TBILISI. Gruzínski zákonodarcovia v sobotu zvolili za nového prezidenta kandidáta vládnej strany Gruzínsky sen, bývalého futbalistu a kritika Západu Micheila Kavelašviliho. Informovali o tom agentúry.
Hlavu štátu podľa ústavných zmien prvýkrát nevyberali voliči, ale zbor 300 voliteľov, v ktorom sú popri poslancoch aj zástupcovia regionálnych samospráv.
Zbor voliteľov zvolil Kavelašviliho za prezidenta 224 hlasmi na nasledujúce päťročné funkčné obdobie, oznámil šéf volebnej komisie Gjorgi Kalandarišvili.
Päťdesiattriročný Kavelašvili bol jediným kandidátom v hlasovaní, ktoré gruzínska opozícia bojkotovala.
Prezidenta vyberal zbor voliteľov
V sobotňajších voľbách vôbec prvýkrát volil prezidenta zbor voliteľov, ktorý má 300 členov, vrátane 150 poslancov gruzínskeho parlamentu, členov najvyšších rád Adžarska a Abcházskej autonómnej republiky v exile.
Okrem nich sú v zbore voliteľov aj zástupcovia regionálnych samospráv, čo podľa analytikov bude mať za následok upevnenie moci vládnej strany Gruzínsky sen.
Kolégium voliteľov vyberalo prezidenta na základe ústavnej zmeny presadenej Gruzínskym snom v roku 2017.
Poslanci prozápadnej opozície prácu parlamentu bojkotujú a už vopred avizovali, že hlasovanie neuznajú, a že legitímnou hlavou štátu pre nich zostane úradujúca prezidentka Salome Zurabišviliová.
Zurabišviliová vyhlásila voľby za "nelegitímne" a uviedla, že neodstúpi, kým nebudú nové parlamentné voľby.
Zurabišviliovú zvolili ľudia
Po októbrových parlamentných voľbách, ktorých výsledky opozícia aj prezidentka považujú za sfalšované, má Gruzínsky sen v zákonodarnom zbore väčšinu a vplyv má aj v regiónoch, takže sa zvolenie Kavelašviliho očakávalo.
Doterajšiu prozápadnú hlavu štátu Zurabišviliovú naopak zvolili do čela krajiny Gruzínci v priamej voľbe v roku 2018 ako nezávislú kandidátku, ktorá mala podporu Gruzínskeho sna. Odvtedy sa však s touto stranou, ktorá podľa kritikov uplatňuje autoritársku politiku a inšpiruje sa Ruskom, rozišla.
Bývalý futbalový reprezentant a poslanec parlamentu za provládnu stranu Sila ľudu Kavelašvili bol jedným z autorov zákona o zahraničnom vplyve. Prijímanie tohto zákona spôsobilo v krajine násilné protesty a zhoršenie vzťahov Gruzínska so Západom.
Členom gruzínskeho parlamentu je Kavelašvili od roku 2016.

Od konca októbra prebiehajú protesty
Od konca októbra sú okrem toho v Gruzínsku pouličné protesty proti vládnucej strane Gruzínsky sen, ktoré sa zintenzívnili po tom, čo premiér Irakli Kobachidze odložil vyjednávanie o vstupe krajiny do Európskej únie do roku 2028.
Došlo i násilným potýčkam, pri ktorých utrpelo zranenia viacero osôb, ako aj k stovkám zadržaní. Polícia čelí obvineniam z násilností a mučenia.
Strana Gruzínsky sen plánuje inauguráciu nového prezidenta zorganizovať ešte 29. decembra.
Zurabišviliová označila sobotňajšiu voľbu novej hlavy štátu za "výsmech".