RAMSTEIN, BRATISLAVA. Minister obrany Spojených štátov Lloyd Austin vo štvrtok na nemeckej leteckej základni Ramstein potvrdil záväzok Washingtonu podporovať Ukrajinu a oznámil ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote pol miliardy dolárov.
Môže to byť naposledy, 20. januára sa v Bielom dome ujme moci Donald Trump.
Zahraniční novinári poznamenali, že stretnutie sa nieslo v tieni faktu, že vo Washingtone čoskoro nastúpi nový prezident.
"Začína sa nová kapitola pre Európu a pre celý svet. Budeme musieť spolupracovať a spoliehať sa jeden na druhého ešte viac. Vykonali sme toho už veľmi veľa a úprimne, bolo by bláznivé pustiť to všetko teraz k vode a nepokračovať v budovaní spojenectiev, ktoré sme vytvorili," vyhlásil na stretnutí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ramsteinské stretnutie bolo podľa reportérky Deutsche Welle pre Austina trochu emotívne, keďže sa považuje za zakladateľa tohto formátu a je možné, že aktuálne stretnutie bolo posledné. Veľa totiž bude závisieť od nepredvídateľného Trumpa. Slovensko na summite reprezentoval minister obrany Robert Kaliňák.
To isté sa týka aj americkej vojenskej pomoci. Jej bremeno by mohli prevziať európski spojenci.
V článku sa dočítate:
- Akú vojenskú pomoc Ukrajine prisľúbil Lloyd Austin,
- koľko peňazí ešte zostáva v schválenom americkom balíku,
- ako sa spojenci pripravujú na možnosť, že Trump radikálne otočí americkú politiku,
- čo zatiaľ vieme o príchode francúzskych lietadiel Mirage na Ukrajinu.
Protivzdušná obrana aj mosty
Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov oznámil, že spojenci sa na stretnutí zhodli na vojenskej pomoci najmenej do konca roka 2027, napísala Ukrajinská pravda.
V polmiliardovom balíku pomoci, ktorý vo štvrtok oznámil Lloyd Austin, by podľa Hlasu Ameriky mali byť v prvom rade protivzdušné strely, delostrelecká munícia, munícia typu vzduch-zem a materiál na podporu prevádzky bojových lietadiel F-16. Deutsche Welle spomínala aj premosťovacie systémy. Všetok materiál by mal pochádzať z jestvujúcich zásob amerických ozbrojených síl.
Volodymyr Zelenskyj podľa agentúry Ukrinform zdôrazňoval predovšetkým protivzdušnú obranu. "So Spojenými štátmi sme sa zhovárali o licenčnej výrobe prostriedkov protivzdušnej obrany na Ukrajine. Mohla by byť významným pilierom bezpečnostných záruk a je to dokonale vykonateľné," vyhlásil.
Pripomenul aj ruskú hybridnú vojnu proti štátom NATO, konkrétne pri ničení podmorských káblov.