Článok pôvodne vyšiel na webe hn.cz
Ešte pred necelým rokom bolo ukrajinské mesto Pokrovsk v Doneckej oblasti "len" na dostrel ruských rakiet.
České Hospodářske noviny vtedy priamo na mieste overili, že v centre fungovali obchody, tečúca voda aj kúrenie. Počas krátkych chvíľ oddychu sa vojaci najedli v miestnych reštauráciách, niektorí sa prešli so svojimi rodinami, ktoré prišli stráviť vzácne spoločné chvíle.
Táto akási "vojnová idyla" je už preč. Voda netečie, obchody nefungujú a v septembri prestali prichádzať aj evakuačné vlaky.
Každým dňom sa očakáva, že mesto, v ktorom podľa odhadov miestnych úradov zostalo len jedenásťtisíc zo sedemdesiattisíc obyvateľov a kde podľa niektorých zdrojov už operujú ruské prieskumné komandá, padne do rúk armády Kremľa.
Na rozdiel od iných symbolov východného frontu, ako sú Bachmut alebo Avdijivka, je Pokrovsk skutočne strategickým miestom.
"Jeho strata by bola jednou z najväčších strát Ukrajiny a veľkou ranou pre priemysel," napísal v polovici decembra ukrajinský spravodajský portál Hromadske.
Pôvodne železničná stanica pri kozáckej dedine bola založená v roku 1881. A postupne sa stala dôležitým dopravným uzlom, cez ktorý vedú cesty a železnice z Dnepropetrovska do ďalších miest v Doneckej oblasti, ktoré ukrajinská armáda bráni len s obrovským úsilím.
V neďalekej dedine Udačne sa nachádza aj posledná baňa na koksovateľné uhlie pod kontrolou ukrajinskej vlády. Patrí koncernu Metinvest najbohatšieho muža Ukrajiny Rinata Achmetova. Pred ruskou inváziou dodávala svoje kvalitné uhlie do továrne v Avdijivke, ktorá bola jedným z najväčších európskych producentov koksu pre oceliarne a ktorá je už teraz obsadená a zničená.

Strata Pokrovsku by ruské sily dosť výrazne posunula k ich deklarovanému cieľu úplnej okupácie Doneckej oblasti. A otvorila by si aj cestu do Dnepropetrovskej oblasti smerom k mestu Dnipro, ktoré je kľúčovým priemyselným centrom Ukrajiny.
Nachádzajú sa tam továrne na zbrane a rakety, ako aj najväčšia ukrajinská vojenská nemocnica.
Obranu Pokrovska sťažujú chyby veliteľov a nedostatok ľudskej sily, ktorými trpí celá ukrajinská armáda bojujúca na fronte dlhom viac ako 1 300 kilometrov.
Ukrajinské médiá citujú vojakov z rôznych jednotiek, ktorí hovoria o iracionálnych a nesplniteľných úlohách od veliteľov pre vyčerpané jednotky. To bol podľa nich dôvod, prečo počas jesene padli obranné pozície v dedinách okolo Pokrovska. Vojaci sa navyše sťažovali, že obranné pozície, ktoré pripravila miestna vojenská správa, boli zhotovené podľa sovietskych príručiek a nezodpovedali potrebám modernej vojny.