LOS ANGELES, BRATISLAVA. Sunset Boulevard aj Mulholland Drive sú nielen názvy dvoch ikonických hollywoodskych filmov, ale aj názvy známych ulíc, ktoré siahajú od štvrte Hollywood do západných častí Los Angeles.
V stredu ráno Sunset Boulevard vo štvrti Palisades vyzeral, ako keby tu vybuchla bomba, poznamenal denník Los Angeles Times. Z niektorých budov zostali dymiace kostry, niektoré boli len poškodené. Stovky luxusných víl za milióny dolárov sa premenili na popol. Obchod z potravinami úplne zmizol a z historickej budovy Bank of America zostali len múry a pokrútené kostry bankomatov.
O pätnásť kilometrov ďalej Mulholland Drive a slávny Hollywoodsky chodník slávy lemovali územie, v ktorom vyhlásili povinnú evakuáciu pred ďalším z požiarov.
Od utorkového poobedia zasiahli druhé najväčšie americké mesto masívne požiare, ktoré zničili už viac ako dvetisíc domov a budov, vyžiadali si päť obetí a vyše 130-tisíc evakuovaných. Ešte vo štvrtok ráno kalifornského času horelo v piatich lokalitách, pričom hasičom sa väčšinu požiarov nepodarilo dostať pod kontrolu.
„Uplynulá noc bola jedna z najničivejších a najdesivejších, aké sme kedysi v našom meste a v našej histórii zažili,“ reagoval predseda mestskej rady Los Angeles Marqueece Harris-Dawson.
V článku sa dočítate:
- ako vyzerajú zničené prominentné štvrte,
- ako situáciu využívajú politici,
- čo požiare spôsobilo,
- čo spôsobuje fenomén Santa Ana.
Najdrahší aj najničivejší
Rob Sherman s manželkou Ceciliou sa najskôr evakuovali z domu na úpätí kopcov v štvrti Palisades. Autom šli po zadymenej diaľnici Pacific Coast Highway až do západnej Pasadeny na sever od centra Los Angeles. V stredu ráno sa museli evakuovať aj odtiaľ, keďže k štvrti sa blížil ďalší z požiarov.
Len neďaleko odtiaľ, vo štvrti Altadena, našli na príjazdovej ceste pred zhoreným domom telo 66-ročného Victora Shawa. V ruke ešte stále zvieral pozostatky záhradnej hadice, ktorou chcel požiar v okolí svojho domu uhasiť.
Niektorí obyvatelia opisovali dianie ako armageddon. Vo svojom dome v Pasadene sa napriek odporúčanej evakuácii rozhodli zostať aj Tyler Bridges so snúbenicou. Situácia sa však zhoršila so silným vetrom, ktorý dosahoval až rýchlo 137 kilometrov za hodinu. Na domy najskôr začali padať konáre. „A potom začalo všetko horieť. Pri takom silnom vetre nie je možné požiar zastaviť ani obmedziť,“ opisuje Bridges.
„Potom začal padať popol. Keď ste vyšli von, popol vám vletel do tváre, do očí a do úst. Ťažko sa vám dýcha, kašlete. Najhoršie je, že čím bližšie k požiarom ste, tým je všetko tmavšie, úplne čierne. Včerajšia noc bola naozaj strašidelná,“ opisuje pre BBC.
Požiare zatiaľ zničili územie s rozlohou asi 109 štvorcových kilometrov, čo je ekvivalent 20-tisíc futbalových ihrísk, píšu New York Times. Dotkli sa tiež ľudí z rôznych sociálnych pomerov – vo štvrti Pacific Palisades, enkláve celebrít, zrovnal oheň so zemou drahé vily, v Altadene horeli predmestia a 40 kilometrov severne od centra Los Angeles v Sylmare evakuovali z horiacich rančov desiatky koní.
„Celé štvrte sú zničené. Domy aj podniky sú jednoducho preč,“ vraví pre BBC kalifornský ekológ zameraný na požiare Chad Hanson. „Je ťažké sa spamätať z tejto skazy. Zahynulo päť ľudí, no mohli to byť stovky,“ vraví. Hasiči a záchranári si podľa neho uvedomili, že v aktuálnych podmienkach – najmä extrémne silnom vetre – požiar nedokážu uhasiť a radšej sa zamerali na evakuáciu obyvateľov.
Ničivý požiar v štvrti Palisades západne od centra Los Angeles môže byť aj jedným z najdrahších – stránka AccuWeather odhaduje, že oheň tu zničil stovky domov v celkovej hodnote 57 miliárd.

Trump útočil na demokratov
Kritické počasie a situácia s požiarmi zrejme budú trvať najmenej do piatkovej noci, uvádza Los Angeles Times.
Viac ako 420-tisíc obyvateľov Kalifornie bolo vo štvrtok bez elektrickej energie, v Los Angeles zostali zatvorené aj školy. Zápas NHL medzi Los Angeles Kings a Calgary Flames posunuli.
Požiar vo štvrtok ohrozoval aj divadlo Dolby Theater, kde sa 2. marca budú odovzdávať Oscary. Oheň zničil aj dom bývalého moderátora oscarového večera Billyho Crystala. Vo štvrtok ráno miestneho času sa však požiar na kopci nad Hollywoodom podarilo lokalizovať.
Loading
...
Požiare sa už stali aj politickou témou. Zvolený prezident Donald Trump na svoju sociálnu sieť Truth Social napísal, že požiare ukazujú „hrubú nekompetentnosť“ starostky Los Angeles Karen Bassovej a guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma, oboch z Demokratickej strany. „Bidenova FEMA (agentúra pre krízové riešenia) nemá žiadne peniaze, pretože všetko premrhali na zelený podvod! L. A. je totálne zničené!“ napísal.
Končiaci prezident Joe Biden pre mimoriadnu situáciu zrušil aj svoju poslednú zahraničnú cestu, cestovať mal do Talianska.

Neskoro na zastavenie požiaru
Lesné požiare sa v Kalifornii vyskytujú takmer každoročne, no len výnimočne zasiahnu v takom rozsahu husto obývané mestské oblasti. „Vidieť tu úplnú devastáciu. Ikonický úsek diaľnice na tichomorskom pobreží medzi Santa Monicou a Malibu je na nepoznanie,“ povedala pre denník Guardian ich reportérka Gabrielle Canonová.
„Ľudia tu vedia o riziku. Tento požiar však doslova tieto štvrte oblieha a obrovské škody na majetku vidieť aj na miestach, kde sa dlho predtým neobjavili. Bude to katastrofálna udalosť,“ dodáva.
Hasiči aj polícia vyšetrujú, kto je za požiare zodpovedný. Dôležitým faktorom bola aj suchá vegetácia a silný sezónny vietor, známy ako Santa Ana. Ten aj počas chladných mesiacov zostupuje z hôr a práve na pobreží naberá silu. Aj vo štvrtok večer meteorologický úrad predpovedal občasné nárazy vetra nad sto kilometrov za hodinu.
„Bolo to dokonalé zosúladenie všetkých javov v atmosfére,“ vraví pre Euronews Tim Brown, riaditeľ Západného regionálneho klimatického centra. Intenzitu požiarov spájajú experti aj s klimatickou zmenou.
Samotný vietor má zásadný vplyv na šírenie ohňa, vraví Mike Flannigan, expert na požiare z kanadskej Thompson Rivers University. Ak sa požiarnici dostanú k požiaru do desiatich minút, dokážu jeho šírenie ešte obmedziť. „No pätnásť minút už je príliš neskoro, aby ste oheň zastavili,“ dodáva.