SOUL. Severná Kórea v pondelok odpálila zrejme balistickú strelu do mora pri východnom pobreží Južnej Kórey. Oznámila to podľa agentúry Reuters juhokórejská armáda.
Taktiež japonská pobrežná stráž uviedla, že pravdepodobne severokórejská strela dopadla do Japonského mora.
Tlačové agentúry zdôrazňujú, že prvé odpálenie severokórejskej strely za zhruba dva mesiace sa odohralo počas návštevy ministra zahraničia USA Antonyho Blinkena v Soule. Blinken aj jeho juhokórejský náprotivok Čo Te-jul jej vypustenie odsúdili.
Strela preletela 1500 kilometrov
Severokórejská tlačová agentúra KCNA informovala, že líder Kim Čong-un osobne dohliadal na úspešný test novej hypersonickej balistickej strely stredného doletu.
Strela preletela asi 1500 kilometrov dvanásťnásobnou rýchlosťou zvuku, dosiahla pritom maximálnu výšku takmer sto kilometrov.
KCNA dodala, že strela, ktorá nepriateľom môže zasadiť vážny úder, presne zasiahla stanovený cieľ a že v motore strely boli použité nové kompozitné materiály z uhlíkových vlákien.
Juhokórejská armáda spresnila, že strela dopadla do mora medzi Kórejským polostrovom a Japonskom. Japonská verejnoprávna televízia NHK uviedla, že strela zrejme dopadla mimo výlučnej ekonomickej zóny Japonska, čo je oblasť mora do vzdialenosti 200 námorných míľ (zhruba 370 kilometrov) od pobrežia.

Prípravy na odpálenie vraj vopred odhalili
Generálny štáb juhokórejskej armády ďalej uviedol, že strela bola odpálená z oblasti blízko severokórejskej metropoly Pchjongjang a že prípravy na odpálenie vopred odhalili armády USA a Južnej Kórey. Armáda odpálenie strely odsúdila ako provokáciu, ktorá vážne ohrozuje mier a stabilitu na Kórejskom polostrove.
Generálny štáb ubezpečil, že juhokórejská armáda posilňuje prieskum a obranu, aby bola pripravená na prípadné ďalšie odpálenia, a zdieľa informácie o rakete s USA a Japonskom.
Blinken podľa agentúry AFP vyhlásil, že vypustenie strely bolo porušením rezolúcií OSN. Šéf americkej diplomacie zopakoval, že Spojené štáty rešpektujú svoj záväzok brániť Južnú Kóreu, a s úradujúcim prezidentom Čche Sang-mokom hovoril o ďalšom posilnení bilaterálnej spolupráce so Soulom a trilaterálnej spolupráce Washington-Soul-Tokio.
Návšteva Blinkena v Južnej Kórei
Južnú Kóreu navštívil šéf americkej diplomacie v čase, keď táto ázijská krajina zažíva hlbokú politickú krízu po tom, ako prezident Jun Sok-jol pred mesiacom na niekoľko hodín vyhlásil stanné právo. Parlament mu kvôli tomu pozastavil právomoci a chce ho odvolať.
Blinkenova cesta sa koná dva týždne pred návratom republikánskeho politika Donalda Trumpa do Bieleho domu. Počas svojho prvého funkčného obdobia vo funkcii amerického prezidenta sa Trump snažil nájsť cestu k Severnej Kórei, jednej z najizolovanejších krajín sveta, prostredníctvom osobnej diplomacie s jej lídrom Kim Čong-unom.
Diktátor Kim na konci minulého roka sľúbil, že Pchjongjang bude vykonávať najprísnejšiu protiamerickú politiku, a kritizoval administratívu dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena za snahy o posilňovanie bezpečnostnej spolupráce so Soulom a Tokiom, čo opísal ako "jadrový vojenský blok pre agresiu".