheidt — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

LaNiece Carpenterová utiekla so svojimi súrodencami, rodičmi a domácimi zvieratami zo svojho domu v Altadene v stredu o štvrtej hodine ráno, keď na vrcholkoch kopcov za nimi už šľahali plamene.

Teraz, keď sa ich rodinný dom zmenil na popol, musí čeliť rovnakej otázke ako mnohí obyvatelia Los Angeles vysídlení požiarmi: Kam teraz?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechce opustiť mesto, v ktorom vyrastala, no návrat domov je príliš nákladný. „Tak či onak, je to zložité rozhodnutie,“ vraví 30-ročná Carpenterová.

SkryťVypnúť reklamu

Los Angeles, najľudnatejší americký okres, čelil bezprecedentnej bytovej kríze ešte predtým, ako minulý týždeň požiare zničili približne 12-tisíc stavieb vrátane tisícov domov a vynútili si hromadnú evakuáciu.

Katastrofu už teraz označujú za najnákladnejší požiar v histórii USA, pričom analytici predpokladajú celkové hospodárske straty vo výške 50 až 150 miliárd dolárov.

„Ak by ste sa náhle stali bezdomovcami a vysídlencami, trh s bývaním v L. A. nie je ten, na ktorom by ste chceli skončiť,“ vraví Cynthia Strathmannová, výkonná riaditeľka neziskovej organizácie Strategic Actions for a Just Economy, ktorá rieši, ako bytové politiky vplývajú na nízkopríjmové skupiny obyvateľov v Los Angeles.

V celej Kalifornii bol akútny nedostatok bytov sčasti pre náklady na pozemky, prísne regulačné prostredie a obmedzenú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Nájomné v Los Angeles je podľa spoločnosti Zillow v priemere 2820 amerických dolárov, čo je oveľa viac ako celoštátny priemer 1983 dolárov. Po požiaroch by sa táto suma mohla ešte viac zvýšiť.

Carpenterová sa pri úniku pred zúriacim požiarom Eaton s rodinou evakuovala na západ od Los Angeles. Teraz sa tiesnia v dome jej tety, ktorý je vzdialený asi hodinu cesty v Simi Valley.

Carpenterová sa obáva, že sa jej nepodarí nájsť cenovo dostupné bývanie, ktoré by jej rodičom vo veku 60 rokov umožnilo dochádzať do práce v Pasadene. Uvažujú preto o presťahovaní sa do Ohia alebo Indiany, kde žije ich vzdialená rodina a kde je lacnejší nájom. „Nemáme veľa batožiny,“ dodáva.

Los Angeles čakajú ťažkosti

Pri požiaroch v oblasti Los Angeles zhoreli bungalovy, vily a parky s mobilnými domami. Rovnako aj domovy dôchodcov a haciendy celebrít.

SkryťVypnúť reklamu

Požiar zničil veľkú časť Pacific Palisades - pobrežnej komunity s 23-tisíc obyvateľmi, kde bola podľa spoločnosti Redfin v novembri priemerná predajná cena domu 3,3 milióna dolárov.

V Altadene, na druhej strane okresu, je podľa údajov spoločnosti Zillow priemerný nájom 3800 dolárov, čo je stále o 90 percent viac, ako je celoštátny priemer.

Na takom trhu ľudia ako Marianna Montgomeryová nemajú veľa možností. Ešte donedávna žila v byte s regulovaným nájomným v Santa Monice, ktorý stál približne 600 dolárov mesačne, keď sa doň pred 30 rokmi nasťahovala. Táto suma sa v priebehu desaťročí zvýšila na niečo vyše tisíca dolárov.

Montgomeryová sa evakuovala v utorok, jednu noc prespala v aute a potom skončila na lôžku v telocvični Westwood Recreation Center, ktorá je teraz prerobená na núdzový prístrešok Červeného kríža v západnej časti Los Angeles.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné dni prežila v úzkostiach, pretože ak by jej byt zhorel, nemohla by si v meste dovoliť nič iné.

„Myslím, že sa zo mňa možno stane bezdomovkyňa,“ povedala v piatok 61-ročná banková analytička Montgomeryová. „Mohla by som ísť zrejme bývať napríklad do tri hodiny vzdialeného Lancasteru alebo do podobne vzdialeného Ontaria. Neviem... Vlastne nemám ani potuchy.“

V sobotu ráno sa dozvedela, že jej dom prežil, ale požiare naďalej zúria neďaleko v Brentwoode.

Súvisiaci článok Zhoreli vily za milióny aj predmestia. Horšie požiare si Los Angeles nepamätá Čítajte 

Los Angeles v posledných rokoch podniklo kroky na riešenie nedostatku bytov. Voliči presadili viaceré opatrenia na úrovni mesta a okresu na financovanie dostupného bývania a programov proti bezdomovectvu prostredníctvom daní z prevodu nehnuteľností a predaja. Starostka Karen Bassová podpísala v roku 2023 nariadenie o zefektívnení výstavby cenovo dostupného bývania.

SkryťVypnúť reklamu

Obnova po veľkej katastrofe však prináša nové problémy. Odborníci varujú pred zložitou logistikou a komplikovanými stavebnými prácami, ktoré všetkých ešte len čakajú. Problematické bude aj odniesť zo stoviek vedľa seba ležiacich pozemkov trosky.

Bude tiež treba vydať tisíce stavebných povolení, pričom miestne samosprávy medzitým prídu o časť príjmu z daní. Na rekonštrukciu celých štvrtí je zároveň potrebný dostatok stavbárov, elektrikárov a inštalatérov, pričom pracovníkov v týchto odboroch je už dnes veľký nedostatok, uvádzajú experti.

„Kde uskladníte materiál?“ vraví Andrew Rumbach, odborník na vplyv rizík prírodných katastrof na bývanie z Urban Institute. „Ako zorganizujete 30-tisíc majiteľov domov, ktorí potrebujú povolenie v krátkom čase? Los Angeles si s tým bude musieť čoskoro poradiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Byrokratické prekážky

Šesťdesiatosemročný Phillip Cohen utiekol zo svojho vysnívaného bytu v Pacific Palisades s výhľadom na Sunset Beach, až keď vstupnú halu apartmánovej budovy zasiahli plamene.

Budova podľa neho stále stojí, ale môže trvať mesiac, kým úrady určia, či sa spálená stavba dá zachrániť. Aj keby sa ju podarilo zachrániť, musel by investovať do nákladných opráv.

„Som si istý, že každý štvorcový centimeter je poškodený dymom a popolom,“ povedal Cohen.

Stavebný priemysel sa už v minulosti snažil udržať krok s dopytom po nových domoch, ale po požiari, záplavách či hurikáne zvyčajne býva na všetkých frontoch veľký zhon a robotníci musia začať odznova - čo zvyčajne spôsobí nárast cien. Lauren Fineganová, výskumná pracovníčka z Massachusettského technologického inštitútu (MIT), ktorá skúma poskytovanie verejných služieb, to nazvala „obrovským dopytom, ktorý sa deje naraz“, keď sa ľudia a podniky dožadujú materiálov, kvalifikovanej pracovnej sily a stavebných povolení.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Požiare v Los Angeles majú už 24 obetí, hasičom sa ich stále nepodarilo dostať pod kontrolu Čítajte 

„Všetko sa musí zvýšiť, aby sa so všetkým pohlo,“ vraví Fineganová.

Tento proces až príliš dobre poznajú komunity na ostrove Maui na Havaji alebo povodňami zničené časti v Severnej Karolíne. V samotnej Kalifornii prebieha obnova aj roky po tom, ako v roku 2018 požiar Camp Fire zdevastoval mesto Paradise a jeho okolie.

V Colorade požiar Marshall pred tromi rokmi zničil 1105 nehnuteľností, uviedol Rumbach z Urban Institute. A len v meste Louisville bolo pri tomto požiari zničených 550 domov, uviedol Robert Zuccaro, riaditeľ pre komunitný rozvoj.

Odvtedy bolo obnovených alebo sa rekonštruovalo približne 500 domov. Na dosiahnutí tohto míľnika sa však podieľalo viac ako 90 rôznych stavebných firiem, čím pribudli byrokratické prekážky.

Súvisiaci článok Utiekol len so psom a inzulínom. Plaveckej legende požiar zničil medaily z OH, dostane repliky Čítajte 

Aby úrady pomohli občanom udržať náklady na uzde, v Louisville sa pokúsili spolupracovať s väčšími stavebnými firmami, ktoré mohli postaviť stovky domov naraz. Väčšie spoločnosti sa však toho nechopili, vraví Zuccaro. Namiesto toho veľkú časť procesu prestavby nakoniec zabezpečili menší stavitelia, ktorí môžu pracovať na niekoľkých desiatkach domov ročne, povedal.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to väčšia výzva postaviť cenovo dostupnejší dom v takomto prostredí,“ povedal Zuccaro.

Phillip Cohen v núdzovom útulku Červeného kríža teraz zvažuje, čo bude robiť, ak sa nebude môcť nasťahovať späť do svojho domu, a čo by si mohol dovoliť prenajať alebo kúpiť, keby svoj požiarom poškodený majetok predal. Chce zostať čo najbližšie k Palisades.

„Ešte stále som v pomykove,“ vraví Cohen, pedagóg na dôchodku, ktorý žije zo svojho dôchodku. „Nikdy som si nič podobné nedokázal predstaviť.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 828
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 517
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 124
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 255
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 753
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 327
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bojovníci hnutia Hamas.

Posledná fáza prímeria sa skončila pred zhruba mesiacom.


TASR
Následky sobotňajšieho ruského útoku v ukrajinskej Doneckej oblasti.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 1
Spojené štáty útočili na ciele povstalcov v Jemene.

Washington od 15. marca takmer denne útočí na húsiov.


TASR
Provizórny klub v Kočani po požiari a kolapse strechy.

Bezprostredne po tragédii hlásili 59 obetí.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu