BRAZÍLIA. Podpísanie medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Brazíliou o obrannej spolupráci je začiatok vzťahov, ktoré chcú obidve krajiny v tejto oblasti intenzívne budovať, uviedol minister obrany Robert Kaliňák (Smer).
Ako súčasť delegácie pod vedením premiéra Roberta Fica (Smer) absolvoval v utorok v brazílskom hlavnom meste stretnutie s viceprezidentom Brazílie Geraldom Alckminom a podpis viacerých medzivládnych dohôd a memoránd.
Rokoval tiež so svojím brazílskym partnerom Josém Múciom, informuje z Brazílie osobitný spravodajca TASR.

Húfnice pre Brazíliu aj výcvik vojakov
"Myslím, že tak brazílska industriálna základňa, ako aj slovenská priemyselná základňa vedia ponúknuť obrovské množstvo skúseností, v čom sme silní, v čom sme dobrí," priblížil Kaliňák.
V Brazílii je podľa neho záujem napríklad o slovenské aktivity a know-how v oblasti výroby munície. Slovenský obranný priemysel je tiež silný vo výrobe húfnic, ktoré sa bude snažiť umiestniť aj v Brazílii, vyzdvihol minister.
Dohoda o obrannej spolupráci podľa neho zahŕňa aj možný výcvik vojakov v partnerskej krajine, čím by získali nové skúsenosti.
Záujem o kúpu brazílskych lietadiel
V Brazílii podpísal Kaliňák aj memorandum o záujme kúpiť pre slovenské ozbrojené sily moderné dopravné lietadlá C 390, ktoré vyrába brazílska firma Embraer.
"Či to kúpime, bude závisieť pochopiteľne od jednotlivých podmienok. Ešte sme nediskutovali o cene, nediskutovali sme o parametroch, ktoré sú nevyhnutné, aby sa to naplnilo. My sme len skonštatovali, že považujeme toto lietadlo za pre nás najvhodnejšie," vysvetlil minister.
Išlo by podľa neho o oveľa kvalitnejšie lietadlá, aké vlastní slovenská armáda v súčasnosti, v konečnom dôsledku aj s lacnejšou prevádzkou.

"Ideme navštíviť priamo fabriku Embraeru a potom začneme zvažovať, akým spôsobom k tomu obchodu pristúpime. Pochopiteľne, vzájomná výmena v prípade nejakých technológií z jednej aj z druhej strany môžu rozvoju týchto spoločných vzťahov iba pomôcť," doplnil Kaliňák.
Slovensko má podľa neho záujem o kúpu troch lietadiel na bežnú prevádzku a k tomu jedno, ktoré by bolo v rezerve. Základná cena je približne 80 miliónov eur, tá sa však určite navýši z dôvodu požadovanej výbavy. Jednak sa musí prispôsobiť štandardu Severoatlantickej aliancie (NATO), okrem toho sa k lietadlu dajú dokúpiť moduly na rôzne účely použitia, od bežnej prepravy až po mobilnú jednotku intenzívnej starostlivosti. Iné krajiny preto platili 150 miliónov eur, ale aj 220 miliónov eur za kus.
"Ale to závisí od tých potrieb, ktoré bude chcieť generálny štáb. Podrobne sa to vyhodnotí a určite vás s tým podrobne oboznámime," avizoval Kaliňák.
KDH záujem kritizuje
Opozičné KDH kritizuje kroky ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer). Podľa nich ide o nepotrebný nákup, ktorý zaváňa netransparentnosťou a neuváženým nakladaním s finančnými prostriedkami štátu.
"V čase, keď nás čaká masívne zdražovanie, vláda zdvíha DPH a zavádza zákernú transakčnú daň, či iné konsolidačné opatrenia, ktoré najviac zasiahnu rodiny, sme v rezorte obrany svedkami zbytočných nákupov lietadiel Embraer C-390," uviedol podpredseda KDH Viliam Karas.
Slovenské vojenské letectvo podľa KDH v súčasnosti disponuje vyhovujúcimi približne desaťročnými transportnými lietadlami C-27J Spartan, preto potreba akvizície nových transportných lietadiel podľa neho vôbec nie je akútna. "Javí sa, že ministrovi ide o províziu," skonštatovalo hnutie.
Podotklo, že ozbrojené sily pociťujú výrazný deficit v iných oblastiach technického vybavenia, predovšetkým v moderných voči rušeniu odolných spojovacích a komunikačných prostriedkoch. "Zaostávame aj v nasadzovaní dronov. Zámer nakupovať nové transportné lietadlá v čase nevyhnutnej konsolidácie verejných financií je pohŕdaním reálnymi potrebami občanov," dodal Karas.