SME

Biden si myslí, že vo voľbách mohol nad Trumpom zvíťaziť

Končiaci prezident poskytol rozhovor americkému denníku.

Končiaci americký prezident Joe Biden.Končiaci americký prezident Joe Biden. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Odchádzajúci americký prezident Joe Biden si myslí, že ak by zostal v súboji o Biely dom s Donaldom Trumpom, mohol by ho vyhrať. Povedal to v rozhovore pre noviny USA Today zverejnenom v stredu, v ktorom zároveň pripustil, že si nie je istý, či by vo funkcii vydržal celé funkčné obdobie.

Informovala o tom agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na otázku, či považuje za reálne víťazstvo nad Trumpom vo voľbách konaných 5. novembra, 82-ročný Biden odpovedal: "Myslím, že áno."

Podľa vlastných slov si Biden naozaj myslel, že má "najväčšiu šancu" poraziť republikána Trumpa.

SkryťVypnúť reklamu

"Tiež som však nechcel byť prezidentom, keď budem mať 85 alebo 86 rokov. A tak som hovoril o odovzdaní štafety," povedal Biden. "Ale ja neviem. Kto to, do pekla, vie? Zatiaľ je to dobré. Ktovie, čím budem, keď budem mať 86 rokov?"

Čo povedal Trumpovi

Biden je najstarším prezidentom v dejinách USA. Počas svojho pôsobenia v Bielom dome opakovane dostával otázky o svojej fyzickej a psychickej kondícii. Po nezvládnutom televíznom dueli s Trumpom koncom júna minulého roka sa ocitol pod obrovským tlakom, aby sa vzdal svojej druhej prezidentskej kandidatúry.

Biden to nakoniec urobil tri mesiace pred dňom volieb a do súboja s Trumpom poslal za demokratov svoju viceprezidentku Kamalu Harrisovú. Tú však Trump napriek spočiatku nádejným prieskumom nakoniec s prehľadom porazil.

SkryťVypnúť reklamu

V odpovedi na otázku, ktoré veci zo svojho štvorročného funkčného obdobia ľutuje, Biden nespomenul nevydarený televízny duel ani svoj nesplnený sľub, že prezidentom bude iba jedno funkčné obdobie a vytvorí "most“ k ďalšej generácii. Namiesto toho hovoril o pomalom pokroku pri veľkých infraštruktúrnych projektoch a dezinformáciách, ktoré šíril Trump a iní z jeho okolia o dvoch novoročných útokoch v New Orleanse a Las Vegas.

Biden povedal, že počas svojho stretnutia s Trumpom v Bielom dome, ktoré sa konalo krátko po jeho volebnom víťazstve, ho požiadal, aby sa nemstil domnelým politickým oponentom, ako to avizoval. Trump ho síce počúval, ale nereagoval, konštatoval Biden.

Ako chce, aby si ho pamätali

Biden uviedol, že chce, aby si ho Američania pamätali ako prezidenta, ktorý mal jasný plán na obnovu americkej ekonomiky po covidovej pandémii a na obnovenie líderstva Spojených štátov vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

"To bola moja nádej, ale kto vie? Dúfam, že sa nezabudne na to, že som to urobil čestne a bezúhonne. A že som povedal, čo som mal na mysli," povedal Biden.

Agentúra AFP konštatovala, že Biden počas svojho pôsobenia v úrade poskytol menej rozhovorov a tlačových konferencií ako ktorýkoľvek iný prezident od čias Ronalda Reagana (1981 - 1989).

USA Today je jediným denníkom, ktorému poskytol rozhovor predtým, ako sa Trump 20. januára stane staronovým šéfom Bieleho domu.

Načítavam video...

Prezidentské voľby USA 2024

 

Joe Biden

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 607
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 922
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 247
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 216
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 961
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 840
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 680
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 059
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Izraelské bombardovanie severnej časti Pásma Gazy.

Informácie o masívnych úderoch prichádzali najmä zo severu pásma.


ČTK
Vysídlení Palestínčania utekajúci z Bajt Lahíja uprostred prebiehajúcich izraelských vojenských operácií v pásme Gazy prichádzajú do Džabálie v severnej Gaze.

Izrael od 2. marca blokuje prísun humanitárnej pomoci.


TASR
Ilustračné foto.

Pacientom je Američan, ktorý predtým navštívil Kongo.


4
Americký prezident Donald Trump.

Springsteen kritizoval Trumpa na koncerte v britskom Manchestri.


TASR 13

Sportnet

Brankár Patrik Rybár a útočník Patrik Hrehorčák v zápase Slovensko - Švédsko na MS v hokeji 2025.

Kanada a Slovensko odohrali od rozdelenia federácie celkovo 18 vzájomných zápasov na MS.


TASR
Slovenskí hokejisti počas tréningu na MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie sobota, 17. máj?


Nico Hischier

Na MS v hokeji už nenastúpi.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Stará Ľubovňa prepísala históriu klubu.


SkryťZatvoriť reklamu