SOUL. Juhokórejský parlament v sobotu na druhý pokus rozhodol o odvolaní prezidenta Jun Sok-jola, ktorý sa minulý týždeň pokúsil v krajine zaviesť stanné právo.
Informovali o tom agentúry Reuters a Kjódó.
Za krok, ktorý musí do šiestich mesiacov ešte potvrdiť Ústavný súd, sa vyslovilo 204 poslancov. Za prijatie bolo potrebných 200 hlasov.
Na sobotňajšom hlasovaní sa zúčastnilo všetkých 300 zákonodarcov.
Prvý pokus o odvolanie hlavy štátu minulú sobotu neuspel po tom, ako sálu opustili poslanci z prezidentovej Strany ľudovej moci (PPP).

Dočasne ho zastúpi premiér
Druhý návrh na ústavnú obžalobu prezidenta predložila vo štvrtok hlavná opozičná Demokratická strana a päť ďalších menších strán. Prezidenta obvinili, že vyhlásením stanného práva porušil ústavu a iné zákony.
Juhokórejský parlament začal rokovať o procese impeachmentu po 16:00 miestneho času (8:00 SEČ). Siedmi poslanci z Junovej PPP už pred hlasovaním potvrdili, že tentoraz proces odvolávania podporia.
Jun bude zbavený prezidentských povinností hneď po doručení uznesenia o impeachmente do jeho úradu. Prezidentské právomoci dočasne prevezme premiér Han Tok-su.
Ústavný súd má potom 180 dní na to, aby rozhodol, či Juna z funkcie prezidenta odvolá, alebo jeho právomoci obnoví. Keďže súd má v súčasnosti len šesť sudcov, ich rozhodnutie o ústavnej obžalobe musí byť jednomyseľné.
Ak bude prezident zbavený funkcie, musia sa do 60 dní v krajine konať nové prezidentské voľby.
Ak by parlament proces ústavnej obžaloby neschválil, Jun by stále mohol čeliť "právnej zodpovednosti" podľa Trestného zákona za vyhlásenie stanného práva, povedal pre agentúru AFP Kim Hjun-jung z Ústavu práva Kórejskej univerzity.
Prezident chce za zotrvanie vo funkcii bojovať
Jun Sok-jol môže byť druhým odvolaným prezidentom v histórii Južnej Kórey. Prezidentka Park Kun-hje prišla o funkciu v roku 2017 pre korupciu, zneužitie moci a porušenie volebného zákona. V roku 2004 prezident Ro Mu-hjun pokus o impeachment ustál a ústavný súd ho vrátil do funkcie.
Jun Sok-jol priaznivcom sľúbil, že bude za svoje zotrvanie vo funkcii bojovať a zopakoval svoje stále nepodložené tvrdenia, že opozícia je v spojení s komunistickými nepriateľmi zo Severnej Kórey.
Hlavná opozičná Demokratická strana v sobotu hlasovanie za impeachment označila za "jediný spôsob", ako "zachrániť ústavu, právny štát, demokraciu a budúcnosť Južnej Kórey".
"Už nemôžeme znášať Junovo šialenstvo," povedala jedna z poslankýň.

Protesty za aj proti prezidentovi
Predstaviteľ polície v Soule odhadol, že pred parlament prišlo najmenej 200-tisíc demonštrantov na podporu odvolania prezidenta.
"Ak Jun nebude dnes odvolaný, vrátim sa na budúci týždeň," povedal jeden z demonštrantov krátko pred zlomovým hlasovaním. "Budem chodiť každý týždeň, kým sa to nestane," dodal.
Na inom mieste v Soule sa tisíce ďalších ľudí zhromaždili na podporu Juna, spievali vlastenecké piesne a mávali juhokórejskými a americkými vlajkami.
"Jun nemal inú možnosť, ako vyhlásiť stanné právo. Schvaľujem každé rozhodnutie, ktoré ako prezident urobil," povedal jeho podporovateľ pre agentúru AFP.

Vyhlásenie stanného práva
Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo 3. decembra v krátkom televíznom prejave, v ktorom sľúbil "zastaviť sily, ktoré napomáhajú Severnej Kórey, a brániť demokratický ústavný poriadok".
Opozíciu zároveň obvinil zo sympatií voči Severnej Kórei a z protištátnej činnosti, ktorá paralyzovala vládu.
Len niekoľko hodín po ohlásení stanného práva sa však proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda.
Prokuratúra krajiny vyšetruje prezidenta pre podozrenie z velezrady.