BEJRÚT. Novým prezidentom Libanonu sa vo štvrtok stal doterajší najvyšší veliteľ libanonskej armády Džúzíf Awn. Parlament ho zvolil v druhom kole voľby hlasmi 99 poslancov, informoval spravodajský web L'Orient-Le Jour (OLJ).
Voľba hlavy štátu sa libanonskému parlamentu vydarila až na 13. pokus. Libanon bol bez prezidenta od októbra 2022, keď sa skončil mandát Míšála Awna. Agentúra AFP vo svojej správe podotkla, že Džúzíf a Míšál Awnovci nie sú v príbuzenskom vzťahu.
Krátko po sčítaní hlasov a vyhlásení výsledkov zvolený prezident v parlamente zložil sľub. Prítomní boli okrem poslancov aj členovia odchádzajúcej vlády a zahraniční diplomati.
Zaviazal sa bojovať s mafiou
Awn vo svojom inauguračnom prejave vyhlásil, že jeho "mandát bude spočívať v otvorenosti voči Východu a Západu, voči medzinárodnému spoločenstvu, a bude založený na vzájomnom rešpekte, suverenite Libanonu a slobode rozhodovania".
Zaviazal sa pracovať na obnovení pozitívneho obrazu Libanonu v zahraničí a bojovať proti chudobe a nezamestnanosti.
Dodal, že štát musí investovať do svojej armády, aby dokázal chrániť svoje hranice, bojovať pašerákom a terorizmu a predchádzať izraelskej agresii na svojom území. Informoval, že o krátky čas začne konzultácie o zostavení novej vlády.

Počas Awnovho mandátu vraj nebude privilegovaná žiadna komunita. Awn prisľúbil, že skoncuje s mafiou, obchodom s drogami a zasahovaním do spravodlivosti na ochranu zločincov. Vyslovil aj odhodlanie chrániť životné prostredie a investovať do vzdelania.
Pripomenul, že vzhľadom na nedávne zmeny v regióne má Libanon historickú príležitosť diskutovať so Sýriou, aby sa vyriešili všetky problémy, najmä pokiaľ ide o rešpektovanie suverenity oboch krajín a otázku nezvestných, ako aj riešenie otázky utečencov. Prisľúbil, že sa ako prezident zasadí za obnovu toho, čo zničila "izraelská agresia" v Libanone.
Hizballáh odovzdal nevyplnené hlasovacie lístky
Džúzíf Awn je vo všeobecnosti považovaný za preferovaného kandidáta Spojených štátov a Saudskej Arábie, ktorých pomoc bude Libanon potrebovať, aby dosiahol, že Izrael stiahne svoje sily z južného Libanonu, ako je stanovené v dohode o prímerí uzavretej s libanonským proiránskym militantným hnutím Hizballáh, a že Libanon získa prostriedky na financovanie povojnovej obnovy.
OLJ dodal, že poslanci šiitskej strany Hizballáh, ktorá má zastúpenie v libanonskom parlamente, odovzdali pri hlasovaní o prezidentovi nevyplnené hlasovacie lístky. Proti Awnovej kandidatúre bolo aj Slobodné vlastenecké hnutie, ktoré vedie zať Mišála Awna Džabrán Básíl.
Nového prezidenta a jeho plány privítal poslanec strany kresťanskej strany Libanonské sily (LF) Geoges Adwán, ktorý ocenil, že Awn sa zaviazal k budovaniu silného štátu a k štátnemu monopolu na zbrane.
LF dodali, že Awnove ciele korešpondujú s ich volebným programom, a vyzvali, aby prezidentove zámery podporili všetky strany vrátane Hizballáhu.
Zvolenie privítali viacerí
Medzičasom izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar vyjadril nádej, že Awnovo zvolenie prispeje k stabilite Libanonu a dobrým vzťahom medzi susedmi.
"Blahoželám Libanonu k zvoleniu nového prezidenta po dlhej politickej kríze. Dúfam, že táto voľba prispeje k stabilite, lepšej budúcnosti Libanonu a jeho obyvateľom a dobrým vzťahom so susedmi," napísal Saar na sociálnej sieti X.
Awnovo zvolenie privítal aj Irán, ktorý vyjadril nádej, že obe krajiny budú spolupracovať v rôznych oblastiach spôsobom, ktorý slúži spoločným záujmom našich krajín". Uvádza sa to v príspevku, ktorý na sociálnej sieti X zverejnilo iránske veľvyslanectva v Libanone.
Novému prezidentovi zablahoželalo aj Francúzsko, ktoré vyjadrilo želanie, aby v Libanone čoskoro vznikla nová, silná vláda.
Voľba nového prezidenta sa uskutočnila niekoľko týždňov po uzavretí dohody o prímerí, ktorá mala za cieľ zastaviť 14 mesiacov trvajúci ozbrojený konflikt medzi Izraelom a libanonskou militantnou skupinou Hizballáh, a v čase, keď libanonskí lídri žiadajú medzinárodnú pomoc pri obnove.
Macron v dohľadnom čase zavíta do Libanonu
Bezpečnostná rada OSN (BR) privítala zvolenie Džúzífa Awna a zdôraznila "dôležitosť voľby prezidenta v Libanone, aby sa zabezpečilo plné fungovanie štátnych inštitúcií a aby sa krajina mohla venovať riešeniu naliehavých ekonomických a bezpečnostných problémov".
Awnovi k zvoleniu zablahoželala aj osobitná koordinátorka Organizácie Spojených národov pre Libanon Jeanine Hennis-Plasschaertová. Úspešnú voľbu prezidenta privítala ako dlho očakávaný prvý krok k prekonaniu politického a inštitucionálneho vákua v Libanone a sfunkčneniu štátnych inštitúcií.
Diplomatka OSN sa vyslovila za bezodkladné vymenovanie premiéra a zostavenie novej vlády. Pripomenula, že "úlohy, ktorým čelí libanonský štát, sú príliš veľké na to, aby sme strácali čas."
Turecko vo svojej reakcii vyjadrilo nádej, že prezident Awn a nová vláda prispejú k stabilite Libanonu, ako aj k mieru a prosperite blízkovýchodného regiónu.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zaželal Awnovi úspechy vo funkcii a počas telefonického rozhovoru sa dohodli, že Macron v dohľadnom čase zavíta do Libanonu.
Odhodlanie úzko spolupracovať s novým libanonským prezidentom vyjadrilo vo štvrtok aj veľvyslanectvo USA v Bejrúte.
Nádej, že Awnovo zvolenie za prezidenta prispeje k stabilite v Libanone a v priľahlom regióne, tlmočil vo štvrtok aj Katar.