SME

Tajné zväzky odhaľujú zločiny Asadovho režimu. V celách držali ženy aj deti

Oddelenia boli v každom sýrskom meste.

Bezpečnostné sily Asadovej vlády viedli starostlivé záznamy o Sýrčanoch, ktorých zadržali a vypočúvali v rámci brutálneho potlačenia ľudového povstania.Bezpečnostné sily Asadovej vlády viedli starostlivé záznamy o Sýrčanoch, ktorých zadržali a vypočúvali v rámci brutálneho potlačenia ľudového povstania. (Zdroj: Salwan Georges — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

ALEPPO. Zložky s dokumentmi v suteréne oddelenia spravodajskej služby v Aleppe podrobne opisujú udalosti, ktoré sa tu odohrali. Sú v nich uvedené všetky obete a každý údajný zločin. V stránkach však nie je zachytený strach, nespomínajú ani mučenie, ani zápach v budove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobné miesta nájdete v každom sýrskom meste. Išlo o piliere bezpečnosti štátu, ktoré boli také všadeprítomné, že ľudia nezriedka poznamenávali, že aj múry majú uši.

Ešte dlho predtým, ako sa väzni dostali do neslávnych sýrskych väzníc, boli sledovaní a vypočúvaní vo svojich vlastných štvrtiach. Tento povestný systém fungoval päť desaťročí a záviselo od neho prežitie dynastie Asadovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Vládnuca rodina je teraz preč - minulý týždeň utiekla pred postupom sýrskych povstalcov na hlavné mesto, ale spisy vnútri oddelenia 322 v Aleppe ponúkajú pohľad na zneužívanie, ktoré tento klan vyžadoval.

Vážne prenasledovanie

Papierové spisy z prvých mesiacov povstania proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi v roku 2011 vypĺňajú medzery v tom, ako sa režim bránil. Oddelenie 322 bolo jedným zo stoviek, ktoré zadržiavalo a vypočúvalo civilistov a vojenských dôstojníkov a verbovalo informátorov na monitorovanie svojich susedov, ukazujú dokumenty.

Ako konflikt pokračoval, bezpečnostné zložky spolupracovali naprieč meniacimi sa frontovými líniami vojny a vypočúvali sýrskych občanov, ktorých najprv zatkli sily vedené Kurdmi, keď sa pokúšali utiecť z územia pod vplyvom vlády, uvádza sa v spise z decembra 2021.

SkryťVypnúť reklamu

Počas 13 rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii bolo zabitých najmenej pol milióna ľudí a približne 100-tisíc ľudí zmizlo – a práve oddelenia ako 322 stáli na začiatku krvavého kolotoča.

Keď v piatok budovu navštívili reportéri z denníka The Washington Post, cely boli strašidelné - zhnité, studené a čierne. Potkany behali po kopách sivých prikrývok po väzňoch, ktorí utiekli, keď prišli povstalci. Na dverách ciel boli vyryté nápisy, ktoré označovali dni, ktoré tam ľudia strávili. Na jednom bolo jednoducho napísané: „Nemôžem.“

Vyšetrovatelia vojnových zločinov OSN tento mesiac uviedli, že Asadov režim využíval systém zadržiavania ako zbraň, pričom dospeli k tomu, že zlá koordinácia medzi bezpečnostnými zložkami v prvých mesiacoch povstania v roku 2011 napomohla šírenie revolúcie.

SkryťVypnúť reklamu

OSN uviedla, že inštrukcie zo sýrskeho Národného bezpečnostného úradu boli distribuované spravodajským pobočkám po celej krajine a nariaďovali im, aby „vyčistili“ každý geografický sektor od hľadaných osôb a potom poslali ich zápisnice z výsluchov „všetkým bezpečnostným pobočkám, aby ich mohli použiť pri identifikácii a vážnom prenasledovaní nových cieľov“.

Súvisiaci článok Jeden z najobludnejších diktátorov 21. storočia? Asad po sebe zanechal spúšť Čítajte 

Dokumenty vo vnútri oddelenia 322 naznačujú, že táto politika sa nikdy nezastavila. Sprievodné listy k spisom obsahujú zoznam ďalších bezpečnostných zložiek, ktorým sa mali dokumenty skopírovať a poslať.

Stoly v blízkosti vchodu boli posiate dokladmi totožnosti ľudí, ktorí tam boli podľa všetkého zadržiavaní - niektorí ako zábezpeka na získanie priznaní od iných ľudí, uviedli obhajcovia zadržaných. Najmenej šesť pasov patrilo deťom mladším ako osem rokov. Na ďalších fotografiách boli usmiate mladé ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia, ktorí prechádzali okolo budovy úradu, zo spomalených áut vzrušenie ukazovali na roztrhnutý obraz Asada nad vchodom do budovy. Oddelenie 322, bez akéhokoľvek nápisu či brány, by ste si mohli ľahko pomýliť s jedným z elegantných rodinných domov v tejto štvrti. Obyvatelia sa však podľa ich slov naučili mať od budovy odstup. Keď prechádzali okolo, zrýchlili krok, alebo odvracali zrak od vchádzajúcich či vychádzajúcich vozidiel.

Islamistickí povstaleckí bojovníci, ktorí objekt strážia, tvrdia, že o prehliadku opusteného objektu požiadal jeden zo susedov, ktorého v budove zadržiavali niekoľko dní len za to, že si dovolil vyjsť na balkón, ktorý mal na oddelenie výhľad.

„Zatýkali chudobných a okrádali bohatých,“ vraví Rafik Hakim, majiteľ autosalónu, ktorý s priateľmi popíjal kávu. Po desaťročiach diktatúry sa sprvu inštinktívne vyhýbali politickým diskusiám, až kým si neuvedomili, že za diskusiu o tom, kto Asadovcov pri moci nahradí, im teraz zatknutie nehrozí. „Režim nám všetkým vštepil strach,“ povedal. „V srdci každého človeka v Aleppe vyrástol malý policajt.“

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovanie všetkých hlásení

Neďaleko odtiaľ pozoruje 47-ročný majiteľ miestneho obchodu Mahmúd Ahmed Attar okoloidúcich. Keď ho v roku 2019 po dvoch týždňoch na oddelení 322 prepustili, jeho väznitelia mu prikázali, aby nikdy o tom, čo mu tam spravili, nehovoril. Poslúchol.

Teraz bol pripravený.

„Kamaráti sa ma pýtali a ja som hovoril, že sa nič nestalo, ale nikdy som na to nezabudol.“ Ako povedal, koncom roka 2019 vtrhli bezpečnostné sily bez varovania do jeho zmrzlinárne a so zaviazanými očami ho prinútili nastúpiť do ich dodávky.

Dva týždne strávil sám v malej cele a počúval výkriky muža, o ktorom sa neskôr dozvedel, že je majiteľom susedného podniku. Policajti mu na hlavu kvapkali kyselinu z batérií, povedal mu neskôr tento muž.

Jediné svetlo, ktoré Attar za tie týždne videl, bolo z blikajúcej žiarovky na chodbe, kde vyšetrovatelia mučili ľudí, povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Vnútri zariadenia ešte stále viseli putá z rúry, na ktorej vyšetrovatelia ľudí vešali, čo je taktika používaná na lámanie kostí v ramenách a zápästiach zadržaných. Režim mal svoj vlastný slovník mučenia a toto mučenie bolo známe ako „šabach“. Attar bol mučený „dulabom“, pri ktorom vyšetrovatelia nútili zadržaných ohnúť sa v páse a prestrčiť telo cez pneumatiku, aby boli bezbranní pred bitím, ktoré nasledovalo, povedal.

Súvisiaci článok Tisíc eur za návrat do Sýrie. Politici utečencov posielajú domov predčasne Čítajte 

Štyri hlavné sýrske spravodajské služby prevádzkovali regionálne, mestské a miestne pobočky a využívali zákon o výnimočnom stave na zadržiavanie obyvateľov bez súdnych príkazov.

Attar sa o obvineniach proti jeho osobe dozvedel až po tom, čo ho previezli do Damasku, jeho prípad sa týkal 33 ľudí, ktorí boli obvinení z napojenia na bombový útok na auto spred troch rokov. Jeho žalobkyňa neskôr priznala, že ju mučili pred tým, ako vyslovila jeho meno - ako to požadovali policajti. Nakoniec ho obvinila z prechovávania cudzej meny - čo bolo v Asadovej Sýrii nezákonné - ktorá bola určená pre „teroristov“.

SkryťVypnúť reklamu

„Policajti si tento prípad vymysleli len preto, aby ukázali svojim nadriadeným, že pracujú,“ povedal.

Celá skupina bola po dvoch týždňoch prepustená bez obvinenia, vysvetlil Attar. Na fotografii z toho dňa ho ťažko spoznať - vyholená hlava, dezorientované oči, akoby nebol zvyknutý na denné svetlo. Dôstojník sa mu pri odchode ospravedlnil. „Povedal: 'Viete, bola to naša povinnosť. Musíme vyšetriť všetky hlásenia.'“

Attar sa so svojím susedom nikdy nerozprával o tom, čo prežili. Svojim priateľom povedal, aby zmenili tému, keď sa ho na to pýtali.

Snažil sa tiež vyhýbať ceste okolo budovy. „Nemohol som sa na ňu ani pozrieť,“ povedal.

Attar pri opisovaní svojho utrpenia hovoril nevzrušene, ale pri otázke, aký je to pocit vidieť oddelenie teraz, začal plakať. „Keď sem prišli povstalci, išiel som tam a len som tam stál,“ povedal. „Pozeral som sa na budovu. Kľakol som si na zem a modlil som sa tam.“

SkryťVypnúť reklamu

Strach teraz zmizol, povedal. Pozeral sa na čiernu bránu a nič necítil.

Na tejto správe sa podieľal aj Ali Rahabi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Demonštrácie za prepustenie Mahmúda Chalíla v New Yorku.

Vláda tvrdí, že je rizikom pre národnú bezpečnosť.


ČTK 1
Polícia na mieste činu.

Informácie o obetiach nie sú známe.


ČTK
Premena loga sociálnej siete Twitter.

Vyšetrovanie je zamerané na spracovanie osobných dát vo verejných príspevkoch.


TASR
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján počúva šéfa Iránskej organizácie pre atómovú energiu Mohammada Eslamiho pri návšteve výstavy jadrových úspechov Iránu v Teheráne v stredu 9. apríla.

Cieľom USA je zaistiť, aby sa Irán nedostal k jadrovým zbraniam.


TASR

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu