BRATISLAVA. Svet oslávil príchod nového roka 2025.
Ako prvý doň o 11:00 h SEČ vstúpil tichomorský atol Kiritimati. Ten je súčasťou tichomorskej ostrovnej republiky Kiribati, ktorá má tri časové zóny.
Pätnásť minút po jedenástej hodine rok 2025 privítali na Chathamských ostrovoch v juhozápadnej časti Tichého oceánu.
Na poludnie SEČ oslavovali Nový Zéland s ostrovnými štátmi Samoa a Tonga, o 14. hodine spustilo veľký ohňostroj austrálske Sydney.
Pol tony pyrotechniky v Aucklande
Na Novom Zélande je tradičným centrom novoročných osláv a ohňostroja najväčšie mesto Auckland, predovšetkým jeho 328 metrov vysoká televízna a vyhliadková veža Sky Tower.
Z 55., 61. a 65. poschodia veže odpálili v priebehu piatich minút dovedna 500 kilogramov pyrotechniky. Veľkolepý ohňostroj podľa tamojších úradov pripravovali pol roka.
Na asi kilometer vzdialenom osemprúdovom moste Harbour Bridge mohli diváci sledovať osemminútovú laserovú šou, napísal web 1News. Ohňostroje prichystali aj v hlavnom meste Wellington.
V Sydney si hľadali miesta už od rána
O 13. hodine SEČ do nového roka vstúpil ostrov Fidži v Oceánii a tiež ďalekovýchodná časť Ruska.
O hodinu neskôr začala oslavovať časť Austrálie. Ľudia v Sydney už od 6. hodiny rána miestneho času (pondelok 20:00 SEČ) hľadali najlepšie miesta, odkiaľ by videli na ohňostroj na pozadí slávnej opery a známeho mosta Harbour Bridge.
Priľahlý park bol už po šiestich hodinách zaplnený a záchranári ľuďom rozdávali fľaše s vodou, pretože teploty večer presahovali dvadsať stupňov. Miesta s dobrým výhľadom sa snažili nájsť aj súkromné a vyhliadkové lode, ktoré zakotvili na rieke pred oboma stavbami, napísal web ABC Net.
"Je to jeden z najvyhľadávanejších ohňostrojov. Už dlho som plánoval prísť sa naň pozrieť," povedal podľa webu Radžan Džarabi z Indie, ktorý do mesta cestoval 2,5 hodiny.
Svoj koncert v Sydney ukončil anglický spevák Robbie Williams 11 sekúnd pred začiatkom nového roka, ktoré spoločne s moderátormi odpočítal. Nasledoval takmer 13-minútový veľkolepý ohňostroj, ktorý podľa niektorých zdrojov sledoval až milión ľudí.
Melbourne na juhu krajiny odpálilo ohňostroj dvakrát zo striech 27 budov v centrálnej obchodnej štvrti. Na severozápade Austrálie potom bola k videniu pyrotechnika aj drony, vo východnom Brisbane podľa ABC Net odpálili vyše päť ton pyrotechniky.
Na mnohých miestach Británie oslavy zrušili
V Japonsku či na Kórejskom polostrove o 16:00 SEČ privítali príchod nového roka zvonením zvonov. V Tokiu sa ľudia zhromaždili v jednom z chrámov japonskej metropoly, aby sa pred polnočným zvonením pomodlili za nadchádzajúci rok.
V Južnej Kórei boli všetky novoročné oslavy zrušené v súvislosti s nedeľňajšou leteckou katastrofou. Soulská radnica podľa stanice BBC uviedla, že tradičné zvonenie bude bez sprievodného predstavenia a s minútou ticha.

Severná Kórea usporiadala veľký polnočný koncert, na ktorom sa zúčastnil aj vodca Kim Čong-un a jeho rodina. Na program organizátori zaradili predovšetkým vlastenecké piesne spievané miestnymi celebritami, ohňostroj a tiež prehliadku dronov, uviedla agentúra Reuters.
O hodinu neskôr privítala nový rok aj Čína. Hlavné mesto Peking podľa agentúry DPA usporiadalo veľkú oslavu v bývalej oceliarni na západnom okraji mesta.
V Šanghaji diváci obdivovali svetelnú šou na riečnej promenáde, Hong Kong usporiadal veľký ohňostroj vo Viktoriinom prístave.

Čína prikladá novoročným oslavám zvyčajne menší význam ako iné krajiny sveta. Pre obyvateľov býva dôležitejší sviatok jari - známy tiež ako čínsky nový rok, ktorý sa riadi lunárnym kalendárom. V roku 2025 pripadne na 29. januára.
Na mnohých miestach Británie oslavy zrušili
O 19:30 prepukli oslavy v Indii, ktorá celá leží rovnako ako Čína iba v jednom časovom pásme. Tisíce ľudí s rozsvietenými mobilmi v rukách privítali nový rok v Bombaji na západe krajiny, uviedla BBC.
O pár hodín neskôr už oslavovali príchod nového roka 2025 aj európske metropoly.
Približne 100-tisíc ľudí v britskom hlavnom meste Londýn oslavovalo prelom rokov za zvukov úderov zvona Big Ben a vo svetle veľkolepého ohňostroja odpáleného z vyhliadkového kolesa London Eye (Londýnske oko), ktorého prevádzku presne pred 25 rokmi na prelome tisícročí spustil vtedajší premiér Tony Blair. Pre technické problémy však trvalo ďalšie tri mesiace, kým sa túto turistickú atrakciu podarilo sfunkčniť. Teraz je jednou z dominánt mesta a je neodmysliteľnou súčasťou silvestrovského ohňostroja.
Na mnohých ďalších miestach na britských ostrovoch však naplánované novoročné oslavy zrušili. Silný dážď a vietor totiž spôsobili v utorok problémy vo veľkej časti Británie a predpovede hlásili snehové búrky v Škótsku.
Takmer pre všetky časti Spojeného kráľovstva platila od pondelka do stredy aspoň jedno z viacerých varovaní meteorologického úradu. Na väčšine územia Škótska platila výstraha pred snehom a dažďom.
V Edinburghu v dôsledku nepriaznivého počasia organizátori zrušili tradičné oslavy pod holým nebom. Rovnako boli zrušené aj plánované ohňostroje v mestách Blackpool a Newcastle, na ostrove Wight a v meste Ripon v Severnom Yorkshire.
Z Nemecka hlásili aj úmrtia
Najväčšia silvestrovská párty v Nemecku sa tradične konala pri Brandenburskej bráne v Berlíne. Jej súčasťou boli okrem ohňostrojov aj vystúpenia raperky Shirin David a ďalších hviezd.

Silvestrovské oslavy si však v spolkovej krajine Sasko vyžiadali životy dvoch mužov vo veku 45 a 50 rokov, ktorí zomreli pri manipulovaní so zábavnou pyrotechnikou. Celkovo z Nemecka hlásia najmenej päť úmrtí počas osláv.
Lekári museli ošetriť aj viacero zranených. Zaznamenané boli i útoky zábavnou pyrotechnikou na poriadkové zložky.
V Berlíne riešili počas silvestrovskej noci nečakaný problém, keď sa viaceré časti mesta ocitli pre prasknuté potrubie dočasne bez dodávok pitnej vody, informovala DPA.
Vo Viedni oslavovali státisíce ľudí
Približne 800-tisíc návštevníkov oslavovalo príchod nového roka až do druhej hodiny ráno na tzv. Silvestrovskom chodníku v rakúskej metropole Viedeň, napísala agentúra APA.
Oslavy, ktoré sa zaobišli bez závažných incidentov, sa konali za sprísnených bezpečnostných opatrení, aj keď podľa rakúskeho ministerstva vnútra neboli k dispozícii informácie o konkrétnej hrozbe.
Centrom silvestrovských osláv v Česku bola ako obvykle Praha. Ľudia oslavovali na Staromestskom námestí, iní sledovali ohňostroje pri Vltave.
Záchranári krátko po polnoci oznámili, že ošetrili 25 pacientov, z ktorých štyria utrpeli zranenia v dôsledku používania pyrotechniky. Polícia pre veľký počet ľudí preventívne uzavrela Smetanovo nábrežie a nadväzujúcu Křižovnickú ulicu.
Do Prahy podľa odhadu organizácie Prague City Tourism zavítalo tento rok asi 100-tisíc turistov, vlani ich bolo 90-tisíc. Na bezpečnosť v českých mestách v posledný deň roka a cez noc dohliadali tisíce policajtov, prioritou boli miesta s vysokou koncentráciou ľudí.
V Česku zasahovali hasiči za celý 31. december pri 485 udalostiach, z ktorých bolo 165 požiarov. Je to o necelých 100 udalostí viac ako v roku 2023 a o 40 percent viac požiarov, informovali na sieti X.
Tiché ohňostroje na Cypre a v Grécku
Grécko a Cyprus zasa zaviedli od Silvestra tzv. tiché ohňostroje, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a tiež vhodnejšia alternatíva vzhľadom na domáce aj divoké zvieratá.
Podľa mestskej správy cyperského prístavného mesta Limasol tichý ohňostroj rovnako ponúka celú škálu obľúbených svetelných efektov, ale bez hluku tradičných ohňostrojov. To prospieva aj zvieratám, ktoré rachot bežnej pyrotechniky často vystraší.
Tiché ohňostroje obsahujú menšie množstvo toxického materiálu a na ich výrobu používajú firmy chemické látky, ktoré produkujú menší tlak plynu, a tým aj menej hlasný zvuk.
V Aténach na vytvorenie svetelných efektov na oblohe využili aj drony.
Oslavy Nového roka
Posledným štátom, ktorý rok 2025 privíta 12 hodín po Slovensku, bude Americká Samoa, ktorá sa nachádza len 220 kilometrov východne od Samoy na druhej strane dátumovej hranice.