MOSKVA. Palivový olej, ktorý sa vylial z havarovaných ruských tankerov, sa rozšíril do Azovského mora a dostal sa až k brehom ukrajinskej Záporožskej oblasti čiastočne okupovanej Ruskom.
Dva starnúce tankery sa v polovici decembra dostali do búrky v Kerčskom prielive medzi Krymom a južným Ruskom, pričom jeden sa rozlomil a potopil a druhý nabehol na plytčinu.
„Na azovskom pobreží bol zistený vykurovací olej,“ uviedol na Telegrame Jevgenij Balickij, Rusmi dosadený šéf okupovanej časti Záporožskej oblasti.
Uviedol, že pozdĺž Berďanskej kosy, dlhého pásu zeme vyčnievajúceho do Azovského mora pri prístavnom meste Berďansk, bola objavená ropná škvrna dlhá viac ako 14 kilometrov. Ďalšiu menšiu škvrnu objavili ďalej na východ.
Putin sa sťažoval
Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň kritizoval snahy o vyčistenie ropných škvŕn, ktoré sa rozšírili na východ smerom na južné ruské pláže a tiež na západ k mestu Sevastopoľ na Kryme.
Vyčistenie označil za „očividne nedostatočné“, pretože únik kontaminoval tisíce ton piesku a pôdy. Zabil aj morské vtáky a cicavce.
Rusko v piatok oznámilo, že z tankera, ktorý narazil na plytčinu blízko brehu, uniká ďalšia ropa. Obe lode prepravovali viac ako 9-tisíc ton vykurovacieho oleja známeho ako mazut. Mazut je ťažký vykurovací olej, ktorý sa ťažko čistí, keďže nepláva na hladine.
Rusi zriadili krízový štáb
V nedeľu do Krasnodarskej oblasti na juhu Ruska dorazil krízový štáb, ktorého úlohou je riešiť únik ropy z dvoch ruských tankerov, ktoré pred mesiacom v Kerčskom prielive poškodila búrka.
Krízový štáb, ktorého členom je aj ruský minister pre mimoriadne situácie Alexander Kurenkov, vznikol v piatok po výzve od prezidenta Putina.
Označil ho za "jednu z najvážnejších environmentálnych výziev, ktorým sme počas niekoľkých uplynulých rokov čelili".
Kurenkov v sobotu uviedol, že od nehody tankerov pred štyrmi týždňami už bolo zozbieraných 155 000 ton kontaminovanej pôdy a piesku, uvádza AP.
Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj v reakcii na Putinovu výzvu obvinil Rusko, že "svoje údajné 'znepokojenie' začína prejavovať (iba) preto, lebo rozsah katastrofy je už príliš veľký a nemožno utajiť jej hrozné následky".
"Ruský postup, pri ktorom najskôr problém ignorujú, potom priznajú, že ho nedokážu vyriešiť a nakoniec celú oblasť Černomoria nechajú napospas dôsledkom, je len ďalším dôkazom medzinárodnej nezodpovednosti Ruska," dodal Tychyj.
Mychajľo Podoljak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, minulý mesiac označil únik ropy za "rozsiahlu environmentálnu katastrofu" a žiadal uvalenie ďalších sankcií na ruské tankery, pripomína AP.