BERLÍN. Nemecko berie na vedomie vyhlásenia zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o Grónsku a Kanade a zastáva medzinárodne platný princíp, že hranice sa nesmú posúvať silou.
Podľa agentúry Reuters to uviedol hovorca nemeckej spolkovej vlád.
Prednosť ekonomickému tlaku
"Ako vždy platí princíp Charty Organizácie Spojených národov a helsinských dohôd, a to, že hranice sa nesmú posúvať silou," ozrejmil hovorca na pravidelnej tlačovej konferencii.
Odmietol sa pritom vyjadriť k otázke, ako vážne Nemecko berie posledné Trumpove vyhlásenia.

Zvolený americký prezident Trump totiž nevylúčil použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Panamského prieplavu či Grónska. Zároveň vylúčil využitie vojenskej sily na pripojenie Kanady - v tomto prípade by dal prednosť ekonomickému tlaku.
Záujem o Grónsko, ktoré v utorok údajne súkromne navštívil Trumpov syn Donald Trump mladší, dáva zvolený prezident najavo opakovane. O kúpe tohto dánskeho autonómneho územia sa Trump zmieňoval už počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2019.
Zvolený prezident dal tiež najavo, že nie je spokojný ani s podmienkami prevádzky Panamského prieplavu, ani s cenami, ktoré si tamojšie úrady účtujú. Požaduje okamžitú zmenu a pokiaľ nenastane, hrozí razantným postupom.
Trump, ktorý sa úradu prezidenta ujme 20. januára, na otázku o možnom použití vojenskej sily na pripojenie severného suseda USA - Kanady - uviedol: "Nie, (použijeme) silu ekonomickú, pretože Kanada a Spojené štáty, to by skutočne bolo niečo." Takúto zmenu však kanadskí politici jasne odmietajú.
Scholz: Hranice sú nedotknuteľné
Nemecký kancelár Olaf Scholz odmietol slová zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý nevylúčil použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Grónska alebo Panamského prieplavu pod správu USA.
Informuje o tom agentúra DPA.
"Nedotknuteľnosť hraníc je základným princípom medzinárodného práva. V záverečnom akte Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe z roku 1975, uprostred studenej vojny, sa na tomto základnom princípe opäť zhodli štáty Európy a krajiny vtedajšieho východného bloku, USA a Sovietsky zväz. Hranice sa nemôžu posúvať nasilu," uviedol Scholz vo vyhlásení.
Tento princíp podľa neho porušil ruský prezident Vladimir Putin útokom na Ukrajinu. Nemecko je na strane Ukrajiny, podporuje jej suverenitu a územnú celistvosť, ako aj princíp nedotknuteľnosti hraníc.
"Princíp nedotknuteľnosti hraníc platí pre každú krajinu, bez ohľadu na to, či leží na východ alebo na západ od nás. Musí ho dodržiavať každý štát, bez ohľadu na to, či ide o malú krajinu alebo veľmi silný štát. Je to základný princíp medzinárodného práva a základná súčasť toho, čo nazývame západné hodnoty," konštatoval Scholz.
Kancelár tiež uviedol, že o Trumpových výrokoch diskutoval s európskymi partnermi, ktorí vyjadrili "určité nepochopenie" ohľadom súčasných vyhlásení zaznievajúcich z USA.