SME

Severokórejskí vojaci sa v Kurskej oblasti odpaľujú granátmi, aby sa vyhli ukrajinskému zajatiu

Ukrajinci zajali dvoch vojakov z KĽDR.

Ukrajinské vojenské vozidlo smeruje k ruským hraniciam 8. decembra a míňa zničený kostol v ukrajinskej dedine Junakivka v Sumskej oblasti.Ukrajinské vojenské vozidlo smeruje k ruským hraniciam 8. decembra a míňa zničený kostol v ukrajinskej dedine Junakivka v Sumskej oblasti. (Zdroj: Serhiy Morgunov — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Osem dní pred inauguráciou novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa vedú Rusko a Ukrajina intenzívny boj o kontrolu nad kúskom Kurskej oblasti. Ruské územie by totiž malo predstavovať kľúčový bod rokovaní v rámci mierových rozhovorov, ktoré Trump prisľúbil.

Ukrajinské jednotky začali minulý víkend v regióne protiútok, ktorým sa pokúšajú získať späť časť územia, ktorého sa vlani v lete najprv zmocnili a potom oň prišli.

Vedúci kancelárie prezidenta Volodymyra Zelenského sa medzičasom na sociálnych sieťach pochválil, že Rusko „dostáva, čo si zaslúži“.

SkryťVypnúť reklamu

Protiútok prišiel po tom, čo Rusko minulý mesiac vyslalo do bojov v oblasti tisíce severokórejských vojakov, ktorých podľa ukrajinských jednotiek Rusi použili ako potravu pre delá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V sobotu Zelenskyj uviedol, že Ukrajina zajala dvoch severokórejských vojakov. Je to po prvýkrát, čo boli Severokórejčania prevezení do Kyjeva na výsluch.

Približne po týždni novej operácie v Kurskej oblasti sa však zdá, že Ukrajinci dosiahli iba malý pokrok, zatiaľ čo Rusko neustále postupuje po ľavom krídle a získava zajatcov.

Ukrajina sa od augusta v regióne drží, ale neustále stráca územie, pretože Rusko, ktoré ho chce znovu dobyť, tam sústreďuje intenzívnu palebnú silu.

„Boli to ťažké dni,“ napísal v správe ukrajinský vojak, ktorý o prvých dňoch protiútoku hovoril pod podmienkou zachovania anonymity kvôli citlivosti operácie.

SkryťVypnúť reklamu

„Rusi útočili z rôznych smerov v rovnakom čase. V niektorých z nich uspeli... Na niekoľkých miestach prekročili hranicu [s Ukrajinou], ale podarilo sa nám pozície znovu obsadiť.“

Politický aspekt operácie

V uplynulých dňoch ruskí vojenskí blogeri tvrdili, že ruským jednotkám sa podarilo znovu dobyť územie v Kurskej oblasti. „Železná ofenzíva je nezastaviteľná,“ uviedol jeden z nich.

Andrej Rudenko, novinár štátnych médií a vojenský bloger, na Telegrame napísal, že ukrajinská ofenzíva „žalostne zlyhala“. Blogeri tiež zverejnili zábery zajatých ukrajinských vojakov.

To, že sa Ukrajina naďalej sústreďuje na Kurskú oblasť, naznačuje, aké dôležité je podľa Kyjeva udržať si toto územie - najmä preto, lebo Trumpov príchod by mohol zvýšiť tlak na obe strany, aby zasadli k rokovaciemu stolu.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinskí predstavitelia tiež varovali, že ak by sa ich jednotky stiahli späť za hranice, 60-tisíc vojakov, ktorých podľa Kyjeva Rusko rozmiestnilo, by ich nasledovalo na Ukrajinu a obsadilo by ďalšie územie.

Augustový vpád do Kurskej oblasti predstavuje jediný jasný postup Ukrajiny na bojisku za posledný rok, čím je pre Ukrajinu ešte dôležitejší.

„Ukrajina má jasnú motiváciu pokúsiť sa udržať tú časť oblasti čo najdlhšie, takže pre ňu má zmysel uskutočniť malé operácie na zlepšenie vlastných pozícií, aby ju mohla udržať dlhšie a pokúsiť sa demonštrovať, že v tejto vojne má stále ofenzívne možnosti,“ povedal Michael Kofman, vedúci pracovník programu Rusko a Eurázia v Carnegieho nadácii za medzinárodný mier.

Rusko síce túži získať toto územie späť, ale stále si udržiava veľkú časť svojej vojenskej sily na východe Ukrajiny, kde ruské sily tento týždeň uviedli, že dobyli ukrajinské mesto Kurachove. Ukrajinskí predstavitelia tieto správy popreli a bitku označili za pokračujúcu.

SkryťVypnúť reklamu

S blížiacou sa Trumpovou inauguráciou má však Moskva, ktorá má personálnu a zdrojovú prevahu nad Ukrajinou, menej dôvodov na to, aby považovala jeho nástup do funkcie za okamžitú zmenu.

„Od volieb sa dlhodobo traduje, že obe strany sa budú snažiť podstatne zlepšiť svoje pozície pred 20. januárom,“ povedal Kofman a označil to za ‚fixáciu‘, ktorá podporuje ‚krátkodobé myslenie‘ o vojne.

„Existujú náznaky ruského záujmu stretnúť sa s Trumpom, ale to by sa nemalo zamieňať s ochotou rokovať. Vzhľadom na trajektóriu vojny nie je jasné, prečo by Moskva práve teraz rokovala,“ povedal.

Ukrajinskí vojaci sú si vedomí blížiacej sa Trumpovej inaugurácie, povedal 30-ročný Oleh, vojak ukrajinského 8. pluku síl pre špeciálne operácie, ktorý je nasadený v regióne. „Táto operácia má politický aspekt,“ povedal. „Nemôžeme ho ignorovať.“ Hovoril pod podmienkou, že denník The Washington post použije v súlade s ukrajinským vojenským protokolom iba jeho krstné meno.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ukrajinci sa obávajú bolestivých ústupkov. Rusi postupujú najrýchlejšie od začiatku invázie Čítajte 

Snaha o stabilizáciu

Hlavné obavy však v posledných týždňoch vyvoláva využívanie severokórejských jednotiek Ruskom, ktoré posilňuje ofenzívne kapacity v Kurskej oblasti. Tieto jednotky, podporované ruským delostrelectvom a bezpilotnými lietadlami, sa vo veľkých skupinách presúvali k ukrajinským pozíciám.

Na rozdiel od ruských jednotiek, ktoré sa zvyčajne pohybujú v menších skupinách, aby sa vyhli odhaleniu, sa zdá, že severokórejskí vojaci často ignorujú drony lietajúce nad ich hlavami a postupujú vpred, aj keď za nimi zostávajú zranení alebo zabití kolegovia.

Ruské jednotky ich v postupe často nasledovali, aby stabilizovali akékoľvek zisky.

Pomerne jednoduchá taktika útokov na ukrajinské pozície s obrovským počtom vojakov bola celkom úspešná, uviedol Oleh. Napriek tomu povedal, že jeho jednotke sa podarilo spôsobiť aj značné straty ruským jednotkám, vrátane ruskej 810. námornej pešej brigády, čo možno prinútilo Rusko obrátiť sa na severokórejské jednotky skôr, ako plánovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Použitie masových útokov severokórejských jednotiek tiež znamená, že Rusko si šetrí vlastných vojakov.

„V tomto scenári môžu ušetriť ruských vojakov na iné úlohy na frontovej línii, nemusia ich posielať na najnebezpečnejšie misie,“ povedal Oleh.

Súvisiaci článok Rusko platilo Talibanu za útoky na Američanov Čítajte 

Ukrajina medzitým využila problémy v komunikácii medzi ruskými a severokórejskými jednotkami na opätovné získanie niektorých pozícií v oblasti, keďže to, čo Oleh označil za zmätok medzi oboma skupinami, zrejme spomalilo ruské úsilie o stabilizáciu územia po útokoch.

Minulý mesiac 400 až 500 severokórejských vojakov zaútočilo na ukrajinské pozície, pričom ich počet prevýšil počet Ukrajincov, ktorí tam boli umiestnení, v pomere najmenej šesť ku jednému, povedal Oleh. Bitka trvala osem hodín, kým ukrajinskej strane nedošli náboje a musela ustúpiť, povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinci vzali jedného Severokórejčana ako vojnového zajatca a poskytli mu prvú pomoc, povedal Oleh, ale vojak zomrel na následky zranení skôr, ako ho mohli vypočuť. Ďalší severokórejskí vojaci sa radšej zabili granátmi, ako by mali čeliť ukrajinskému zajatiu, povedal. Mnohí ďalší zostali mŕtvi alebo zranení na bojisku.

Zdá sa, že severokórejskí vojaci operujú s úplne iným zmýšľaním a prístupom ako ruské jednotky. „Sú veľmi svieži,“ povedal Oleh. „Keď Rusi zaútočia na naše pozície a utrpia straty, stiahnu sa, ale Severokórejčania jednoducho pokračujú vpred.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 335
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 11 973
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 919
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 654
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 583
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 492
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 166
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 152
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obvinenie sa týka aj Sonie Gándhíovej.

Obvinenia označili za politickú pomstu a zastrašovanie.


TASR
Americký viceprezident J. D. Vance.

V Ríme sa Vance stretne s premiérkou Meloniovou.


TASR
Armáda Aš-Šabáb

Útok spustili na mesto Ádan Jabál.


TASR
Ilustračné foto.

Evakuácia bola už treťou, ktorú Berlín vykonal od uzavretia priechodu Rafah.


TASR

Sportnet

Hokejisti HC Prešov.

Druhý zápas série je na programe už zajtra, opäť na ľade Prešova.


a 1 ďalší
Slovenský cyklista Lukáš Kubiš.

Kompletné pódium obsadili belgickí cyklisti.


Inter Miláno - Bayern Mníchov: ONLINE prenos zo zápasu štvrťfinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu štvrťfinále Ligy majstrov: Inter Miláno - Bayern Mníchov.


Na snímke zľava Lukáš Migala (Banská Bystrica) a David Huf (Ružomberok) počas odvety.

Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v boji o finále Slovnaft Cupu oba zápasy.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu