TEL AVIV. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vo štvrtok obvinila Izrael z páchania "aktov genocídy" v Pásme Gazy tým, že poškodzuje vodárenskú infraštruktúru a obmedzuje zásobovanie vodou pre civilistov.
Organizácia zároveň vyzvala medzinárodné spoločenstvo na zavedenie sankcií.
HRW vo svojej novej správe zameranej najmä na vodu podrobne opisuje podľa nej zámerné úsilie izraelských orgánov "systematickej povahy" pripraviť obyvateľov tejto palestínskej enklávy o vodu, čo "pravdepodobne spôsobilo tisíce úmrtí... a pravdepodobne bude naďalej spôsobovať úmrtia".
Akcie sú podľa Izraela legitímne
Nedostatok vody spôsobil, že obyvatelia Pásma Gazy sú vystavení chorobám prenášaným vodou a komplikáciám, ako sú infikované rany a neschopnosť hojenia v dôsledku dehydratácie, uviedla HRW.

"Izraelskí predstavitelia od októbra 2023 zámerne bránia Palestínčanom v prístupe k dostatočnému množstvu vody potrebnom na prežitie v Pásme Gazy," uvádza HRW v správe založenej na rozhovoroch s tamojšími obyvateľmi, zamestnancami vodných a sanitárnych zariadení, lekármi a humanitárnymi pracovníkmi, ako aj na satelitných snímkach, fotografiách, videách a analýze údajov. HWR v správe tvrdí, že izraelské orgány neodpovedali na žiadosti o informácie.
Izrael odmietol predošlé podobné obvinenia ľudskoprávnych skupín a vyhlásil, že akcie v Pásme Gazy sú legitímnymi vojenskými operáciami.
V správe skupina opisuje podľa jej slov úmyselné poškodzovanie vodárenskej a sanitárnej infraštruktúry vrátane solárnych panelov, ktoré poháňajú čističky, nádrže a skladov náhradných dielov, ako aj blokovanie paliva pre generátory.
Izrael taktiež prerušil dodávky elektrickej energie, útočil na opravárov a zablokoval dovoz materiálu na opravu, píše sa ďalej v správe.
Dokazovanie bude náročné
Podľa záverov správy "izraelskí predstavitelia úmyselne vytvorili palestínskemu obyvateľstvu životné podmienky, ktoré boli zamýšľané tak, aby viedli k jeho úplnému alebo čiastočnému fyzickému zničeniu".
To sa podľa nej rovnalo vojnovému zločinu "vyhladzovania" a "činom genocídy". HRW však prestala tvrdiť, že Izrael páchal otvorenú "genocídu," podotýka AFP.
Na základe medzinárodného práva si dokázanie páchania genocídy vyžaduje dôkazy o konkrétnom úmysle, čo je podľa odborníkov veľmi náročné, vysvetľuje ďalej francúzska agentúra.
"Vzor správania uvedený v tejto správe spolu s vyhláseniami, ktoré naznačujú, že niektorí izraelskí predstavitelia si želali zničiť Palestínčanov v Pásme Gazy, môže naznačovať takýto zámer," uviedla správa.
Južná Afrika minulý december podala na Medzinárodnom súdnom dvore žalobu proti Izraelu, v ktorej tvrdí, že vojna v palestínskej enkláve porušila Dohovor OSN o genocíde z roku 1948. Izrael toto obvinenie poprel.
Izrael správu odsúdil
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí správu odsúdilo a označilo ju za "plnú lží".
"Human Rights Watch znova šíri svoje krvavé lži, aby podporila svoju protiizraelskú propagandu. Táto správa je plná lží, ktoré sú desivé aj v porovnaní s už nízkymi štandardmi HRW," uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení.
"Izrael od začiatku vojny umožňuje nepretržitý prísun vody a humanitárnej pomoci do Pásma Gazy napriek tomu, že bol vystavený neustálym útokom teroristickej organizácie," pokračoval rezort diplomacie, píše Reuters.
Izrael vo svojej reakcii na najnovšiu správu HRW uviedol, že zabezpečil, aby vodná infraštruktúra v palestínskej enkláve zostala v prevádzke.
Vyhlásil, že medzinárodní partneri poslali cez izraelské priechody cisterny s vodou, a to aj minulý týždeň, a Izrael umožnil vstup viac ako 1,2 milióna ton humanitárnych zásob do Pásma Gazy.
Ďalšia evakuácia
Izraelská armáda v stredu nariadila Palestínčanom evakuovať ďalšie oblasti v centrálnej časti Pásma Gazy pred ofenzívou v utečeneckom tábore Bureij. Udialo sa tak v čase, keď sa zdalo, že Izrael a militantné hnutie Hamas sa konečne približujú k dosiahnutiu prímeria.
Katar, Egypt a Spojené štáty obnovili úsilie o sprostredkovanie dohody o prímerí v spomenutej enkláve na pobreží Stredozemného mora. Rozhovory o sprostredkovaní prímeria obsahujú návrh na šesťtýždňovú prestávku v bojoch, počas ktorej by mal Hamas prepustiť 30 rukojemníkov a Izrael zasa stovky palestínskych väzňov.