SOUL. Piatkový pokus vyšetrovateľov o zatknutie juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola neuspel. Po takmer šesťhodinovom strete s prezidentskou ochrankou v jeho sídle v centre Soulu oznámili, že výkon príkazu na zatknutie pozastavujú pre obavy o bezpečnosť.
"Pokiaľ ide o dnešné vykonanie zatykača, bolo rozhodnuté, že ho v skutočnosti nie je možné vykonať z dôvodu prebiehajúceho konfliktu. Obavy o bezpečnosť personálu na mieste viedli k rozhodnutiu zastaviť vykonanie príkazu," uviedol vo vyhlásení Úrad pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených predstaviteľov (CIO).

Zatykač na Jun Sok-jola bol vydaný v utorok v súvislosti s vyšetrovaním vyhlásenia stanného práva zo začiatku decembra. Jun bol predtým trikrát predvolaný na výsluch, no výzvu zakaždým ignoroval.
Od oznámenia CIO z piatka rána, že začal vykonávať príkaz na zatknutie, bolo podľa agentúr nejasné, či bude suspendovaný prezident s úradmi spolupracovať.
Vstup do rezidencie blokovala ochranka
Príslušníci protikorupčného úradu spolu s policajtmi k sídlu prezidenta dorazili krátko po siedmej ráno miestneho času (23.00 h SEČ).
Vo vstupe im najprv podľa agentúry Jonhap bránila vojenská jednotka, potom boli konfrontovaní prezidentskou bezpečnostnou službou, ktorá im niekoľko hodín blokovala vstup do Junovej rezidencie.
Miestne médiá informovali, že vozidlá s vyšetrovateľmi nevstúpili do areálu hneď, čiastočne kvôli autobusu, ktorý blokoval príjazdovú cestu. Neskôr sa ale podľa agentúry Reuters ukázalo, že niektorí prešli otvorenou bránou pešo.
Do oblasti bolo podľa Jonhap nasadených približne 2700 policajtov a 135 policajných autobusov, aby zabránili zrážkam po tom, ako vo štvrtok došlo k stretom medzi prívržencami a odporcami Juna.
Nad konaním prezidenta protikorupční vyšetrovatelia vyjadrili vážne poľutovanie a uviedli, že zvážia svoje ďalšie kroky.
Príkazy sú podľa právnika nezákonné a neplatné
Kontroverzné vyhlásenie stanného práva vyšetruje prokuratúra a spoločný tím polície, ministerstva obrany a protikorupčného úradu.
Okrem zatykača, ktorého platnosť sa skončí v pondelok 6. januára, vydal súd aj príkaz na domovú prehliadku. Podľa Junovho právnika sú oba príkazy "nezákonné a neplatné", pretože boli vydané na žiadosť orgánu, ktorý nemá vyšetrovacie právomoci.
Obhajca v piatok povedal, že proti "nezákonnému" vykonaniu zatykača zo strany vyšetrovateľov podnikne právne kroky.
Jun Sok-jol prekvapujúco vyhlásil stanné právo 3. decembra, keď sa v parlamente konala rozprava o budúcoročnom rozpočte. Opozíciou ovládaný parlament však využil svoje právo veta, ktoré musel Jun rešpektovať a po niekoľkých hodinách stanné právo zrušil.
Poslanci následne 14. decembra odhlasovali začatie impeachmentu, o ktorom rozhodne ústavný súd. Junovi bol medzitým pozastavený výkon funkcie.
Vyhlásenie stanného práva uvrhlo Južnú Kóreu do najhoršej politickej krízy za posledné desaťročia. Napätie sa minulý týždeň vystupňovalo, keď parlament schválil aj odvolanie dočasného prezidenta Han Tok-sua. Iniciovala ho opozícia za to, že odmietol dokončiť impeachment. Novým dočasným prezidentom sa tak stal Čchoe Sang-mok.