MOSKVA. Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, schválili v návrh zákona, ktorý Moskve umožní vyradiť afganské hnutie Taliban zo zoznamu teroristických organizácii.
Informuje o tom agentúra AP.
V súlade s návrhom, ktorý poslanci odsúhlasili v druhom aj treťom čítaní, by označenie Talibanu za teroristickú organizáciu mohol pozastaviť súd.
Zákon musí ešte odobriť Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, a následne ešte podpísať prezident Vladimir Putin.
Rusko zaradilo Taliban v roku 2003 na svoj zoznam teroristických organizácií, s ktorými ruské zákony zakazujú pod hrozbou trestov akýkoľvek kontakt. Napriek tomu sa však delegácie Talibanu odvtedy zúčastnili na viacerých fórach, ktoré organizovala Moskva.
Ruskí predstavitelia sa vyhýbali otázkam o tomto rozpore a zdôrazňovali potrebu zapájať Taliban do snáh o stabilizáciu Afganistanu.
Sovietsky zväz viedol v Afganistane desaťročnú vojnu, ktorá sa skončila stiahnutím ruských vojakov v roku 1989, keďže sa im nepodarilo dosiahnuť vytýčený cieľ, ktorým bolo poraziť protikomunistických povstalcov podporovaných Spojenými štátmi, v tom čase známych ako mudžáhidi (mudžahedíni), čiže svätí bojovníci.
Odvtedy sa Moskva vydala na diplomatickú cestu, pričom ako sprostredkovateľ organizuje rozhovory o Afganistane za účasti vysokých predstaviteľov Talibanu a susedných krajín.
AP približuje, že v rámci medzinárodného spoločenstva sa prehlbuje rozpor v otázke, ako postupovať voči Talibanu, ktorý je v Afganistane opätovne pri moci už tri roky a zvnútra ani zvonka nečelí žiadnej opozícii.
Hnutie sa momentálne usiluje o nadviazanie bilaterálnych vzťahov s regionálnymi mocnosťami.
Duma sprísnila väzenské tresty za ozbrojenú vzburu
Ruská Štátna duma, dolná komora parlamentu, zvýšila trest udeľovaný za tzv. ozbrojenú vzburu z 12 na 15 rokov väzenia.
Reagovala tak na minuloročný pokus o prevrat, ktorý zorganizoval medzičasom zosnulý vodca ruskej súkromnej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. Informuje o tom agentúra DPA odvolávajúca sa na ruské štátne médiá.
V závažných prípadoch, za ktoré sa považujú napríklad tie s obeťami na životoch, sa takýto trest zvýšil z 20 rokov na doživotie, uviedla ruská tlačová agentúra TASS.
Prigožin zorganizoval so svojou Vagnerovou skupinou v júni 2023 krátku ozbrojenú vzburu proti ruskému vojenskému vedeniu, ktoré obviňoval z neefektívnosti. Povstanie však napriek značnému postupu o niekoľko hodín odvolal, a to po dohode s Kremľom, ktorý mu prisľúbil, že ho nebude stíhať. Jednou z podmienok však bol odchod Prigožina a väčšiny vagnerovcov do Bieloruska.
Prigožin presne o dva mesiace na to zahynul spolu s viacerými ďalšími vagnerovcami pri páde lietadla, ktoré sa zrútilo 23. augusta 2023 v Tverskej oblasti počas letu z Moskvy do Petrohradu.
Duma v utorok tiež sprísnila tresty pre cudzincov žijúcich v Rusku, ktorí finančne alebo organizačne podporujú útoky na bezpečnosť Ruska.
DPA približuje, že týkať by sa to mohlo napríklad migrantov z krajín Strednej Ázie, ktorí pomáhali tadžickým džihádistom pri ich marcovom útoku v koncertnej sále Crocus City Hall na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal vyše 130 obetí na životoch.