SME

Radšej Trump ako Trudeau. Kanaďania už svojmu premiérovi neveria

Trudeau vytvoril o Kanade falošný obraz.

Kanadský premiér Justin Trudeau.Kanadský premiér Justin Trudeau. (Zdroj: Flickr)
Načítavam... Radšej Trump ako Trudeau. Kanaďania už svojmu premiérovi neveria
Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

OTTAWA, BRATISLAVA. Neverím ti, povedal v auguste kanadskému premiérovi Justinovi Trudeauovi pracovník z oceliarne Algoma s tým, že o rok už podľa neho post predsedu vlády zastávať nebude.

„Na to sú voľby,“ reagoval na slová oceliara vo virálnom videu Trudeau. Budúcnosť kanadského premiéra je však skutočne čoraz neistejšia.

Trudeauov politický pád sa v posledných mesiacoch zrýchlil predovšetkým po tom, čo jeho Liberálna strana Kanady stratila v doplňujúcich voľbách niekoľko zvyčajne istých kresiel. Neuspokojivý výsledok vtedy prinútil niektorých členov strany k tomu, aby Trudeaua vyzvali k rezignácii, čo odmietol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Momentálne čelí liberálny kanadský premiér ďalšej politickej kríze – po náhlom odstúpení Chrystie Freelandovej, bývalej ministerky financií a jeho kedysi blízkej spojenkyne, sa kanadská vláda opäť zvŕta v neistote.

Freelandová v pondelok totiž v otvorenom liste načrtla nezhody, ktoré panovali medzi ňou a predsedom vlády o výdavkoch. Spory podľa nej dodatočne podčiarkla aj hrozba 25-percentnej dane na kanadský tovar zo strany nadchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá by podľa ekonómov mohla Kanade spôsobiť zničujúci ekonomický úder.

Krátko pred odchodom Freelandovej odstúpil aj bývalý minister bývania Sean Fraser.

„Myslím si, že ak odíde ešte jeden minister, možno dvaja ministri, tak bude Trudeau nútený odstúpiť,“ povedal pre televíziu ABC kanadský historik Robert Bothwell.

SkryťVypnúť reklamu

Predbehol ho aj Trump

Popularita Justina Trudeaua medzi kanadskými občanmi podľa prieskumov verejnej mienky každým rokom rapídne klesá. V čase, keď nastúpil do úradu, sa pohybovala okolo 63 percent, no teraz je na 28 percentách, uvádza televízia BBC.

Freelandová vo svojom liste obvinila Trudeaua, že namiesto riešenia hrozby, ktorú predstavuje Trumpov agresívny ekonomický nacionalizmus, zvolil nákladné politické triky.

Náhly odchod bývalej ministerky financií teraz vytvára dojem zmätenej a neistej Kanady. „Trudeau sa ocitol tak trochu sám. Nie je príliš blízko k žiadnemu zo svojich ministrov, pričom tí talentovaní väčšinou odišli,“ povedal pre BBC Chris Sands, riaditeľ Kanadského inštitútu Wilsonovho centra.

Justin Trudeau, bývalý učiteľ a syn Pierra Trudeaua, jedného z najznámejších a najdlhšie slúžiacich kanadských premiérov, bol zvolený ešte v roku 2015.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa denníka The Guardian bol vďaka šikovnému využívaniu sociálnych sietí označený za prvého politika v ére instagramu, no po štyroch rokoch pri moci sa v jeho imidži začali vytvárať trhliny a odvtedy popularita predsedu vlády neustále klesá.

Kanaďanov frustruje predovšetkým ekonomika, ktorá okrem súčasnej politickej krízy zavážila aj v napätej diskusii medzi Trudeauom a pracovníkom oceliarne Algoma.

Oceliar na zázname kanadskému premiérovi vyčítal, že má problém vyžiť s peniazmi aj napriek stálemu zamestnaniu, na čo Trudeau okamžite vymenoval zoznam vecí, ktoré jeho vláda urobila na pomoc pracujúcim rodinám vrátane národného programu zubnej starostlivosti. Oceliara to však neobmäkčilo. „Neverím ti. V skutočnosti pre nás nič nerobíš, Justin,“ povedal Trudeauovi pracovník.

SkryťVypnúť reklamu

Klip, ktorý na internete videli milióny Kanaďanov, podľa mnohých stelesňuje rastúci odpor, ktorý pociťujú voči svojmu predsedovi vlády. Občanov sužuje vysoká inflácia, neúmerné ceny potravín, rastúce úrokové sadzby hypoték a kríza v oblasti bývania.

Liberálny a charizmatický Trudeau bol v minulosti vnímaný ako protiklad amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teraz však vidieť, že ľudia sú z jeho vládnutia unavení.

Čoraz viac kanadských občanov totiž vníma Trumpa priaznivejšie ako Trudeaua – podľa nedávnych prieskumov je to 26 percent oproti 23 percentám, povedal pre CNN David Coletto, riaditeľ firmy Abacus Data. Dodal, že v roku 2020 Trumpa priaznivo vnímalo iba 11 percent Kanaďanov.

Okrem členov Trudeauovej vlastnej strany, ktorí ho vyzvali k rezignácii, ho o to v súčasnosti žiada aj opozícia.

SkryťVypnúť reklamu

Pierre Poilievre, líder opozičnej Konzervatívnej strany Kanady, vyzval na čo najrýchlejšie federálne voľby. „Všetko sa vymyká spod kontroly. Takto jednoducho nemôžeme pokračovať,“ povedal.

Načítavam video...

Vydláždená cesta k moci

Trudeau sprvu patril medzi najväčšie nádeje liberálov pri ich návrate k moci. V čase, keď sa vo svete darilo rastu autoritárskeho populizmu, čo zvýraznilo aj víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách v roku 2016, sa snažil vytvoriť obraz Kanady ako progresívneho, priateľského a spravodlivého národa, ktorý je otvorený migrantom, vysvetľuje The Guardian.

Po štyroch rokoch v úrade však jeho politickú kariéru sprevádzala kritika, že v skutočnosti iba ťaží z práce svojho otca.

Trudeau o sebe často tvrdil, že oddane slúži masám, ale zároveň sa v skutočnosti nikdy nevyhýbal populizmu. Jeho kritici mu často vyčítali aj to, že je falošný.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti napríklad porušil zákon o konflikte záujmov, keď umožnil inžinierskej firme SNC Lavalin vyhnúť sa korupčnému procesu. Spoločnosť čelila obvineniam v súvislosti s miliónovými úplatkami, ktoré boli údajne vyplatené predstaviteľom Líbye vrátane členov režimu Muammara Kaddáfího v rokoch 2001 až 2011.

Bývalému ministrovi zahraničných vecí Stéphane Dionovi, ktorý bol v úrade 14 mesiacov, sa zase nepodarilo s premiérom napriek viacerým žiadostiam ani raz osobne stretnúť, povedala pre The Guardian Jocelyn Coulonová, jeho bývalá hlavná politická radkyňa.

Od progresívnej a transparentnej vlády, ktorej imidž sa snažil Kanaďanom a svetovým médiám predať, to má ďaleko, konštatuje The Guardian.

Trudeauovi sa nakoniec podarilo svoju pozíciu udržať aj vo voľbách v roku 2019, avšak už bez väčšiny. V roku 2021 vsadil na predčasné voľby v nádeji, že zúročí výkon svojej vlády počas pandémie, ale ani v nich väčšinu nezískal.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz sa zdá, že svojimi krokmi vydláždil cestu k moci opozícii. Prieskumy verejnej mienky totiž naznačujú, že ak by sa voľby konali dnes, liberáli by čelili zničujúcej prehre s konzervatívcami, vysvetľuje BBC.

Trudeauove štyri možnosti

Situácia sa môže pre Trudeaua v blízkej budúcnosti vyvinúť štyrmi rôznymi spôsobmi: odstúpením z postu premiéra; hlasovaním o nedôvere vlády; prečkaním politickej krízy; a odstavením parlamentu.

Trudeau nesignalizuje, že v dohľadnej dobe dobrovoľne odstúpi a rovnako sa zatiaľ nezdá ani to, že dokáže prečkať súčasnú politickú krízu. Odstavením parlamentu, ktoré by zastavilo všetky rokovania, by však mohol zabrániť hlasovaniu o nedôvere vlády.

Nestalo by sa to prvýkrát – parlament bol naposledy odstavený Trudeauom v auguste 2020, keď čelil škandálu pre zmluvu kanadskej vlády s charitatívnou organizáciou WE. Charita totiž financovala Trudeauových blízkych rodinných príslušníkov za to, že vystupovali na rôznych podujatiach WE, ale tvrdila opak.

SkryťVypnúť reklamu

Nech sa Trudeau rozhodne urobiť čokoľvek, voľby v najbližších mesiacoch sú podľa BBC nevyhnutné. Možno to budú nakoniec práve voliči, ktorí rozhodnú o jeho budúcnosti.

Trudeauova politika časom jednoducho stratila svoje sľubované čaro zmeny, keďže ju rok čo rok trápili škandály, dodáva magazín Politico.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 783
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 285
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 641
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 540
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 048
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 818
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 000
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí a vyslanec Bieleho domu Steve Witkoff.

Arákčí a Witkoff viedli prvé rozhovory minulý víkend v Ománe.


TASR
Ministri obrany Francúzska Sébastiene Lecornu a Grécka Nikos Dendias.

Hodnotu nákupu ministri nezverejnili.


TASR
Poľský vojak stráži poľsko-bieloruskú hranicu v Bieloviežskom pralese.

Bieloruskí funkcionári opäť provokujú a zasahujú do diania na hranici, tvrdí Poľsko.


TASR
Francúzsky minister vnútra Bruno Retailleau.

Rozhovory sa zamerajú na spoluprácu v oblasti migrácie a pri boji proti organizovanému zločinu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu