VARŠAVA . Maďarsko poskytlo politický azyl poľskému opozičnému politikovi Marcinovi Romanowskému, po ktorom v Poľsku pátrajú pre podozrenie z korupcie.
Tento krok vyvolal ostrý diplomatický spor medzi oboma krajinami, ktorý sa v piatok ešte viac vyostril.
Podozrenia zo sprenevery
Romanowski je hľadaný na základe európskeho zatykača. Poľská prokuratúra obvinila Romanowského zo spáchania 11 trestných činov vrátane členstva v zločineckej skupine, falšovania tendrov a sprenevery miliónov zlotých.
Poľská vláda označila rozhodnutie Maďarska za „nepriateľský čin“ a premiér Donald Tusk vyjadril svoje sklamanie z rozhodnutia maďarského premiéra Viktora Orbána poskytnúť útočisko osobe podozrivej z podvodov.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí v piatok ráno stiahlo svojho veľvyslanca z Budapešti na „neobmedzené konzultácie“ a zároveň predvolalo maďarského veľvyslanca vo Varšave, aby mu odovzdalo protestnú nótu.
Tusk prirovnal Orbána k Lukašenkovi
Prípad sa točí okolo bývalého námestníka ministra spravodlivosti Marcina Romanowského, ale odhaľuje aj konflikt v otázke právneho štátu a demokracie.
Tusk nastúpil do úradu minulý rok a sľúbil, že obnoví demokratické normy a bude bojovať proti korupcii, ktorá prekvitala počas vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS).
V rámci tohto úsilia sa jeho vláda snaží postaviť pred súd niektorých bývalých vládnych predstaviteľov, ktorí údajne porušili zákon počas osemročného vlády PiS.
„Nečakal som, že skorumpovaní politici unikajúci spravodlivosti si budú môcť vybrať medzi (bieloruským prezidentom Alexandrom) Lukašenkom a Orbánom,“ povedal v piatok Tusk.
Loading
...