LONDÝN. Britský minister zahraničných vecí David Lammy vo štvrtok odmietol odsúdiť výroky novozvoleného prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa o získaní kontroly nad Grónskom.
Podľa Lammyho totiž k niečomu takému "nedôjde".
"Nechcem odsudzovať nášho najbližšieho spojenca. Ja sa zaoberám interpretáciou toho, čo sa za tým skrýva. Predpokladám, že v skutočnosti sa to týka jeho obáv z (prítomnosti) Ruska a Číny v Arktíde. Obáva sa o národnú hospodársku bezpečnosť," vysvetlil Lammy.
Podľa ministra si je Trump vedomý, že Grónsko je súčasťou Dánskeho kráľovstva, no pripustil, že rétorika prezidenta by mohla narúšať stabilitu.
"Na základe prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa vieme, že sila jeho rétoriky a nepredvídateľnosť jeho výrokov môžu byť destabilizujúce," upresnil Lammy pre rozhlasovú stanicu BBC.

Netreba reagovať na všetko
Belgický premiér Alexander De Croo vo štvrtok vyzval Európu, aby zachovala pokoj v súvislosti s "kontroverznými" tvrdeniami Trumpa.
"Jednou z lekcií z prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa je, že by ste nemali reagovať na všetko," povedal belgický predseda vlády. "Veľa vecí sa spustí len s cieľom začať diskusiu, ktorá nikam nevedie," upozornil De Croo.
Budúci americký prezident vyvolal v utorok rozruch, keď na tlačovej konferencii na novinársku otázku nevylúčil vojenský nátlak na získanie Panamského prieplavu a Grónska, ktoré je súčasťou Dánska už 600 rokov.
"Musíme si zachovať chladnú hlavu," povedal De Croo belgickým poslancom. "Nemali by sme reagovať na každú provokáciu, robili by sme to každý deň," pokračoval.
Európa je neustále vystavená útokom
Belgický premiér bol podľa AFP dôraznejší, keď prišla reč na údajné zasahovanie amerického podnikateľa a Trumpovho spojenca Elona Muska do európskej politiky.
Agentúra Belga konštatuje, že americký miliardár využíva svoju sociálnu sieť X, aby prezentoval svoje politické preferencie. Napríklad vyzval Nemcov, aby v nadchádzajúcich parlamentných voľbách hlasovali za Alternatívu pre Nemecko (AfD), ktorá je označovaná za krajne pravicovú či pravicovo extrémistickú stranu.
De Croo upozornil, že Európa je neustále vystavená útokom. Podľa jeho vyjadrenia Rusko už nejaký čas zasahuje do západných demokracií a teraz sa k tomu pridávajú aj "bohatí a mocní ľudia". Belgický premiér si myslí, že Belgicko a Európa by to nemali tolerovať.
"Slobodné organizovanie volieb je základom pre náš politický a sociálny systém. Musí sa uskutočňovať bez zasahovania krajín alebo mocných ľudí," vyhlásil De Croo a vyzval Európsku komisiu (EK), aby presadzovala reguláciu týkajúcu sa online dezinformácií.
"Musíme veriť našim obyvateľom, väčšina obyvateľov našich krajín vidí rozdiel medzi tým, čo je informácia a čo dezinformácia," povedal belgický premiér.
Agentúra Belga pripomína, že EK v decembri 2023 začala s vyšetrovaním siete X. V júli túto sieť obvinila z porušovania Aktu o digitálnych službách (DSA). Platforma podľa EK zavádza používateľov modrými fajočkami pri neoverených účtoch, nedisponuje vhodnou databázou reklám a neposkytuje prístup k verejným údajom.