RIJÁD, BRATISLAVA. Mesiace špekulácií o tom, kde sa bude konať jedno z najväčších svetových športových podujatí, sa skončili. Pri konečnom vyhlásení je však zrejmé, že v nasledujúcich rokoch bude lukratívnu udalosť sprevádzať vlna kritiky.
Očakávané rozhodnutie Medzinárodnej futbalovej organizácie (FIFA) udeliť hostiteľský post Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2034 Saudskej Arábii totiž podľa ľudskoprávnych organizácií predstavuje riziko pre obyvateľov Saudskej Arábie, migrujúcich pracovníkov aj futbalových fanúšikov.
FIFA podľa denníka The Guardian uzavrela jedno z najkontroverznejších rozhodnutí vo svojej histórii.
Viacerí kritici vrátane futbalových zväzov Nórska a Švajčiarska odsúdili sporný výber najmä preto, že krajina čelí obvineniam zo závažného porušovania ľudských práv. Nejde len o väznenie oponentov saudskoarabského režimu či vraždu novinára Džamála Chášukdžího v roku 2018, z ktorej je podozrivý saudský korunný princ Mohammed bin Salmán.
Získanie hostiteľského postu však pre bin Salmána, ktorý je de facto vládcom púštneho kráľovstva, napriek kritike znamená jeho dosiaľ najväčší úspech v snahe dostať Saudskú Arábiu na svetovú scénu.
V článku sa dočítate:
- ako získala Saudská Arábia hostiteľský post,
- na čom by mala FIFA podľa ľudskoprávnych skupín trvať,
- prečo Chášukdží zahynul,
- že postavenie žien v Saudskej Arábii je iba pretvárka.
Futbal je hodnota
Saudská Arábia bola jediným uchádzačom o hostenie futbalového podujatia o desať rokov, takže stredajšie vyhlásenie FIFA bolo skôr formalitou, upozorňuje agentúra NPR.
Podľa pravidiel FIFA sa majstrovstvá sveta vo futbale nemôžu konať na tom istom kontinente, ktorý hostil predchádzajúce futbalové podujatie. V roku 2030 sa však šampionát uskutoční nielen v Španielsku, Portugalsku a Maroku, no storočnicu podujatia si uctia aj v Argentíne, Paraguaji a Uruguaji.
Výsledkom je, že akékoľvek ďalšie ponuky na organizáciu šampionátu z Európy, Afriky alebo z Južnej Ameriky na rok 2034 diskvalifikovali, čo značne zúžilo pole potenciálnych hostiteľov.
Po tom, ako Austrália oznámila, že FIFA nepredloží ponuku, zostala Ázia, respektíve Saudská Arábia ako jediná možnosť.
The Guardian tvrdí, že v skutočnosti išlo o bizarný virtuálny kongres 211 členov FIFA – stretnutie sužovali technické problémy a kľúčové rozhodnutia sa neprijímali hlasovaním, ale aklamáciou v podobe spoločného tlieskania.