BRUSEL. Ministri vnútra členských krajín Európskej únie vo štvrtok v Bruseli definitívne rozhodli o zrušení kontrol na vnútorných hraniciach s Bulharskom a Rumunskom od 1. januára 2025, čím sa obe krajiny stanú plnohodnotnými členmi bezvízového schengenského priestoru.
Informovalo o tom maďarské predsedníctvo Rady EÚ.
Historický moment
Rumunsko a Bulharsko sú pripravené vstúpiť do schengenského priestoru, uviedol ráno pred zasadnutím Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť minister vnútra Maďarska Sándor Pintér. Maďarsko v súčasnosti predsedá Rade EÚ.
Pinter pripomenul, že Maďarsko podporilo vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu už v roku 2011, keď prvýkrát predsedalo EÚ.
"Verím, že ak je krajina technicky pripravená, vynaložila obrovské úsilie a iniciovala regulačné zmeny, potom si zaslúži stať sa súčasťou schengenského priestoru," vyhlásil Pintér. V oficiálnom vyhlásení vstup oboch krajín do schengenského priestoru ako plnoprávnych členov označil za "historický moment".
"Zrušenie kontrol osôb na vnútorných pozemných hraniciach s týmito členskými štátmi a medzi nimi bolo najvyššou prioritou maďarského predsedníctva a dnes sme to premenili na skutočnosť. Tento krok bude prínosom nielen pre občanov Bulharska a Rumunska, ale aj pre EÚ ako celok," uviedol.
Bulharsko a Rumunsko už od svojho vstupu do EÚ uplatňujú niektoré časti schengenského právneho rámca. Ide najmä o kontroly na vonkajších hraniciach, policajnú spoluprácu a využívanie Schengenského informačného systému (SIS).
Eurokomisár pre vnútorné záležitosti a migráciu Magnus Brunner privítal rozhodnutie.
"Úplné pristúpenie Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru je historickým momentom," vyhlásil Brunner. Zároveň zdôraznil, že EÚ musí pracovať na zlepšení bezpečnosti v európskom priestore aj prostredníctvom lepšej ochrany svojich vonkajších hraníc.
"Schengenský priestor je spolu s eurozónou a vnútorným trhom jednou z najlepších vecí na Európskej únii. Som veľmi rád, že Rumunsko a Bulharsko dnes dostali potvrdenie vstupu," dodal Brunner.
"Je koniec, je rozhodnuté. Je to zaslúžené. Rumunsko a Bulharsko ako plnoprávni členovia vstúpia do Schengenu 1. januára 2025. Blahoželám ľuďom oboch krajín, ktorí na tom tvrdo pracovali a túžia po vstupe Schengenu. Silnejší Schengen znamená bezpečnejšiu a jednotnejšiu Európu," uviedla predsedníčka EP Roberta Metsolová na platforme X.
Dlhoročne bola otvoreným zástancom vstupu oboch krajín.
Loading
...
Rumunsko víta rozhodnutie
Najvyšší predstavitelia Rumunska privítali rozhodnutie Únie. K situácii sa podľa tlačovej agentúry Agerpres vyjadril prezident Klaus Iohannis, premiér Marcel Ciolacu aj šéfka diplomacie Luminita Odobescuová.
Prezident v oficiálnom vyhlásení uviedol, že plné členstvo krajiny v schengenskom priestore posilní strategickú pozíciu Rumunska ako "brány medzi východnou a západnou Európou" a Rumunsko si to zaslúži na základe svojich výkonov a záväzkov.
Iohannis uviedol, že v prístupovom procese Rumunsko čelilo viacerým prekážkam a príliš dlho čakalo na tento moment, hoci dávno bolo "technicky pripravené" na plný vstup. Pripomenul, že sa ako prezident "osobne" zapájal do diskusií na túto tému.
"Vstup do schengenského priestoru je prirodzeným a nevyhnutným krokom k posilneniu štatútu Rumunska ako plnohodnotného člena EÚ. Výhody členstva v spoločnom priestore voľného pohybu sú viaceré a majú priamy vplyv na občanov, na ekonomiku a na vonkajší obraz našej krajiny," uviedol.
Loading
...
Podľa jeho slov zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach znamená rýchlejší a jednoduchší pohyb pre cestujúcich, výrazne sa skráti čas strávený na hraniciach a znížia sa logistické náklady pre firmy. Tým sa ich zisky zvýšia, podporí to konkurencieschopnosť produktov a služieb Rumunov na jednotnom európskom trhu a zvýši atraktivitu pre zahraničných investorov.
Premiér Marcel Ciolacu to považuje za "historické rozhodnutie", ktoré pomôže rumunským spoločnostiam pri obchode s partnermi z Európy znížením logistických nákladov.
"Je to v skutočnosti víťazstvo spravodlivosti a národnej dôstojnosti a jasný signál, že nikdy nepripustíme, aby sme boli občanmi druhej kategórie v Európe," odkázal premiér.
Šéfka rumunskej diplomacie na sociálnej sieti X skonštatovala, že úplné pristúpenie Rumunska k schengenskému priestoru je "dlho očakávaným rozhodnutím v prospech občanov a hospodárstva".
"Dlhé úsilie Rumunska bolo ocenené a odmenené," uviedla Odobescuová.
Szijjártó: Rozšírenie slúži aj maďarským záujmom
Jedným z najdôležitejších výsledkov maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie je skutočnosť, že Rumunsko a Bulharsko sa stanú súčasťou schengenského priestoru.
Konštatoval to na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého tento krok slúži aj maďarským záujmom.
Szijjártó zdôraznil, že rozhodnutie dáva nový impulz maďarsko-rumunskej hospodárskej spolupráci a uľahčuje život pohraničným komunitám.
"Keď sme prevzali predsedníctvo v Rade EÚ, dali sme si za cieľ ukončiť počas nášho predsedníctva dlhotrvajúcu otázku rozširovania schengenského priestoru. Toto sa dnes dosiahlo. Bulharsko a Rumunsko sa 1. januára stanú členmi schengenského priestoru," napísal Szijjártó, podľa ktorého toto rozhodnutie nemá len symbolický význam, ale ponúka aj praktické výhody pre pohraničné komunity a maďarskú ekonomiku.
Maďarský minister zdôraznil, že na rumunsko-maďarskej hranici otvoria desať nových cezhraničných ciest, ktoré výrazne uľahčia dopravu.
Blanár: Ide o historické rozhodnutie
Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár víta plné začlenenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru.
Ide podľa neho o historické rozhodnutie, ktoré Slovensko dlhodobo podporovalo. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí.
Rumunsko aj Bulharsko sa súčasťou schengenu stanú od nového roka. Dôjde tak k zrušeniu kontrol na vnútorných pozemných hraniciach.
"Tento dlhoočakávaný krok zároveň prináša praktické benefity pre obyvateľov, ktorí sa môžu bez hraničných kontrol dostať do ďalších dvoch európskych štátov," uviedol šéf slovenskej diplomacie. Rozhodnutie označil za významný moment európskej spolupráce, ktorý je diplomatickým úspechom súčasného maďarského predsedníctva Rady Európskej únie.
Poukázal tiež na výzvy, ktorým schengen čelí v súvislosti s migračnou krízou. "Prioritou má byť umožniť občanom voľný pohyb. Niektoré z členských štátov však zaviedli a naďalej predlžujú opatrenia v súvislosti s kontrolami na hraniciach. Dnes je preto jasné, že schengen nie je plne funkčný a je potrebné vyvinúť maximálne úsilie na jeho obnovu," upozornil Blanár.
Vyzdvihol záväzok Bulharska a Rumunska pokračovať v efektívnej ochrane vonkajších hraníc a v boji proti nelegálnej migrácii.
Dlhodobá snaha
Veľkú šancu na vstup do Schengenu pre obe krajiny v decembri 2022 zablokovalo Rakúsko. Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner vtedy v Bruseli po zasadnutí Rady EÚ utiekol pred otázkami bulharských a rumunských novinárov. K posunu došlo 30. decembra 2023, keď členské štáty prijali rozhodnutie zrušiť kontroly osôb na vnútorných vzdušných a námorných hraniciach, čiže na letiskách a v prístavoch oboch krajín.
Európska komisia vyhlásila Bulharsko aj Rumunsko za spôsobilé na členstvo v schengenskom priestore už v roku 2011, čo odvtedy opakovane potvrdzovala. Rovnaký postoj mal aj Európsky parlament, ktorý od roku 2011 opakovane vyzýval členské štáty, aby neblokovali šance oboch krajín na vstup do Schengenu.
Schengen je najväčšia oblasť voľného cestovania na svete. Hraničné kontroly medzi Francúzskom, Nemeckom, Belgickom, Holandskom a Luxemburskom boli prvýkrát zrušené v roku 1985. Schengenský priestor v súčasnosti spája 29 krajín (25 z 27 členských štátov a Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) a 420 miliónov ľudí. Zrušené neboli kontroly na vnútorných hraniciach s Cyprom a súčasťou schengenského priestoru nie je ani Írsko.