SOUL. Juhokórejský súd schválil zatykač na bývalého ministra obrany Kima Jong-hjuna pre obvinenia z kľúčovej úlohy v povstaní a zo zneužitia právomocí v súvislosti so stanným právom, ktoré minulý týždeň nakrátko zaviedol prezident Jun Sok-jol.
Exminister obrany sa potom vo väzbe pokúsil o samovraždu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na väzenskú službu.
Šéf kórejskej väzenskej služby v stredu členom parlamentného výboru povedal, že Kim sa v utorok večer vo väzenskej väznici v Soule pokúsil o samovraždu.
Pokus sa mu nepodaril, lebo mu v ňom zabránili zamestnanci väznice, a Kim je teraz v stabilizovanom stave a bol premiestnený do inej cely.
Obvinený zo sprisahania
Kim je prvou osobou formálne zatknutou v súvislosti s touto udalosťou. "Zvážili sme, do akej miery sú obvinenia podložené, závažnosť trestného činu a obavy, že zničí dôkazy," uviedol súd pri vydávaní zatykača.
V žiadosti o Kimovo zatknutie ho prokuratúra obvinila zo "sprisahania s prezidentom Junom za účelom vyvolania nepokojov s cieľom rozvrátiť národnú ústavu," píše agentúra Jonhap.
Prokurátori podľa juhokórejskej tlačovej agentúry predpokladajú, že Kim, ktorý v tom čase zastával funkciu ministra obrany, navrhol prezidentovi vyhlásenie stanného práva a nariadil tiež vyslanie vojakov do areálu Národného zhromaždenia a sídla Národnej volebnej komisie.

Zároveň ho podozrievajú z toho, že po konzultácii s Junom napísal dekrét o stannom práve, ktorý podľa prokurátorov obsahoval protiústavné obmedzenia právomocí Národného zhromaždenia.
Exministra zadržali ešte v nedeľu a podľa Jonhap ho prokurátori vypočúvali už trikrát. Prostredníctvom svojho právnika sa na súde o posudzovaní vydania zatykača ľuďom ospravedlnil za spôsobenie obáv a nepríjemností.
Počas výsluchu Kim údajne pripustil, že prezidentovi navrhol stanné právo, ale tvrdil, že jeho konanie nebolo protiústavné ani nezákonné.
Razia v prezidentskej kancelárii
Prokuratúra vedie vyšetrovanie aj proti prezidentovi Junovi pre podozrenie z vlastizrady a zneužitia moci.
Policajní vyšetrovatelia podľa tlačovej agentúry Jonhap v rámci vyšetrovania prezidenta Juna v prípade vyhlásenia stanného práva v stredu vykonali raziu v prezidentskej kancelárii a tiež na policajnom riaditeľstve.
V prehľadaní prezidentovho sídla ale bráni polícii podľa AFP ochranka. Podľa niektorých pozorovateľov však len dodržiava zákon, ktorý bez súhlasu povolaných osôb nedovoľuje prehľadať miesta, kde sa nachádzajú štátne tajomstvá, píše AP.
Šéf úradu vyšetrovania korupcie vysokopostavených činiteľov zákonodarcom povedal, že sa jeho úrad pokúsi získať súdny príkaz na zatknutie prezidenta.
Agentúra AP v stredu s odvolaním na juhokórejskú políciu informovala, že za svoju úlohu pri presadzované stanného práva polícia zadržala šéfa kórejskej národnej polície a najvyššieho policajného dôstojníka Soulu.
Prezidenta sa pokúsia odvolať opäť
Prezident Jun nečakane oznámil vyhlásenie stanného práva minulý utorok vo vopred neohlásenom príhovore.
Hlava štátu v ňom obvinila opozíciu z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei.
O necelé tri hodiny po vyhlásení stanného práva parlament schválil väčšinou hlasov návrh na jeho zrušenie.
Opozícia sa následne pokúsila Juna z funkcie prezidenta odvolať. Hlasovanie o tzv. impeachemente však bolo neúspešné pre bojkot poslancov prezidentovej strany Sila ľudu (PPP).
Ďalší pokus o odvolanie hlavy štátu plánuje juhokórejský parlament na 14. decembra.