NEW YORK, BRATISLAVA. Dvadsaťšesťročný Američan Luigi Mangione mal k dispozícii diplom z prestížnej univerzity, svoj intelekt a rodinné bohatstvo. Napriek predpokladom úspešnej budúcnosti si však zrejme vybral výrazne odlišnú cestu.
Mangioneho totiž vyšetrovatelia v pondelok obvinili z vraždy Briana Thompsona, šéfa jednej z najväčších zdravotných poisťovní v USA. Riaditeľa UnitedHealthcare zastrelili minulú stredu za denného svetla v centre New Yorku.

Motív nateraz zostáva nejasný, polícia sa však domnieva, že ak je vrahom Mangione, jeho dôvod mohol byť ideologický. Pri jeho zatknutí totiž našli manifest, v ktorom kritizoval zdravotné poisťovne za to, že viac ako starostlivosť o ľudí ich zaujíma zisk.
Médiá aj verejnosť po možnom motíve pátrajú aj na jeho sociálnych sieťach. Tam napríklad zdieľal citát, ktorý si prepožičal z internetu. „Výrok, že násilie nikdy nič nevyriešilo, vyslovujú zbabelci a predátori," znie.
V článku sa dočítate aj:
- z akej rodiny pochádza,
- ako sa vyjadroval o zdravotných poisťovniach,
- čo mohlo byť motívom,
- prečo stopy hľadajú aj na jeho sociálnych sieťach.
Privilegovaný pôvod
Mangione pochádza z bohatej rodiny, ktorá v meste Baltimore v štáte Maryland vlastní golfové ihrisko či domy sociálnej starostlivosti.
Navštevoval strednú súkromnú chlapčenskú školu, kde akademicky exceloval. Ide o prestížnu školu, kde školné na rok stojí v prepočte 35 782 eur.
Jeho bývalý spolužiak Freddie Leatherbury tvrdí, že Mangione pochádzal z rodiny, ktorá bola majetná aj na pomery ich školy. „Úprimne povedané, mal všetko, čo sa dalo,“ povedal pre tlačovú agentúru AP.
Mangione neskôr získal titul inžiniera z uznávanej Pensylvánskej univerzity. Po škole pracoval ako dátový inžinier, naposledy pre TrueCar, webstránku predávajúcu vozidlá.
Firma to potvrdila, no povedala, že Mangione u nich skončil v roku 2023. Podľa dostupných záznamov ako posledné miesto bydliska uvádzal Havaj.
Kritika zdravotných poisťovní
Mangioneho zatkli v pondelok v meste Altoona v štáte Pennsylvánia, od New Yorku vzdialeného asi 450 kilometrov. V tamojšej pobočke McDonald's ho totiž spoznal zákazník, ktorý ho nahlásil úradom.
Podozrivý mladík nemá predošlý záznam v registri trestov. Polícia sa domnieva, že konal sám.
Pri zatknutí mal pri sebe zbraň, zrejme vyrobenú pomocou 3D tlačiarne, tlmič, náboje a falošné dokumenty. Okrem toho však polícia zhabala aj ručne napísaný trojstranový manifest, ktorý môže odhaliť motív činu.

Menovite totiž spomína spoločnosť UnitedHealthcare, ktorej šéfa podľa polície zrejme zastrelil. „Títo paraziti si to zaslúžili. Ospravedlňujem sa za všetky rozpory a traumy, ale muselo sa to stať," cituje denník New York Times útržok z textu s odvolaním sa na nemenovaného policajta, ktorý dokument čítal.
Pýta sa v ňom tiež, prečo má USA najdrahšie zdravotné poistenie, no krajine sa nedarí v rebríčkoch priemernej dĺžky života. Systém zdravotného poistenia je v Spojených štátoch iný ako na Slovensku. Poväčšine si ho ľudia musia hradiť sami, preto sa často stáva, že zostávajú bez poistenia.
„Zdá sa, že má proti korporátnej Amerike trochu odpor,“ povedal na tlačovej konferencii šéf detektívov newyorskej polície Joseph E. Kenny.
Vyšetrovatelia tiež hovoria, že na nábojniciach nájdených na mieste vraždy boli napísané slová „popierať“, „obhajovať“ a „vypovedať“. Úrady sa domnievajú, že môže ísť o odkaz na taktiku, ktorú poisťovne používajú na zamietnutie uhradenia zákrokov od pacientov.
Chvála teroristu
Mangione sa pasoval s bolestivými problémami chrbtice. Vlani zrejme podstúpil operáciu, čo naznačuje röntgenová snímka, na ktorej vidno platničky a skrutky v dolnej časti chrbta.
Podozrivý mladík udržiaval kontakt so svojou rodinou a priateľmi na sociálnych sieťach, zhruba pred pol rokom ho však nečakane uťal.
Práve jeho účty na sociálnych sieťach však poskytujú pohľad do jeho osobnosti. Často zdieľal obsah zameraný na osobný rozvoj či kritiku moderného života.

Aktívny bol aj na platforme Goodreads, kde používatelia môžu písať recenzie na knihy. Vysoké hodnotenie tam udelil knihe Teda Kaczynského, známeho ako Unabomber. Ten v rokoch 1978 až 1995 poštou posielal bomby ľuďom, ktorí podľa neho presadzovali moderné technológie a ničenie prírody.
Zabil tak troch ľudí a súd ho ako domáceho teroristu odsúdil na doživotie.
Mangione vo svojej recenzii napísal, že Kaczynského odsúdili právom. Zároveň ho však označil za politického revolucionára.
„Je ľahké rýchlo a bezmyšlienkovite odsúdiť tento dokument ako manifest šialenca, aby sme sa vyhli konfrontácii s niektorými nepríjemnými problémami, ktoré identifikuje. Je však jednoducho nemožné ignorovať, aké prezieravé sa ukázali mnohé z jeho predpovedí o modernej spoločnosti," napísal.