BRUSEL. Eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič v piatok popoludní v Bruseli oznámil, že sa podarilo úspešne zavŕšiť rokovania Európskej komisie so Švajčiarskom o modernizácii a rozšírení vzťahov medzi EÚ a touto krajinou, ktoré sa začali ešte v roku 2014.
Šefčovič spresnil, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová kvôli tejto dohode vycestovala do Bernu, informuje spravodajca TASR.
Viac než len susedia
Slovenský eurokomisár pripomenul, že tieto rokovania sa začali v marci tohto roku a viedol ich spolu so šéfom švajčiarskej diplomacie a členom Spolkovej rady Ignaziom Cassisom.
Podľa informácií, ktoré TASR získala zo Šefčovičovej kancelárie, finálnym rokovaniam pod taktovkou Šefčoviča predchádzalo jeden a pol roka príprav.
EÚ začala rokovania so Švajčiarskom ešte v roku 2014 počas eurokomisie pod vedením Jeana-Clauda Junckera, ktorý na konci svojho mandátu vyjadril ľútosť, že neboli ukončené.
"Po deviatich mesiacoch tvrdej práce uzatvárame túto dohodu, čo dokazuje náš spoločný záväzok otvoriť novú kapitolu vzájomných vzťahov. EÚ a Švajčiarsko sú viac než len susedia. Sme ekonomickí partneri a geopolitickí spojenci," uviedol Šefčovič pred novinármi.
Obchody za 550 miliárd eur
Zdôraznil, že EÚ a Švajčiarsko majú teraz šancu zmodernizovať svoje vzťahy, čeliť spolu novým výzvam a využiť ich plný potenciál v prospech oboch strán.
Pripomenul, že EÚ je hlavným obchodným partnerom Švajčiarska, zatiaľ čo Švajčiarsko je pre Úniu štvrtým najväčším partnerom v prípade tovarov a tretím v oblasti služieb. Celkový bilaterálny obchod má hodnotu približne 550 miliárd eur.
Voľný pohyb osôb a pracovníkov
Šefčovič uviedol, že sa našla rovnováha medzi záujmami oboch strán, pričom EÚ Švajčiarom pozorne načúvala. V praxi to znamená modernizáciu vzťahov a zaistenie rovnakých podmienok v oblastiach, kde má Švajčiarsko prístup na jednotný trh EÚ, ako je letecká a pozemná doprava.
Zároveň sa prístup Švajčiarska rozšíri do nových oblastí, ako je elektrina, bezpečnosť potravín a zdravie.
Podarilo sa tiež ochrániť voľný pohyb osôb a pracovníkov, ako aj rovnaké zaobchádzanie so všetkými občanmi EÚ vo Švajčiarsku. Študenti z EÚ si zachovajú rovnaký prístup na verejné univerzity vo Švajčiarsku, ako mali dodnes a za rovnaké školné.
"Našli sme riešenia pre problémy, ktoré Švajčiarsko najviac znepokojovali - ochrana miezd, práva na trvalý pobyt a spôsob, akým fungujú švajčiarske univerzity. Toto je ľudská tvár úzkeho partnerstva medzi EÚ a Švajčiarskom," povedal komisár.
Ocenil, že sa podarilo zaistiť pravidelný príspevok Švajčiarska v prospech politiky súdržnosti EÚ. Švajčiarsko poskytne svoj prvý pravidelný príspevok členským štátom Únie v rokoch 2030 až 2036 a ročne bude vyplácať 375 miliónov eur.
Od konca roka 2024 až do nadobudnutia účinnosti nového opatrenia bude každoročne vyplácať takmer 140 miliónov eur na kohéznu politiku EÚ.
Nová dohoda podľa neho prehĺbi aj dlhoročnú a úspešnú spoluprácu vo výskume a inováciách. Pripomenul, že eurokomisia je pripravená už od januára uplatňovať prechodné opatrenia pre švajčiarske subjekty.
Loading
...
Spoločné hodnoty
Predseda Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci David McAllister, predseda Delegácie Európskeho parlamentu pre severnú spoluprácu a vzťahy so Švajčiarskom a Nórskom a šéf Spoločného parlamentného výboru pre Európsky hospodársky priestor (EHP) Andreas Schwab a stály spravodajca Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci pre Švajčiarsko Christophe Grudler v spoločnom vyhlásení ocenili ukončenie rokovaní o novej dohode so Švajčiarskom.
"Vítame ukončenie rokovaní o širokom balíku opatrení pre budúce vzťahy medzi EÚ a Švajčiarskom. Ide o významný míľnik v napredovaní a prehlbovaní už aj tak úzkeho vzťahu medzi oboma stranami," uviedli poslanci, podľa ktorých EÚ a Švajčiarsko majú dlhodobý vzťah založený na spoločných hodnotách.
Podľa ich slov toto partnerstvo má značný politický a hospodársky význam a odráža dôležitosť, ktorú obe strany prikladajú zabezpečeniu toho, aby sa ich spolupráca, a to aj prostredníctvom posilneného parlamentného rozmeru, zmodernizovala a zostala predvídateľná.
"Balík opatrení, ktorého cieľom je zabezpečiť rovnaké podmienky a väčšiu istotu, vytvára podmienky, za ktorých môžu naši občania, podniky a výskumné komunity naďalej prosperovať," vysvetlili poslanci.
Spresnili tiež, že europarlament teraz dôkladne preskúma znenie dohôd a zapojí sa do komplexnej a vyváženej diskusie orientovanej na budúcnosť, a to na úrovni parlamentnej spolupráce, aby zabezpečil v konečnom dôsledku "hmatateľné výhody pre všetkých občanov, spotrebiteľov a podniky na oboch stranách".
Text dohôd podľa bežného postupu prejde právnou kontrolou, po ktorej bude preložený do všetkých úradných jazykov EÚ. Po dokončení týchto krokov Európska komisia predloží balík EP a Rade EÚ (členské štáty). Keď Rada EÚ ukončí rokovania a odsúhlasí podpísanie dohôd, požiada o súhlas europarlament, ktorý musí dať svoj súhlas na uzavretie a nadobudnutie platnosti akejkoľvek medzinárodnej dohody.