RÍM. Detský fond OSN (UNICEF) vyzval vo štvrtok vlády krajín, aby sa v prvom rade usilovali zaistiť bezpečnosť detí migrantov. Agentúra OSN sa tak vyjadrila po lodnom nešťastí v Stredozemnom mori, po ktorom je nezvestných približne 20 ľudí.
Medzi siedmimi preživšími po nešťastí, ku ktorému došlo na Silvestra pri pobreží talianskeho ostrova Lampedusa, je aj osemročné dievča, ktorého matka je na zozname nezvestných.
UNICEF pripomenul, že 11-ročné dievča, ktoré v decembri objavili v mori blízko Lampedusy, je pravdepodobne jedinou preživšou zo stroskotaného člna migrantov, ktorý z tuniského prístavného mesta Sfax vyplával s približne 45 ľuďmi.
Taliansko sa snaží obmedziť príchody migrantov
Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), ktorá zbiera údaje o zmiznutých migrantoch, bolo v roku 2024 v Stredozemnom mori vedených ako nezvestných dovedna 2275 osôb. Od roku 2014 predstavuje tento počet 31 180 nezvestných ľudí, píše AP.

Prevažná väčšina z nich - až 24 466 - podľa predpokladov prišla o život počas cesty na nebezpečnej stredomorskej trase, ktorú využívajú pašeráci z Líbye a Tuniska, aby ľudí prevádzali smerom na Taliansko.
Detský fond vyzval vlády krajín, aby sa držali svojej povinnosti plynúcej z medzinárodného práva ohľadne utečencov, a apeloval na nich, aby ich prioritou bola ochrana detí.
Za vlády úradujúcej talianskej premiérky Giorgie Meloniovej sa Taliansko snaží obmedziť početné príchody migrantov zásahmi proti prevádzačom a hrozbami, že žiadosti migrantov o azyl budú spracované v Albánsku, pripomína AP.
Minulý rok prišlo do Talianska loďami 66 317 migrantov, čo je menej než polovica v porovnaní s predchádzajúcim rokom, vyplýva zo štatistík ministerstva vnútra v Ríme.
Počet nelegálnych prekročení hraníc klesol
V roku 2024 sa na španielske Kanárske ostrovy cez čoraz nebezpečnejšiu atlantickú trasu nelegálne dostalo rekordných 46 843 migrantov.
Španielske ministerstvo vnútra uviedlo, že v minulom roku prijala krajina 63 970 nelegálnych migrantov, drvivá väčšina na súostroví v Atlantickom oceáne. V roku 2023 ich bolo 56 852.
Krajina sa dostala do popredia migračnej krízy v Európskej únii, keďže prísnejšie kontroly v Stredozemnom mori nútia čoraz viac migrantov, aby sa pokúsili o nebezpečnú cestu zo západnej Afriky na Kanárske ostrovy.
Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) uviedla, že počet nelegálnych prekročení hraníc bloku od januára do novembra 2024 klesol o 40 percent, ale na takzvanej atlantickej migračnej trase vzrástol o 19 percent. Najčastejšie išlo o štátnych príslušníkov Mali, Senegalu a Maroka.
Štvrtkové čísla potvrdili údaje zverejnené v decembri, podľa ktorých bol v novembri už druhý rok po sebe prekonaný rekord v počte migrantov prichádzajúcich na Kanárske ostrovy loďou.
V správe mimovládnej organizácie Caminando Fronteras z minulého týždňa sa uvádza, že od 1. januára do 5. decembra 2024 zahynulo alebo zmizlo najmenej 10 457 migrantov pokúšajúcich sa dostať do Španielska po mori. Podľa nej ide o asi 50-percentný nárast v porovnaní s rokom 2023 a najvyšší počet obetí od roku 2007, keď sa začalo s evidenciou.
Člny sa často nedostanú do cieľa
Pri najnovšom prípade prevrátenia dvoch člnov zomrelo 27 migrantov vrátane žien a detí. Ďalších 83 ľudí sa podarilo zachrániť. Migranti, pochádzajúci z krajín subsaharskej Afriky, sa podľa neho chceli dostať sa do Európy.
Tuniská národná garda, pod ktorú spadá aj pobrežná stráž, oznámila, že záchranári naďalej pátrajú po prípadných ďalších nezvestných.
Tunisko je hlavnou východiskovou krajinou pre neregulárnych migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Ich najčastejším cieľom je taliansky ostrov Lampedusa, vzdialený od pobrežia Tuniska 150 kilometrov.
Pri stroskotaní plavidla pri meste Sfax zahynulo 18. decembra najmenej 20 migrantov zo subsaharskej Afriky, päť ďalších je nezvestných.
Tuniská ľudskoprávna skupina FTDES tvrdí, že v minulom roku po potopení plavidiel neďaleko pobrežia Tuniska zomrelo alebo je nezvestných 600 - 700 migrantov.