TEHERÁN. Úrad vysokého komisára Spojených národov pre ľudské práva (OHCHR) v utorok vyhlásil, že iránske úrady v roku 2024 popravili najmenej 901 ľudí. Väčšina bola odsúdená za drogové trestné činy.
"Je veľmi znepokojujúce, že v Iráne opäť z roka na rok narastá počet ľudí, ktorým udelili trest smrti," povedal riaditeľ OHCHR Volker Türk. Oproti roku 2023 podľa jeho slov počet popráv stúpol o približne 50.
Türk Teherán vyzval na zavedenie moratória na popravy s cieľom úplne zrušiť trest smrti. Podľa neho je "nezlučiteľný so základným právom na život a zvyšuje neprijateľné riziko popravy nevinných ľudí".
Úrad vysokého komisára Spojených národov pre ľudské práva potvrdil aj nárast počtu žien odsúdených na trest smrti. Iránska organizácia na ochranu ľudských práv (IHR) uviedla, že v roku 2024 v Iráne popravili najmenej 31 žien.
Irán udeľuje trest smrti za závažné trestné činy vrátane vraždy, obchodovania s drogami, znásilnenia a sexuálnych útokov. Oficiálne údaje o popravách nezverejňuje, no OSN si je informáciami zo svojho vyšetrovania isté, uvádza AFP.
Podľa viacerých skupín na ochranu ľudských práv vrátane Amnesty International v Iráne ročne popravia viac ľudí ako akákoľvek iná krajina. Viac popráv sa vykonáva v Číne, tamojšie údaje o popravených však nie sú spoľahlivé.

Skupiny tiež obviňujú iránske úrady, že trest smrti využívajú ako nástroj na vyvolanie strachu v spoločnosti.
Najvyšší počet trestov smrti v Iráne vykonali v roku 2015 - 972. Napriek následnému miernemu poklesu začína počet popravených opäť stúpať.