WASHINGTON. Podozrivý z útoku v New Orleans hodiny pred tým, než vozidlom narazil do davu a zabil najmenej 15 ľudí, zverejnil videá, ktoré "naznačujú, že bol inšpirovaný Islamským štátom (ISIS)" a vyjadril "túžbu zabíjať".
Vyhlásil to v noci na štvrtok americký prezident Joe Biden s odvolaním na Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).
Biden tiež oznámil, že vyšetrovatelia preverujú "akékoľvek možné spojenie" medzi útokom z New Orleans a výbuchom vozidla Tesla Cybertruck pred hotelom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa v Las Vegas.
"Zatiaľ o tom nemáme žiadne správy," uviedol americký prezident na možné prepojenie spomínaných útokov.
Pri výbuchu vozidla pred Trumpovým hotelom, ku ktorému došlo v stredu, zahynula jedna osoba a ďalších sedem utrpelo ľahké zranenia.
Prezident v súvislosti s útokom v New Orleans zároveň povedal, že "nikto by nemal robiť unáhlené závery" a dodal, že poveril najvyšších predstaviteľov bezpečnostných zložiek, aby naďalej intenzívne vyšetrovali tento útok, informuje stanica CNN.
Útok vyšetrujú ako teroristický čin
Útok v New Orleans sa odohral v noci na stredu. FBI tvrdí, že útočníkom bol 42-ročný Shamsud-Din Jabbar, občan USA zo štátu Texas a vojnový veterán, ktorý zomrel po prestrelke s policajtmi.
V jeho prenajatom vozidle našli zbrane a možné výbušné zariadenie a vlajku džihádistickej skupiny Islamský štát (IS).
Vyšetrovatelia už skôr oznámili, že útok vyšetrujú ako "teroristický čin" a útočník podľa nich zrejme nekonal sám.
"Telá, telá po celej ulici, všetci kričali a jačali," opísal následky činu 18-ročný Zion Parsons z neďalekého Gulfportu, ktorého kamarátka prišla o život. "Je to ako vo vojnovej zóne," povedal americkým médiám.
Medzi mŕtvymi a zranenými bolo podľa nich niekoľko ľudí mladších ako 20 rokov, ale tiež 37-ročný otec dvoch detí z mesta Baton Rouge.
Agentúra AP napísala, že na danej ulici v čase útoku neboli aktivované vysúvacie stĺpiky na ochranu chodcov, pretože ich mesto aktuálne vymieňa. Pri vjazde do ulice namiesto toho stálo policajné auto, páchateľ ho ale obišiel po chodníku.
Útočil požičaným autom typu pick-up
Vyšetrovatelia ho identifikovali ako 42-ročného amerického občana z Texasu menom Shamsud-Din Jabbar. Muž, ktorý sa prezentoval ako jeho mladší brat, podľa NYT povedal, že Jabbar bol od mladosti moslimom. Podľa médií v rokoch 2007 až 2015 pracoval pre armádu okrem iného ako počítačový špecialista a jeden rok strávil v Afganistane.
Po odchode z ozbrojených síl študoval na univerzite v Georgii a pre študentské noviny povedal, že je pre neho ťažké zvyknúť si na život civilistu. Súdne záznamy podľa AP ukazujú, že sa neskôr dostal do finančných problémov a jeho manželstvo stroskotalo.
Na ulici Bourbon Street, ktorá je vyhlásená ako centrum nočného života, útočil požičaným autom typu pick-up, v ktorom sa našla vlajka IS. Taktiež v ňom boli nájdené zbrane a zariadenie, ktoré sa javilo ako podomácky vyrobená výbušnina.
Ďalšie takéto predmety našla polícia aj inde vo Francúzskej štvrti New Orleans, kde sa incident odohral.
Čin odsúdili viacerí lídri
Útok už medzičasom odsúdili zahraniční lídri, ktorí zároveň vyjadrovali sústrasť pozostalým. Nechýbali medzi nimi francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer, nemecký kancelár Olaf Scholz, šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj či generálny tajomník OSN António Guterres.
"Pápeža Františka hlboko zarmútila správa o stratách na životoch a zraneniach spôsobených útokom," uviedol vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin v nóte adresovanej neworleanskému arcibiskupovi Gregorymu Aymondovi. Dodal, že pápež sa modlí za to, aby sa zranení uzdravili a pozostalým sa dostalo útechy.