BRUSEL. Belgicko ponúka sexuálnym pracovníčkam a pracovníkom zmluvy so zamestnávateľmi, majú tak po novom nárok okrem iného na materskú dovolenku, dôchodok, zdravotné poistenie a ďalšie zamestnanecké benefity.
Podľa niektorých odborníkov ide o revolúciu v sektore sexuálnych služieb, napísala agentúra AP.
Nové predpisy a ochrana
Nový zákon, ktorý platí od 1. decembra, podľa denníka The Brussels Times tiež zaviedol základné práva vrátane práva odmietnuť klientov, zvoliť si ich praktiky či v akejkoľvek chvíli akt zastaviť bez toho, aby hrozilo riziko prepustenia zo zamestnania.
Návrh zákona vypracovali spoločne rezorty práce, zdravotníctva a spravodlivosti po konzultáciách okrem iného s belgickým odborovým zväzom pre sexuálne pracovníčky (UTSOPI).

Jeho cieľom je lepšie ochrániť sexuálnych pracovníkov pred rizikom zneužívania a vykorisťovania. Krok nadväzuje na rozhodnutie tejto krajiny z roku 2022 dekriminalizovať sexuálne služby.
Vďaka novým predpisom majú sexuálne pracovníčky a pracovníci prístup k zdravotnému poisteniu, plateným dovolenkám, dávkam v materstve, ale aj k podpore v nezamestnanosti.
Legislatíva tiež stanovila pravidlá týkajúce sa pracovného času, odmeňovania a bezpečnostných opatrení.
Revolučný krok
"Je to neuveriteľný krok vpred," uviedla Isabelle Jaramillová z mimovládnej organizácie Espace P., ktorá s tvorbou zákona pomáhala.
"Znamená to, že je táto profesia konečne uznaná belgickým štátom ako legitímna," dodala. O revolúciu podľa nej ide aj z pohľadu zamestnávateľa, pretože ten musí nanovo žiadať o štátne povolenie na najímanie sexuálnych pracovníčok.
"Podľa predchádzajúcej legislatívy z vás najímanie niekoho na sexuálne služby automaticky urobilo pasáka, aj keď išlo o dohodu oboch strán," uviedla Jaramillová.
Teraz musí kvôli zamestnávaniu zamestnancov žiadať o štátne povolenie a musí tiež dodržiavať prísne bezpečnostné opatrenia a splniť niekoľko požiadaviek, medzi ktoré patrí žiadne predchádzajúce odsúdenie za sexuálne napadnutie či obchodovanie s ľuďmi.
Zákon tiež stanovuje, že zamestnávatelia musia svojim pracovníkom poskytnúť čisté posteľné prádlo, kondómy a hygienické prostriedky a na pracoviskách nainštalovať núdzové tlačidlá.
Ďalšie krajiny Európskej únie ako Nemecko a Holandsko legalizovali sexuálnu prácu už skôr, žiadna z nich však nezaviedla takú komplexnú ochranu tohto povolania ako Belgicko.
V Belgicku pôsobí najmenej 7000 sexuálnych pracovníkov, o ktorých úrady vedia. Podľa odhadov organizácií, ktoré ich podporujú, ich je ale 20-tisíc až 25-tisíc a deväť z desiatich sú ženy.
Belgicko prostitúciu dekriminalizovalo v júni 2022 a prezentovalo sa ako prvá krajina v Európe a druhá na svete po Novom Zélande, ktorá tento krok urobila. Kupliarstvo a nútenie k prostitúcii je naopak naďalej trestné.