PRAHA. Slovensko stále nijako nereagovalo na českú ponuku prepravných a zásobníkových kapacít plynu, povedal český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v televízii Nova.
Vlček ponúkol využitie českej infraštruktúry slovenskej strane na konci minulého roka v reakcii na zastavenie tranzitu plynu na Slovensko cez Ukrajinu.
"Do dnes nemám žiadnu odpoveď," povedal Vlček. Podľa neho Slovensko teraz dodávky plynu do krajiny výrazne dotuje, navyše sa musí vyrovnávať s výpadkom ročných príjmov z tranzitu plynu okolo 400 miliónov eur, kvôli čomu je tamojší rozpočet vo veľkých problémoch.
Česká ponuka podľa ministerstva priemyslu a obchodu platí pre nadchádzajúcu jar aj dlhodobejšie obdobie. Tamojšia plynárenská infraštruktúra je pritom podľa úradu pripravená začať prepravu plynu na východ okamžite bez nutnosti ďalších úprav.

Ukrajina začiatkom roka ukončila prepravu plynu z Ruska do EÚ a do Moldavska, pretože vypršal päťročný kontrakt medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom. Kyjev, ktorý už takmer tri roky čelí ruskej vojenskej invázii, platnosť tejto dohody nepredĺžil.
Štátom kontrolovaná spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) využíva diverzifikačné kontrakty na nákup plynu od doby ich uzavretia. SPP za dôležitú označila prepravnú trasu plynovodom TurkStream cez Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, ktorým možno podľa nej prepravovať ruský aj azerbajdžanský plyn. V minulosti SPP využil tiež trasy z Chorvátska či Talianska.
Česká republika teraz čerpá plyn zo západu, cez Nemecko tečie najmä plyn z Nórska a LNG z terminálu v Holandsku. Ešte na konci minulého roka tvoril drvivú väčšinu dodávok do Česka plyn z Ruska, ktorý tiekol cez Slovensko.