DAMASK. Izrael v noci na utorok pokračoval v ostreľovaní vojenských objektov na území Sýrie, kde povstalci cez víkend zvrhli režim dlhoročného prezidenta Bašára Asada.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Británii informovalo, že Izraelu sa už podarilo zničiť väčšinu dôležitých vojenských objektov v Sýrii.
Celkovo od pádu Damasku Izrael podnikol 250 leteckých úderov.
"Izrael zničil najdôležitejšie vojenské objekty v Sýrii vrátane sýrskych letísk a ich skladov, leteckých eskadier, radarov, vojenských signalizačných staníc a mnohých skladov zbraní a munície na rôznych miestach vo väčšine sýrskych provincií," uviedlo SOHR.

Podľa AFP v blízkosti prístavného mesta Lázikíja Izrael zaútočil na zariadenie protivzdušnej obrany a poškodil sýrske lode, ako aj vojenské sklady.
Reportéri francúzskej agentúry v utorok ráno hlásili silné výbuchy aj z centra metropoly Damask.
Okrem leteckých útokov na vojenské objekty izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu nariadil armáde, aby po zvrhnutí sýrskeho režimu obsadila nárazníkovú zónu v Sýriou ovládanej časti Golanských výšin zriadenú dohodou z roku 1974, ktorú monitoruje OSN.
Izrael ovláda dve tretiny územia Golanských výšin od šesťdňovej vojny v roku 1967, keď toto územie obsadil. V roku 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, ktorý rozšíril izraelské právo a správu nad Golanskými výšinami a de facto ich tak anektoval.
Bezpečnostná rada OSN tento krok v rezolúcii č. 497 odsúdila, izraelský zákon vyhlásila za neplatný a bez medzinárodného právneho účinku. Suverenitu Izraela nad Golanským výšinami však v roku 2019 oficiálne uznala administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa.
Loading
...
Budú žiadať spravodlivosť
Líder sýrskych povstalcov vyhlásil, že zverejnia zoznam všetkých bývalých vysokých predstaviteľov, ktorí "sa podieľali na mučení sýrskeho ľudu".
"Ponúkneme odmenu každému, kto poskytne informácie o vysokých vojenských a bezpečnostných dôstojníkoch, ktorí sa dopustili vojnových zločinov," uviedol vo vyhlásení na Telegrame vodca povstalcov z Haját Tahrír aš-Šám (HTS) abú Muhammad Džaulání, ktorý teraz používa svoje skutočné meno Ahmad Husajn Šara.
"Nebudeme váhať a budeme žiadať vyvodenie spravodlivosti voči zločincom, vrahom, príslušníkom bezpečnostných zložiek a armády, ktorí sa podieľali na mučení sýrskeho ľudu," uviedol Šara, ktorý dodal, že "budú stíhať vojnových zločincov a žiadať ich vydanie z krajín, do ktorých utiekli."
Vodca povstalcov v pondelok začal rokovať s predstaviteľmi zvrhnutej vlády o odovzdaní moci po tom, čo povstalecké sily v nedeľu obsadili Damask a prezident Asad ušiel z krajiny.
Potvrdili si jednotu Sýrie
Sunnitskí povstalci sa v pondelok stretli so starejšími v meste Kardahá, ktoré je rodiskom rodiny Asadovcov. Miestni lídri z náboženskej skupiny alavitov, ku ktorej patria aj Asadovci, vyjadrili povstalcom podporu.
Podľa miestnych obyvateľov ide o povzbudivý signál a znak tolerancie medzi oboma skupinami.
Delegácia povstalcov navštívila Asadovo rodné mesto Kardahá v horách provincie Lázikíja na severozápade Sýrie. Na stretnutí s povstalcami alavitskí starejší podpísali vyhlásenie na podporu rebelov.
Na stretnutí sa zúčastnili členovia sunnitskej povstaleckej skupiny HTS a Slobodnej sýrskej armády. Zvrhnutý prezident Asad dlhodobo tvrdil, že povstalci z týchto sunnitských skupín alavitov po prevzatí moci v Sýrii vyvraždia.

"Potvrdzujeme jednotu územia Sýrskej arabskej republiky, náboženskú a kultúrnu rozmanitosť a rôznorodosť myslenia," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísalo približne 30 významných predstaviteľov mesta. Strany sa tiež zhodli na čo najrýchlejšom obnovení štátnej polície a starejší súhlasili s odovzdaním všetkých zbraní v držbe obyvateľov mesta Kardahá.
Reuters pripomína, že súhlas starejších je znakom zmeny postoja obyvateľov mesta, z ktorého pochádzalo množstvo vojakov podporujúcich režim prezidenta Asada.
Alaviti tvoria približne 10 percent sýrskeho obyvateľstva. Ide o etnicko-náboženskú skupinu, ktorej viera je považovaná za odnož šiitskeho islamu. Obývajú najmä sýrske provincie Lázikíja a Tartús pri pobreží Stredozemného mora a hraniciach s Tureckom.