BRATISLAVA. Generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg pokračuje v nakláňaní sa „doprava“ pred blížiacim sa nástupom novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu.
Miliardár, ktorého zmeny v politike spoločnosti vyvolali pobúrenie u občianskoprávnych skupín i organizácií presadzujúcich práva LGBTQ+ osôb, obhajoval nové smerovanie v podcaste amerického moderátora Joea Rogana.
Návrat ku „koreňom“
Zuckerberg v podcaste zverejnenom v piatok tvrdil, že prepracovanie zásad moderovania obsahu spoločnosti Meta odrážajú návrat ku „koreňom“ spoločnosti v oblasti slobody prejavu.
Ako uvádza web advocate.com, rozhodnutie spoločnosti Meta povoliť predtým zakázanú rétoriku zameranú na LGBTQ+ osoby, ženy a imigrantov môže viesť k podnecovaniu krajne pravicových ideológií.
Zuckerberg však vraví, že predchádzajúce obmedzenia nenávistných prejavov zašli „príliš ďaleko“ a potlačili „mainstreamový diskurz“.
Výzva Trumpovi
V piatkovom rozhovore s Roganom Zuckerberg dokonca vyzval Trumpa, aby konal na obranu veľkých amerických technologických firiem pred sankciami Európskej únie.
Povedal tiež, že EÚ udelila technologickým spoločnostiam pokutu „viac ako 30 miliárd dolárov za posledných 10 alebo 20 rokov“, pričom tvrdil, že jej politika voči firmám je „takmer ako clo“.
Ako je známe, spoločnosť Meta v utorok pristúpila k významnej zmene vo svojej politike kontroly obsahu. V Spojených štátoch končí s overovaním faktov zverejňovaných na Facebooku a Instagrame.
Vyhláseniu spoločnosti Meta predchádzali dlhoročné sťažnosti Trumpovej Republikánskej strany a majiteľa platformy X Elona Muska na overovanie faktov, ktoré mnohí konzervatívci považujú za cenzúru.
EÚ bude vyžadovať práva
Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Henna Virkkunenová však v nadväznosti na to v sobotu povedala, že Európa zabezpečí, aby platformy sociálnych médií rešpektovali práva občanov a dodržiavali pravidlá EÚ.
„Platformy sociálnych médií zohrávajú dôležitú úlohu v každodennom živote ľudí, ale majú aj obrovský sociálny a ekonomický význam a vplyv. V Európe chceme vytvoriť digitálne prostredie, ktoré je bezpečné a spravodlivé. Našou úlohou je zabezpečiť, aby sa dodržiavali práva európskych občanov a dodržiavali sa naše právne predpisy,“ napísala Virkkunenová na platforme X.
Neuhne ani Británia
Britský minister pre technológie Peter Kyle uviedol, že britské zákony sa nezmenili a technologickí giganti pôsobiaci v krajine ich musia stále dodržiavať.
Oznámenie spoločnosti Meta bolo "americkým vyhlásením pre amerických používateľov služieb", uviedol Kyle v odpovedi na otázku, či prevádzkovatelia sociálnych médií "zmenili hru", keď upustili od moderovania obsahu.
"Jedna vec sa nezmenila, a to je zákon tejto krajiny a odhodlanie tejto vlády postarať sa o bezpečnosť všetkých," povedal minister. "Ak prídete a pôsobíte v tejto krajine, dodržiavajte zákon a zákon hovorí, že nezákonný obsah musí byť odstránený," uzavrel Kyle.