ŽENEVA. Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen pricestoval v nedeľu do sýrskej metropoly Damask - týždeň po zvrhnutí tamojšieho lídra Bašára Asada sýrskymi vzbúrencami - a vyzval na rýchle ukončenie západných sankcií voči Sýrii.
Sýrska vláda roky čelila prísnym sankciám zo strany Spojených štátov, Európskej únie i ďalších krajín v súvislosti s brutálnymi represáliami Asada voči pokojným protivládnym protestom v roku 2011, čo neskôr vyústilo do krvavej občianskej vojny v krajine,
V dôsledku tohto konfliktu zahynulo takmer pol milióna ľudí a z polovice predvojnovej 23-miliónovej populácie krajiny sa stali vysídlenci.
Rekonštrukciu do značnej miery zbrzdili sankcie, ktorých cieľom bolo zabrániť obnove poškodenej infraštruktúry a majetku v oblastiach ovládaných vládou bez politického riešenia.

Dočasná vláda bude zrejme úradovať do marca
"Dúfajme, že budeme svedkami rýchleho konca sankcií" v záujme skutočného budovania Sýrie, povedal Pedersen novinárom v Damasku.
Osobitný vyslanec sa v sýrskej metropole stretne s novou dočasnou vládou vymenovanou opozičnými silami, ktoré pod vedením islamistickej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) zvrhli Asada.
HTS je Spojenými štátmi označená za teroristickú skupinu, čo by mohlo taktiež komplikovať snahy o rekonštrukciu krajiny, predstavitelia vo Washingtone však už naznačili, že administratíva dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena zvažuje odstránenie tohto označenia.
Dočasná vláda v Sýrii bude zrejme úradovať do marca 2025, doposiaľ však nie je bezprostredne jasný proces, ktorým ju nahradí nová stála administratíva, pripomína AP.
"Musíme rozbehnúť politický proces, ktorý bude zahŕňať všetkých Sýrčanov," povedal Pedersen. "Tento proces samozrejme musia viesť samotní Sýrčania," upozornil.
Vyzval tiež na "spravodlivosť a potrestanie zločinov", ku ktorým došlo počas občianskej vojny v Sýrii, a apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo mieru humanitárnej pomoci.
Nemecko odsúdilo Asadových vládnych predstaviteľov
Podporovatelia vlády zvrhnutého sýrskeho prezidenta Bašára Asada budú po páde sýrskeho režimu v prípade ich úteku do Nemecka čeliť spravodlivosti na nemeckej pôde, uviedla v nedeľu nemecká ministerka Annalena Baerbocková.
Baerbocková pre noviny Bild am Sonntag uviedla, že Berlín bude brať na zodpovednosť "všetkých prisluhovačov režimu za ich strašné zločiny s plnou silou zákona".
"Ak sa prisluhovači Asadovho teroristického režimu pokúsia ujsť do Nemecka, musia vedieť, že sotva ktorýkoľvek iný štát bude ich zločiny stíhať tak tvrdo ako Nemecko," povedala pre rovnaké noviny ministerka vnútra Nancy Faeserová.
Ako dodala, nik, kto sa podieľal na zločinoch, nebude v Nemecku ušetrený od trestného stíhania.
"Teraz je obzvlášť dôležité, aby medzinárodné bezpečnostné orgány a spravodajské služby čo najužšie spolupracovali," upozornila Baerbocková.
Nemecko odsúdilo niekoľko Asadových vládnych predstaviteľov na základe princípu univerzálnej jurisdikcie, ktorá umožňuje súdne procesy bez ohľadu na to, kde boli trestné činy spáchané, pripomína AFP.
Nemecké úrady stíhajú aj ľudí, ktorí neboli súčasťou Asadovej vlády, za zločiny spáchané v Sýrii od začiatku občianskej vojny v roku 2011.
Nemecko je domovom pre najväčšiu sýrsku diapóru v Európe a z tejto vojnou zničenej krajiny prijalo takmer milión utečencov, uzatvára AFP.