BANJA LUKA. Bosnianski Srbi si vo štvrtok pripomenuli výročie vyhlásenia Republiky srbskej (RS) v Bosne.
Oslavy Dňa Republiky srbskej sa v meste Banja Luka konali napriek tomu, že ústavný súd rozhodol, že sa takto porušuje ústava Bosny a Hercegoviny (BaH). K tisíckam miestnych obyvateľov sa pripojili aj hostia zo Srbska, Čiernej Hory a Ruska, informoval spravodajský web BalkanInsight a agentúra AFP.
Na prehliadke bol aj srbský premiér
V meste Banja Luka, ktoré je administratívnym centrom bosnianskej entity vedenej Srbmi, sa vo štvrtok konala slávnostná prehliadka s viac ako 2700 účastníkmi vrátane príslušníkov polície a veteránov, členov študentských odborov a aktivistov mimovládnych organizácií.
Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik, ktorý sa opakovane vyhráža odčlenením RS od Bosny, sa na tejto prehliadke nezúčastnil, keďže sa zotavuje po operácii.
Príhovor tak predniesol podpredseda srbskej vlády Aleksandar Vulin, ktorý vyhlásil, že dnešok nie je sviatkom len "časti srbského ľudu, ale všetkých Srbov, bez ohľadu na to, kde žijú". "Len v jednote budeme mať nádej, že vydržíme a prežijeme," dodal.
S odkazom na protivládne protesty v Srbsku Vulin povedal, že ľudia, ktorí sú proti oslavám 9. januára ako dňa vyhlásenia RS, sa súčasne "snažia zvrhnúť (srbského) prezidenta (Aleksandara) Vučiča tým, že vyzývajú ľudí vyjsť do ulíc".
Na prehliadke boli prítomní srbský premiér Miloš Vučevič a predsedníčka srbského parlamentu Ana Brnabičová. Bosnianske ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s ich účasťou poslalo Srbsku protestnú nótu.
Spomienku označil za protiústavnú
Oslavy vyhlásenia RS zahŕňajú sériu podujatí, ktoré sa konali vo štvrtok a budú pokračovať piatok po celej RS. Sprievod v Banja Luka, po ktorom nasledoval bezplatný koncert, bol ústredným bodom osláv.
Včerajšie oslavy boli spomienkou na 9. januára 1992, keď bosnianskosrbskí lídri vyhlásili založenie RS. Mnohí ľudia si však tento dátum spájajú so začiatkom vojny v Bosne, ktorá sa odohrala v rokoch 1992–95 a ktorá si podľa odhadov vyžiadala 100-tisíc obetí na životoch a približne 2,6 milióna vysídlených.
Ústavný súd Bosny už dvakrát označil spomienku na vyhlásenie RS za protiústavnú, pretože nezastupuje všetky etnické skupiny žijúce v RS, čím porušuje princíp nediskriminácie; súd súčasne konštatoval, že problémom nie je samotný sviatok, ale dátum, na ktorý pripadá.
V reakcii na to Dodik zorganizoval v roku 2016 referendum, v ktorom 700.000 voličov v RS podporilo ako dátum sviatku 9. január.
Dodik, líder bosnianskych Srbov, si urobil kariéru na kritizovaní a nerešpektovaní bosnianskych štátnych inštitúcií, pričom tvrdí, že je len otázkou času, kedy bude BaH rozpustená a RS sa stane nezávislou, doplnil BalkanInsight.
Štvrtková prehliadka v Banja Luke sa konala aj napriek tomu, že Dodik svojho času oznámil, že presúva Deň štátnosti Republiky srbskej z 9. januára na 15. februára, aby sa zhodoval s dňom srbskej štátnosti. Jeho bosnianskosrbskí politickí oponenti ho za to obvinili z vlastizrady.