SME

Rusko platilo Talibanu za útoky na Američanov

Informáciu priniesli ruské exilové noviny.

Ozbrojenci Talibanu v Kábule v decembri 2022. Ozbrojenci Talibanu v Kábule v decembri 2022. (Zdroj: tasr/ap)

MOSKVA, BRATISLAVA. Jeden a pol roka trvalo novinárom z ruských exilových novín The Insider v spolupráci s nemeckým magazínom Spiegel, aby zozbierali informácie o platobnej schéme od ruských tajných služieb až do Afganistanu.

Rusko podľa investigatívy zaplatilo desiatky miliónov dolárov za útoky primárne na amerických, ale aj na afganských a spojeneckých vojakov v Afganistane, ktorí tam bojovali proti terorizmu do roku 2021.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V schéme Insider vystopoval mená konkrétnych agentov a takzvanú jednotku 29155 ruskej tajnej služby GRU, ktorej stopy vyšetrovatelia objavili po otrave niekdajšieho dvojitého agenta Sergeja Skripaľa v Salisbury či po výbuchu v muničnom sklade v českých Vrběticiach.

SkryťVypnúť reklamu

"Rusi chceli, aby sa Taliban viac zaoberal zabíjaním Američanov a menej zabíjaním Afgancov," povedal pre Insider niekdajší protiteroristický expert CIA Douglas London.

"Finančnými odmenami z ruských zdrojov motivovali ozbrojencov, aby podstupovali väčšie riziká pri útočení na americké ciele."

Ruský vzťah s Talibanom sa podľa neho postupne vyvinul od minimálnej pomoci až po aktívnu účasť na útokoch proti Američanom.

Prestupná stanica Tadžikistan

Novinári sa okrem uniknutých dokumentov či informácií z otvorených zdrojov odvolávajú aj na stretnutia s bývalými spravodajskými dôstojníkmi z Afganistanu či USA, z ktorých väčšina si želala zostať v anonymite.

Zistili, že ruská GRU najskôr regrutovala ľudí priamo v Afganistane a potom im začala dodávať zbrane a muníciu cez Tadžikistan, bývalú sovietsku republiku susediacu s Afganistanom, v ktorej vládne diktátorský režim a Rusko v nej má vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

Treťou zložkou spolupráce boli toky peňazí, ktorými Moskva motivovala afganských ozbrojencov, aby útočili primárne na americké ciele.

Insider sa odvoláva aj na bývalých členov niekdajšej NDS - afganskej tajnej služby z čias pred návratom Talibanu k moci. Podľa novín spojili najmenej 17 útokov Talibanu s finančnými tokmi z Ruska. Peniaze pritom tiekli pomerne komplikovane, okrem Tadžikistanu aj cez Čínu a Pakistan.

Za jedného zabitého amerického či spojeneckého vojaka Moskva podľa článku platila v priemere dvestotisíc dolárov, za zabitých afganských vojakov menej.

Insider ďalej píše, že ruská GRU neregrutovala iba útočníkov, ale aj spojky či kuriérov na presun peňazí. Viacerí z nich podľa článku našli útočisko v Moskve, niektorí dnes údajne žijú ako utečenci v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Rozprávali sa s agentmi

"Prečo by nám to Rusi robili," pýtal sa podľa Insidera jeden z anonymných bývalých dôstojníkov CIA. "Pretože Rusko je s USA vo vojne. Sú o tom presvedčení a my sme naivní," odpovedal si.

Ako jednu z afganských hláv operácie Insider identifikoval afganského pašeráka Rahmatulláha Azízího, ktorý aj so svojou rodinou pôsobil ako prostredník medzi Talibanom a ruskou Jednotkou 29155.

Azízí mal tri ruské pasy pod troma rôznymi menami, jeden z nich bol z tej istej číselnej série ako pasy, ktoré mala dvojica ruských agentov, ktorá v roku 2018 v Salisbury otrávila Sergeja a Juliu Skripaľovcov. Na operáciu si Azízí zriadil firmu, oficiálne na obchod s drahokamami, ktorá sídlila na adrese spojenej s aktivitami GRU.

SkryťVypnúť reklamu

Novinári z Insidera sa rozprávali najmenej so štyrmi bývalými agentmi afganskej tajnej služby a šiestimi ľuďmi z prostredia CIA.

Súvisiaci článok Spájajú ju s výbuchom v Česku. Ako funguje jednotka ruských tajných Čítajte 

Američania už o tom informovali

Náznaky, že Rusko v Afganistane platí za zabíjanie Američanov, zverejnil už v júni 2020 americký denník New York Times, ktorý písal o systéme vypisovania odmien na spojeneckých vojakov.

Aj NYT v tom čase tento program spájal s jednotkou ruskej tajnej služby, ktorá vykonávala záškodnícke operácie v Európe alebo prenasledovala "zbehov". O probléme podľa denníka vedel prezident Donald Trump už v marci 2020.

Denník vtedy poznamenal, že by šlo o prvý prípad, keď ruské tajné služby organizovali útoky na západných vojakov. Po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001 bolo pritom Rusko vo vojne proti terorizmu na strane Washingtonu.

SkryťVypnúť reklamu

Americké médiá však v tom čase nepriniesli takú detailnú analýzu programu ako dnes Insider. Ten ako hlavu operácie určil generálporučíka Ivana Kasianenka, ktorý je podľa článku zástupcom veliteľa Jednotky 29155 a pod diplomatickým krytím pôsobil ako vojenský pridelenec na ruských ambasádach v Teheráne a v Kábule.

Styčným dôstojníkom GRU s Talibanom zas bol plukovník Alexej Archipov, ktorý podľa článku dodnes sprostredkúva kontakty medzi Talibanom a režimom Vladimira Putina.

Súvisiaci článok Ak toto nebol vojnový akt, potom neviem, čo ním je. Svet reaguje na zistenia českých tajných Čítajte 

Kto je Jednotka 29155

Existencia jednotky bola v minulosti utajená, no dnes sa považuje za verejnú, jej členov možno nájsť aj na stránke americkej FBI v súvislosti s kybernetickými zločinmi.

Medzinárodná investigatívna skupina Bellingcat ju spojila s explóziou v muničnom sklade vo Vrběticiach v roku 2014 či s otravou bulharského zbrojára Emiliana Gebreva o rok neskôr. Modus operandi bol podobný ako pri otrave Skripaľa a jeho dcéry nervovou látkou novičok.

SkryťVypnúť reklamu

Skripaľ s dcérou aj Gebrev útoky prežili.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 119
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 434
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 254
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 151
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 039
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 952
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 436
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 291
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Washington má v Sýrii vojakov už roky.


TASR
Bojovníci z libanonskej militantnej skupiny Hizballáh.

Prestrelky v libanonsko-izraelskom pohraničí sa stali prakticky každodennými.


TASR
Zdravotníci v nemocnici v Beijingu.

Webová stránka podporuje teóriu úniku vírusu z laboratória.


TASR 6
Prezident John F. Kennedy máva zo svojho auta v kolóne áut približne minútu predtým, ako bol zastrelený, 22. novembra 1963, v Dallase.

V marci tohto roku boli na Trumpov príkaz zverejnené aj nezredigované spisy o atentáte.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu