DAMASK, BRATISLAVA. Pád režimu sýrskeho diktátora Bašára Asada experti často interpretujú aj ako geopolitickú porážku Ruska. Moskva v Sýrii udržiavala vojenskú prítomnosť už od začiatku sedemdesiatych rokov, keď v krajine vládol otec zvrhnutého diktátora Háfíz Asad.
Dôležitou bola osobitne námorná základňa v meste Tartus, no najmä počas občianskej vojny ruské lietadlá využívali letisko Humajmím, ktoré sa nachádza zhruba 60 kilometrov severne od Tartusu pozdĺž pobrežia.
Ak by Rusko muselo z prístavu Tartus svoje lode definitívne stiahnuť, prišlo by o svoju jedinú stredomorskú základňu a dôležité logistické centrum, cez ktoré zásobuje svojich vojakov či žoldnierov v niekoľkých afrických krajinách.
Viaceré zdroje, medzi nimi Euronews či otvorené zdroje na twitteri sa odvolávajú na satelitné snímky, z ktorých sa zdá, že ruské vojenské lode opustili sýrsky prístav, no nie sú ďaleko od neho a vyčkávajú.
Z otvorených zdrojov a expertných komentárov sa dá vyskladať aj hrubá predstava o tom, aké lode a výzbroj malo Rusko v Tartuse, čo s nimi môže urobiť a o čo sa pokúša.
V článku sa dočítate:
- Aké ruské plavidlá a výzbroj sa nachádzali v Tartuse,
- prečo sú základne v Sýrii pre Rusko dôležité,
- ako sa pokúša udržať si ich,
- čím by ich mohlo nahradiť.
Fregaty, rakety, ponorky
Informácie o presnom počte a typoch lodí v Tartuse nie sú presné, no z prístavu podľa Euronews odišlo deväť plavidiel. Medzi nimi fregata Admirál Gorškov, 135 metrov dlhá loď rovnomennej triedy, známej aj pod označením Projekt 22350.
Americká neštátna organizácia Námorný inštitút (USNI) píše, že táto loď pôvodne pochádza z ruskej Severnej flotily a Rusko plánovalo v Petrohrade vyrobiť najmenej päť ďalších fregát. V júli 2024 ruská štátna agentúra TASS o Gorškovovi písala ako o vlajkovej lodi Severnej flotily a informovala, že vplával do Stredozemného mora.
Lode triedy Admirál Gorškov sú vyzbrojené raketovými strelami Zirkón, ukrajinský server Defense Express ešte 5. decembra napísal, že vlajková loď podľa ruských zdrojov v Stredozemnom mori vykonala cvičné odpaly týchto striel. V článku však web Rusko podozrieval, že propagačné zábery strelieb vyskladalo zo záznamov starších testov.
Portál The War Zone o strele píše, že podľa ruských zdrojov by mala byť hypersonická a letieť rýchlosťou Mach 8-9. Okrem toho by mala byť použiteľná proti pozemným aj námorným cieľom. CNN vo februári tohto roka informovala o útoku na Kyjev, pri ktorom bol zrejme použitý Zirkón. Označila ho za hypersonickú strelu s plochou dráhou letu s doletom kdekoľvek medzi 500 - 1000 kilometrami.