LONDÝN. Americký miliardár a blízky spojenec novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk viedol súkromné rozhovory o odvolaní britského premiéra Keira Starmera z funkcie pred ďalšími parlamentnými voľbami.
Informoval o tom vo štvrtok denník The Financial Times.
Podľa denníka Musk uvažoval, ako by on a jeho partneri mohli oslabiť vládu Labouristickej strany. Údajne vyhľadával informácie o vybudovaní podpory pre alternatívne britské politické hnutia s cieľom vynútiť zmenu vlády v krajine.
Už v minulosti na svojej sociálnej sieti X miliardár Starmera vyzval, aby odstúpil z funkcie pre údajnú neschopnosť potrestať gangy, ktoré systematicky znásilňovali deti, keď bol v rokoch 2008 až 2013 na čele britskej prokuratúry.
Musk bezprostredne nereagoval na žiadosť agentúry Reuters o komentár. "Jeho názor je, že samotná západná civilizácia je ohrozená," citoval The Financial Times jednu z jeho blízkych osôb.

Minulý mesiac Musk otvorene podporil pred voľbami protiimigračnú populistickú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD). Jeho vyjadrenia vyvolali obvinenia zo zasahovania do nemeckej demokracie.
Platforma X vo štvrtok odvysiela naživo rozhovor Muska a predsedníčky AfD Alice Weidelovej.
V Nemecku sa 23. februára uskutočnia predčasné parlamentné voľby, pričom AfD je približne s 19 percentami hlasov na druhom mieste v prieskumoch verejnej mienky.
Meloniová sa zastala Muska
Talianska premiéra Georgia Meloniová vo štvrtok vyjadrila presvedčenie, že americký miliardár Elon Musk svojimi výrokmi o politickom dianí v iných krajinách nepredstavuje hrozbu pre tamojšiu demokraciu.
Naopak, podľa nej do politiky iných štátov "nebezpečne zasahuje" finančník a filantrop s maďarskými koreňmi George Soros. Informovala o tom agentúra ANSA, podľa ktorej sú Musk a Meloniová priatelia.
"Je problém (s Muskom) v tom, že je bohatý a vplyvný, alebo v tom, že nie je ľavičiar?," pýtala sa Meloniová novinárov na tlačovej konferencii v Ríme.
"Musk nie je nebezpečenstvom pre demokraciu. Zasahovanie existuje v iných prípadoch, keď bohatí ľudia využívajú zdroje na financovanie strán a združení po celom svete s cieľom ovplyvňovať politiku, ako je to v prípade Sorosa," dodala s tým, že ona od Muska peniaze nedostala, ale od Sorosa iní áno.
Musk podľa premiérky iba vyslovuje svoj názor
Novinári tiež Meloniovú požiadali, aby sa vyjadrila k Muskovej podpore Alternatívy pre Nemecko (AfD), označovanej za krajne pravicovú či pravicovo extrémistickú stranu, a jeho kritike spolkového kancelára Olafa Scholza.
"Chcela by som tu pripomenúť zasahovanie z Nemecka do talianskej (predvolebnej) kampane," reagovala Meloniová, čím podľa podľa agentúry ANSA narážala na obavy niektorých nemeckých politikov z jej pravicových postojov.
Musk podľa nej iba vyslovuje svoj názor. "Môže sa vám to páčiť alebo nie, ale keď niekto tvrdí, že tu hrozí nebezpečenstvo zasahovania zvonka, tak hovorím, že to nie je prvýkrát, keď známi a bohatí ľudia vyjadrujú svoj názor. Zažila som to viackrát a často aj na vlastnej koži a nikto sa nepohoršoval," zdôraznila talianska premiérka.

Musk podľa ANSA už niekoľkokrát komentoval taliansku politiku. Napríklad v novembri ostro kritizoval sudcov, ktorí zrušili zadržiavanie prvých malých skupín migrantov v azylových centrách v Albánsku, kam ich úrady dopravili z Talianska.
Predtým kritizoval aj prokurátorov, ktorí v roku 2019 žiadali šesťročný trest pre bývalého talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho za údajné 'únosy' migrantov, keď zabránil lodi s migrantmi zakotviť v Taliansku. Salviniho, ktorý je tiež Muskov priaznivec a kritik Sorosa, bol nakoniec súdom oslobodený, doplnila talianska agentúra.