BERLÍN. Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) počas svojho zjazdu v meste Riesa v Sasku vypustila z programu výslovnú výzvu na vystúpenie Nemecka z EÚ (dexit).
Hovorí však o "obnovení nerušeného obchodu s Ruskom", uviedla DPA.
AfD odhlasovala aj výmenu svojej kontroverznej mládežníckej organizácie, ktorú spravodajské služby klasifikujú ako pravicovo-extrémistickú skupinu, za novú.
AfD chce mať kontrolu nad mládežou
Vedenie AfD predstavilo návrh, ktorého cieľom je užšie prepojenie mládežníckej organizácie so samotnou stranou. Návrh následne prešiel v hlasovaní potrebnou dvojtretinovou väčšinou.
Súčasná Mladá alternatíva (JA) bola v uplynulých rokoch opradená škandálmi. Nemecké spravodajské služby v roku 2023 našli dôkazy, že táto mládežnícka organizácia má protidemokratické ambície, a klasifikovali ju ako pravicovo-extrémistickú organizáciu, proti čomu AfD a JA bojujú v prebiehajúcom súdnom konaní.
JA je od AfD relatívne nezávislá. Jej členovia nemusia byť členmi strany, pokiaľ nie sú členmi vedenia.
V budúcnosti však budú musieť byť členmi AfD aj členovia mládežníckej organizácie, ktorí dovŕšili 18 rokov. Vedenie AfD vyjadrilo nádej, že táto reforma mu poskytne väčšie právomoci napríklad v prípade priestupkov.

Odborníci tvrdia, že mládežnícka organizácia bude lepšie chránená pred možnými zákazmi, ak už nebude nezávislým združením, čo podľa nich tiež viedlo k tomuto kroku.
Výkonná rada AfD navrhla, aby sa nová skupina volala "Vlastenecká mládež", ale názov zatiaľ nebol potvrdený.
Weidelová chce rúcať veterné turbíny
AfD zvolila spolupredsedníčku strany Alice Weidelovú za kandidátku na post nemeckej kancelárky. Ide o symbolický krok vzhľadom na to, že ostatné strany odmietajú spoluprácu.
Strana má však podľa predvolebných prieskumov podporu zhruba 20 percent voličov a je na druhom mieste za konzervatívnym blokom CDU/CSU.
Alice Weidelová vyzvala na odstránenie veterných turbín. "Keď budeme pri kormidle, zbúrame všetky veterné turbíny. Preč s týmito veternými mlynmi hanby," povedal za veľkého potlesku účastníkov straníckej konferencie.
Spolkové združenie pre veternú energiu na mori (Bundesverband Windenergie Offshore, BWO) v reakcii uviedlo, že demolácia veterných turbín by spôsobila veľké hospodárske škody.
Združenie BWO podporuje rozvoj veterných elektrární v Severnom a Baltskom mori. Obnoviteľné zdroje energie a technológie na ochranu klímy označuje za kľúčové pre udržanie konkurencieschopnosti najväčšej európskej ekonomiky.
Stefan Thimm, výkonný riaditeľ združenia, obvinil AfD, že do blížiacich sa parlamentných volieb vstupuje s programom hospodárskeho úpadku Nemecka.
"Odchod z eurozóny, odmietanie EÚ, nacionalizmus namiesto otvorených hraníc a žiadna podpora dohôd o voľnom obchode - tento zoznam je dlhý a alarmujúci," povedal. Presadenie návrhov AfD by zvýšilo závislosť od plynu a ropy, z čoho by profitoval ruský líder Vladimir Putin, dodal Thimm.
Takmer 60 percent nemeckej výroby elektriny v roku 2024 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov, ako sú veterná a solárna energia.
Nemecko v poslednom čase stavia každý rok viac a viac veterných turbín. Podporu obnoviteľných zdrojov kritizuje aj zvolený prezident USA Donald Trump, ktorý nedávno vyzval na demontáž veterných turbín v Severnom mori.
Začiatok zjazdu AfD v sobotu zablokovali tisícky demonštrantov a preto sa začal s dvojhodinovým meškaním.