WASHINGTON, BRATISLAVA. Najbohatší muž na svete v pondelok mnohých prekvapil kontroverznou anketou, v ktorej zisťoval názor ľudí na potenciálnu americkú intervenciu vo Veľkej Británii.
Majú oslobodiť Spojené štáty britských občanov od tyranskej vlády? Na spornú otázku magnáta Elona Muska na sociálnej sieti X odpovedali takmer dva milióny používateľov – 58 percent hlasovalo za áno a 42 percent hlasovalo za nie.
Musk, ktorý sa stal popredným dôverníkom novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa a čoskoro bude aj súčasťou jeho administratívy, čoraz otvorenejšie podporuje krajne pravicových lídrov a strany v rôznych európskych krajinách.
V posledných týždňoch však zároveň ostro kritizuje viacerých politikov na kontinente, vrátane britského premiéra Keira Starmera, o ktorom tvrdí, že sa pričinil o znásilnenie Británie a je „národnou hanbou“ ostrovného štátu. Žiadal tiež Starmerove uväznenie.
Starmer sa v pondelok voči Muskovi razantne ohradil. Odmietol obvinenie, že britské úrady zlyhali v prípadoch sexuálneho zneužívania detí a Muskovi odkázal, že svojimi vyjadreniami prekročil pomyselnú hranicu.
„Tých, ktorí šíria dezinformácie, nezaujímajú obete. Zaujímajú sa akurát o samých seba,“ povedal Starmer na Muskovu adresu, ale majiteľa spoločnosti Tesla v prejave priamo nespomenul.
K britskému premiérovi sa čoskoro pridali aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nórsky premiér Jonas Gahr Støre, ktorí považujú Muskov záujem o vnútroštátne záležitosti európskych vlád za nebezpečné.
V článku sa dočítate:
- prečo Musk útočí na Starmera,
- ako Musk ovplyvnil politiku vo Veľkej Británii,
- že sa Musk a Farage rozkmotrili,
- čo odkázali európski politici Trumpovým spojencom.
Starmer verzus Musk
Musk na svojej platforme zdieľa niekoľko desiatok príspevkov denne a v posledných dňoch sa zameral predovšetkým na zločiny vo Veľkej Británii, z ktorých obviňuje prisťahovalcov. Zároveň žiada Starmerovu vládu o prepustenie krajne pravicového aktivistu Timmyho Robinsona, ktorý si odpykáva 18-mesačný trest za opakovanie nepravdivých tvrdení o sýrskom utečencovi.
Pravidelne však uráža aj médiá vrátane denníka The Guardian či televízie BBC a ďalších miliardárov ako sú filantrop Bill Gates alebo podnikateľ George Soros. Jedným z Muskových najčastejších cieľov bol však v zimnom období práve Starmer, ktorý je v úrade od leta minulého roka.
Starmer v minulosti pôsobil ako prokurátor a v rokoch 2008 až 2013 pracoval na prípadoch sexuálneho zneužívania detí. Musk zdieľal úryvky súdnych prepisov, aby Starmera zdiskreditoval, ale podľa denníka The Washington Post skreslil časové línie a šíril nepravdivé výroky britského premiéra.